
Z někdejšího pravidelného areálu panského dvora se zámkem se mnoho nedochovalo a některé z budov byly ve 20. století demolovány a nahrazeny mladšími účelovými novostavbami. Přečkal naštěstí dlouhý přízemní objekt ve střední části dvora, který ve své střední části obsahuje nevelkou patrovou budovu krytou střechou - vlastní zámek. Na severu je hlavním vstupem obrácen do dvora, na jih do bývalé zahrady. V přízemí se zachovaly klenuté stropy, patro je plochostropé a využíváno jako byt. Zvenčí je objekt výrazně poškozen modernizacemi a nezachoval se žádný zajímavější architektonický prvek či detail.
Ves Závada se prvně připomíná k roku 1447, kdy byla součástí panství Skočov a po smrti těšínské kněžny Ofky ji získal kníže Přemek II. Těšínská knížata udělovala tento malý statek v léno nižší šlechtě a tak je zde např. v roce 1487 zmiňován Mikuláš Brodecký či v roce 1570 Bartoloměj Tamfeld z Tamfeldu. Zdali již některý z těchto držitelů vystavěl v Závadě menší panské sídlo, nevíme. Těšínský kníže Fridrich Kazimír v důsledku finanční tísně postoupil po r. 1570 ves městu Fryštátu, které jí následně prodalo Václavu Cikánovi ze Slupska, jenž ji připojil ke svému rozrůstajícímu se fryštátskému panství. Jeho součástí Závada zůstala až do roku 1796 a nebylo tedy důvod zde budovat panské sídlo. V roce 1796 koupil od Jana Larisch - Mönnicha samostatný statek Závadu Vojtěch Gussnar z Komorna. Teprve za něj či za dalšího majitele Jana Farníka lze uvažovat o vzniku samostatného panského sídla - zámečku v Závadě. Tím se… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.