Bývalý černouhelný hlubinný důl Josef založen r. 1830 a pojmenován po hr. Františku Josefu Wilczkovi. V r. 1842 koupil polovinu důlního pole Salomon Mayer Rothschild. Těžba probíhala v l. 1847 -1863, poté sloužil důl jako pomocná vodní jáma nedalekému dolu Jindřich. R. 1881 jáma zasypána.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na místo zaniklého dolu Josef
pohled směrem k Moravské Ostravě
© Jan P. Štěpánek 04/2020
Zaniklý černouhelný hlubinný důl Josef ve Slezské Ostravě, na počátku lokality zvané Kamenec, nazvané podle množství kamení, které sem řeka Ostravice při rozvodnění často zanášela. V minulosti se zde rozkládalo při vyústění Říšského mostu (dnes most Miloše Sýkory) centrum Slezské (Polské) Ostravy, tzv. Zámostí, jakási civilní protiváha panského okrsku s hradem jižně odsud, a zároveň protiváha města Moravské Ostravy na druhé straně řeky Ostravice. Dnes z někdejší husté zástavby zbyla na původním místě jen historická radnice a několik mladších domů z počátku 20. století. Zbytek vzal za své při celkové asanaci a následné výstavbě čtyřproudové silnice. Na bývalý důl Josef dnes upomíná pouze velká betonová oplocená plocha s odvětrávacím potrubím a kamenným pomníčkem uprostřed zelené plochy zaklíněné mezi silnici Bohumínské ulice a starší ulice U Staré elektrárny.
Jan P. Štěpánek, 15.4. 2020
historie

Černouhelný hlubinný důl Josef, řazený mezi doly na Jaklovci (vrch, či spíše svahy na východ od řeky Ostravice, táhnoucí se severně od slezsoostravské radnice), byl neoficiálně založen v lednu 1830 propůjčením 2 důlních měr a pojmenován po hraběti Františku Josefu Wilczkovi. V roce 1842 koupil polovinu důlního pole včetně výše uvedených důlních měr od Wilczků Salomon Mayer Rothschild, který v roce 1847 založil samotnou jámu Josef. Těžba probíhala mezi lety 1847 až 1863 a dosáhla při čtvercovém profilu jámy o stranách 2,5 x 2,5 m hloubky 122 m (později prohloubena na 166 m). Poté sloužila jako pomocná vodní jáma nedalekému dolu Jindřich. Za tím účelem byla u dolu zřízena kotelna s parním strojem o výkonu 20 HP a tahadlovým čerpadlem s výkonem 60 HP. Po přeměně Jindřicha na pomocný důl dolu Terezie na vrcholu Hladnova v roce 1881 byl důl Josef zlikvidován a zasypán.

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, 15.4. 2020

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Slezská Ostrava

Místa v okolí

 kaple na Zámostí
 Sýkorův most
 radnice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 nová radnice
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 vila Felixe Neumanna
 důl Trojice
 vodárna na Hladnově
 hotel Imperial
 Rovninské balvany
 důl Prokop
 Německý dům
 Důl Petr Bezruč
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 Palác Elektra
 Dům umění
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 Polský dům
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 halda Ema
 důl Šalamoun
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 Kunčičky
 Důl Heřmanice
 Vítkovice
 důl Alexandr
 židovský hřbitov
 Radvanický pivovar
 radnice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Pavla
 důl Michal
 Landek
 Radvanice
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Hubert
 štola Štolní
 větrný důl Vrbice
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Rychvald
 Husův sbor
 Zábřeh
 Jubilejní kolonie
 Hošťálkovice
 kostel sv. Anny
 Annin dvůr
 Bartovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovice
 kostel sv. Ducha
 kostel Krista Krále
 Svinov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 strážní věž
 dvůr Paseky
 Šenov
 Manor house
 kaple sv. Kříže
 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 Poruba
 Stará Bělá
 Vratimov
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 Orlová
 Šilheřovice
 Vratimov
 městské hradby
 Hlučín
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Stará Bělá
 kostel sv. Jakuba
 Polanka nad Odrou
 Řepiště
 kostel sv. Anny
 Dolní Suchá
 socha sv. Floriána
 Stříbrná věž
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Panský pivovar
 Paskov
 Dolní Lutyně
 poutní kříž
 Dobroslavice
 Polanská niva
 Prostřední Suchá
 kaple sv. Barbory
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Dolní Bludovice
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Markéty
 Doubrava
 Horní Suchá
 Horní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 Karviná - Doly
 Milotička
 Lískovec u Frýdku
 Životice
 kostel Všech Svatých
 Závada
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 Závada
 Brušperk
 Žermanický lom
 Závada
 Ostrá hůrka
 Dolní Soběšovice
 Pitrov
 Dolní Benešov
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Horní Soběšovice
 Petřvald
 Bělá
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
Základní informace místa
ID místa: 14798
Typ místa: technická památka
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama