Nevelký patrový zámek s přízemními bočními hospodářskými křídly v rámci bývalého panského dvora. Ves zmiňována poprvé v r. 1447. Zámek vystavěn po r. 1796 Vojtěchem Gussnarem z Komorna či Janem Farníkem. Po r. 1945 dvůr zkonfiskován a využíván k zemědělským účelům, čímž výrazně zchátral.
Hlavní obrázek místa
jižní zahradní průčelí zámečku
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Ves Závada, dnes součást Petrovic u Karviné, se rozkládá v klínu vtěsnaném mezi pravý břeh řeky Olše a její pravostranný přítok říčku Petrůvku, která v těchto místech tvoří zároveň státní hranici s Polskem. Pomyslné centrum obce tvoří areál staršího hospodářského dvora, v jehož části se rozkládá někdejší panské sídlo - zámeček. Tím je velmi nevýrazná patrová budova ve středu hlavního objektu dvora. Nenese žádné architektonicky zajímavé prvky a slouží především k obytným účelům. Areál dvora je soukromým majetkem, který slouží k podnikatelské a zemědělské činnosti a není běžně přístupný návštěvníkům.
Jan P. Štěpánek, 18.7. 2016
popis

Z někdejšího pravidelného areálu panského dvora se zámkem se mnoho nedochovalo a některé z budov byly ve 20. století demolovány a nahrazeny mladšími účelovými novostavbami. Přečkal naštěstí dlouhý přízemní objekt ve střední části dvora, který ve své střední části obsahuje nevelkou patrovou budovu krytou střechou - vlastní zámek. Na severu je hlavním vstupem obrácen do dvora, na jih do bývalé zahrady. V přízemí se zachovaly klenuté stropy, patro je plochostropé a využíváno jako byt. Zvenčí je objekt výrazně poškozen modernizacemi a nezachoval se žádný zajímavější architektonický prvek či detail.

Jan P. Štěpánek, 18.7. 2016

historie

Ves Závada se prvně připomíná k roku 1447, kdy byla součástí panství Skočov a po smrti těšínské kněžny Ofky ji získal kníže Přemek II. Těšínská knížata udělovala tento malý statek v léno nižší šlechtě a tak je zde např. v roce 1487 zmiňován Mikuláš Brodecký či v roce 1570 Bartoloměj Tamfeld z Tamfeldu. Zdali již některý z těchto držitelů vystavěl v Závadě menší panské sídlo, nevíme. Těšínský kníže Fridrich Kazimír v důsledku finanční tísně postoupil po r. 1570 ves městu Fryštátu, které jí následně prodalo Václavu Cikánovi ze Slupska, jenž ji připojil ke svému rozrůstajícímu se fryštátskému panství. Jeho součástí Závada zůstala až do roku 1796 a nebylo tedy důvod zde budovat panské sídlo. V roce 1796 koupil od Jana Larisch - Mönnicha samostatný statek Závadu Vojtěch Gussnar z Komorna. Teprve za něj či za dalšího majitele Jana Farníka lze uvažovat o vzniku samostatného panského sídla - zámečku v Závadě. Tím se…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 18.7. 2016

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Závada

Místa v okolí

 Dolní Lutyně
 Doubrava
 Prstná
 Pomník sv. Václava
 vodárenská věž
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 kostel sv. Marka
 kašna
 Fryštát
 radnice
 Karviná - Doly
 Janečkův mlýn
 Orlová
 Solca
 kaple sv. Anny
 Ráj
 vodárenská věž
 kostel sv. Anny
 Stonava
 Rychvald
 Stonava
 Dolní Suchá
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Bohumín
 Chałupki
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 strážní věž
 kaple sv. Kříže
 dvůr Paseky
 Důl Heřmanice
 ZOO Ostrava
 větrní důl Vrbice
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Životice
 důl Michálka
 halda Ema
 Podobora
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 Rybí dům
 Kotulova dřevěnka
 důl Neumann
 vodárna na Hladnově
 socha sv. Floriána
 štola Hubert
 evangelický kostel
 Šenov
 Manor house
 důl Trojice
 kostel sv. Josefa
 důl Josef
 kostel sv. Jiří
 kaple na Zámostí
 fara
 radnice
 Dolní Bludovice
 školní budova
 Sýkorův most
 Chotěbuz
 nová radnice
 městské hradby
 Slezskoostravský hrad
 kostel sv. Václava
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Bartovice
 Rovninské balvany
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 vila dr. Julia Eisnera
 Německý dům
 Důl Jindřich
 Palác Elektra
 Dům umění
 Městská jatka
 Kunčičky
 důl Šalamoun
 důl Alexandr
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 12958
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama