Nevelký patrový zámek s přízemními bočními hospodářskými křídly v rámci bývalého panského dvora. Ves zmiňována poprvé v r. 1447. Zámek vystavěn po r. 1796 Vojtěchem Gussnarem z Komorna či Janem Farníkem. Po r. 1945 dvůr zkonfiskován a využíván k zemědělským účelům, čímž výrazně zchátral.
Hlavní obrázek místa
jižní zahradní průčelí zámečku
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Ves Závada, dnes součást Petrovic u Karviné, se rozkládá v klínu vtěsnaném mezi pravý břeh řeky Olše a její pravostranný přítok říčku Petrůvku, která v těchto místech tvoří zároveň státní hranici s Polskem. Pomyslné centrum obce tvoří areál staršího hospodářského dvora, v jehož části se rozkládá někdejší panské sídlo - zámeček. Tím je velmi nevýrazná patrová budova ve středu hlavního objektu dvora. Nenese žádné architektonicky zajímavé prvky a slouží především k obytným účelům. Areál dvora je soukromým majetkem, který slouží k podnikatelské a zemědělské činnosti a není běžně přístupný návštěvníkům.
Jan P. Štěpánek, 18.7. 2016
popis

Z někdejšího pravidelného areálu panského dvora se zámkem se mnoho nedochovalo a některé z budov byly ve 20. století demolovány a nahrazeny mladšími účelovými novostavbami. Přečkal naštěstí dlouhý přízemní objekt ve střední části dvora, který ve své střední části obsahuje nevelkou patrovou budovu krytou střechou - vlastní zámek. Na severu je hlavním vstupem obrácen do dvora, na jih do bývalé zahrady. V přízemí se zachovaly klenuté stropy, patro je plochostropé a využíváno jako byt. Zvenčí je objekt výrazně poškozen modernizacemi a nezachoval se žádný zajímavější architektonický prvek či detail.

Jan P. Štěpánek, 18.7. 2016

historie

Ves Závada se prvně připomíná k roku 1447, kdy byla součástí panství Skočov a po smrti těšínské kněžny Ofky ji získal kníže Přemek II. Těšínská knížata udělovala tento malý statek v léno nižší šlechtě a tak je zde např. v roce 1487 zmiňován Mikuláš Brodecký či v roce 1570 Bartoloměj Tamfeld z Tamfeldu. Zdali již některý z těchto držitelů vystavěl v Závadě menší panské sídlo, nevíme. Těšínský kníže Fridrich Kazimír v důsledku finanční tísně postoupil po r. 1570 ves městu Fryštátu, které jí následně prodalo Václavu Cikánovi ze Slupska, jenž ji připojil ke svému rozrůstajícímu se fryštátskému panství. Jeho součástí Závada zůstala až do roku 1796 a nebylo tedy důvod zde budovat panské sídlo. V roce 1796 koupil od Jana Larisch - Mönnicha samostatný statek Závadu Vojtěch Gussnar z Komorna. Teprve za něj či za dalšího majitele Jana Farníka lze uvažovat o vzniku samostatného panského sídla - zámečku v Závadě. Tím se…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 18.7. 2016

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Závada

Místa v okolí

 Dolní Lutyně
 Doubrava
 Prstná
 Pomník sv. Václava
 vodárenská věž
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Karviná - Doly
 Janečkův mlýn
 Orlová
 Solca
 Ráj
 kaple sv. Anny
 vodárenská věž
 kostel sv. Anny
 Stonava
 Rychvald
 Stonava
 Dolní Suchá
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Bohumín
 Chałupki
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 strážní věž
 kaple sv. Kříže
 dvůr Paseky
 Důl Heřmanice
 ZOO Ostrava
 Šumbark
 větrní důl Vrbice
 kostel sv. Anny
 Životice
 důl Michálka
 halda Ema
 Podobora
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 Rybí dům
 Kotulova dřevěnka
 důl Neumann
 vodárna na Hladnově
 socha sv. Floriána
 Šenov
 štola Hubert
 evangelický kostel
 Manor house
 důl Trojice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Bludovice
 důl Josef
 kostel sv. Jiří
 kaple na Zámostí
 fara
 radnice
 školní budova
 Sýkorův most
 Chotěbuz
 Slezskoostravský hrad
 nová radnice
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Bartovice
 Rovninské balvany
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 vila dr. Julia Eisnera
 Německý dům
 Důl Jindřich
 Palác Elektra
 Dům umění
 Městská jatka
 Kunčičky
 důl Šalamoun
 důl Alexandr
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 12958
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama