Nová radnice - sídlo ostravského magistrátu. Mohutná representativní budova z let 1924 - 29 s 85 m vysokou vyhlídkovou věží. Před radnicí náměstí Jana Prokeše, 1. českého starosty Ostravy.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vstupní část Nové radnice s věží
© Jan P. Štěpánek, 09/2006
Novodobá dominanta města Ostravy - Nová radnice - sídlo magistrátu statutárního města Ostravy. Mohutná, několikatraktová budova s nepřehlédnutelnou, 85 metrů vysokou vyhlídkovou věží, která nad Ostravou ční jako strážní maják, byla vystavěna v letech 1924 až 1929 v jednoduchém ale representativním slohu. Měla, a dodnes tento svůj účel plní, representovat moderní a rychle se rozvíjející tzv. velkou Ostravu. Ostravská Nová radnice je největší radniční budovou v republice. Nová radnice byla vybudována na levém břehu řeky Ostravice, severně od historického jádra, na místě, které bylo plánované pro výstavbu českého divadla. Radnice vytváří východní část náměstí pojmenovaného po Janu Prokešovi, prvním českém starostovi Ostravy a iniciátoru výstavby Nové radnice. Radniční věž slouží jako turistická vyhlídka s ochozem ve výšce 72 metrů a je denně, pokud je vhodné počasí, přístupná pro veřejnost.
Jan P. Štěpánek, 27.3. 2006
historie

V roce 1924 byla Moravská Ostrava sloučena se šesti okolními moravskými obcemi v jeden celek, tzv. Velkou Ostravu, a vzniklo opravdu velké moderní velkoměsto. Toto nové územní uskupení brzo pocítilo potřebu mít své honosné sídlo, které by reprezentovalo Ostravu jako významné ekonomické a průmyslové centrum Československé republiky. Sídlo magistrátu získalo svou podobu podle vítězného projektu brněnského prof. ing. V. Fischera a ostravských architektů F. Koláře a J. Rubého. Pro místo stavby bylo vybrán prostor na levém přehu řeky Ostravice, původně určený pro nové české divadlo. V letech 1924 až 1929 byla vybudována monumentální několikatraktová budova se třemi vnitřními nádvořími. Pohledovové průčelí Nové radnice tvoří tři trojpatrová křídla uzavírající mezi sebou velké obdélné náměstí. Vstup do budovy radnice (magistrátu) v ose budovy je ozdoben vyzdoben portikem na šesti sloupech. V atice vstupu jsou umsítěny sochy od V. Máchy symbolizující…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Praha, Libri 1997),Ostrava 1880 - 1939 (I. Korbelářová a kol., Ostrava, WART 2000), 27.3. 2006

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Moravská Ostrava

Místa v okolí

 vila Felixe Neumanna
 důl Josef
 Důl Jindřich
 Sýkorův most
 kaple na Zámostí
 radnice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Polský dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Rovninské balvany
 vodárna na Hladnově
 Městská jatka
 Areál MINIUNI
 důl Trojice
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Šalamoun
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 halda Ema
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 Vítkovice
 Důl Heřmanice
 Kunčičky
 Landek
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 důl Alexandr
 radnice
 štola Hubert
 kostel sv. Pavla
 kaple sv. Barbory
 větrný důl Vrbice
 důl Michal
 židovský hřbitov
 jáma Josef
 kostel Panny Marie
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Rychvald
 Husův sbor
 Zábřeh
 Jubilejní kolonie
 Hošťálkovice
 Annin dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Třebovice
 Bartovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ducha
 kostel Krista Krále
 Svinov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Manor house
 socha sv. Floriána
 školní budova
 fara
 Šenov
 Bohumín
 Chałupki
 kaple sv. Kříže
 Poruba
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 Stará Bělá
 městské hradby
 Vratimov
 Hlučín
 Orlová
 Vratimov
 kostel sv. Jakuba
 Šumbark
 Polanka nad Odrou
 Stará Bělá
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Stříbrná věž
 Řepiště
 Dobroslavice
 poutní kříž
 Dolní Suchá
 socha sv. Floriána
 Polanská niva
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Panský pivovar
 Dolní Lutyně
 kaple sv. Floriána
 Prostřední Suchá
 dvůr se stodolou
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Doubrava
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Horní Suchá
 Milotička
 Horní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 Karviná - Doly
 Lískovec u Frýdku
 kostel Všech Svatých
 Závada
 Životice
 Závada
 Ostrá hůrka
 Závada
 Zbyslavice
 kostel sv. Stanislava
 Smolkov
 Bruzovice
 Dolní Benešov
 Žermanický lom
 Dolní Soběšovice
 Pitrov
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Bělá
 Petřvald
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 kříž na Vidíkově
Kontaktní informace
Ostrava - magistrát
Prokešovo náměstí 1803/8
702 00, Ostrava
Tel: 599444444
http://www.mmo.cz/ostrava/radnice.html
Základní informace místa
ID místa: 4053
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama