Empírový zámek postavil po r. 1796 Vojtěch Gussnar z Komorné. V l. 1879-1920 v majetku Larišů. Po r. 1927 zde byla škola. R. 1947 získali zámek manželé Wnukovi a byly zde byty. R. 1973 věnován státu a upraven na hotel. Od r. 1989 v soukr. vlastnictví (hotel, restaurace). Opraven v l. 2012-13.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zámek
© Jan P. Štěpánek 11/2006
Vesnice Prstná, součást obce Petrovice u Karviné, leží asi 5,5 km severně od centra Karviné (Fryštátu) a je nejsevernější částí karvinského okresu. Ze tří stran jí obklopuje území Polska.
Hlavní a dalo by se říci i jedinou významnou architektonickou památku je empírový zámek, vybudovaný v jižní části obce, na spočinku svahu nad pravým břehem potoka Petrůvka.
Okolí zámku bylo rytířem Gussnarem, zakladatelem zámku, na sklonku 18. století upraveno na anglický přírodně krajinářský park.
Zámek je dnes v soukromém vlastnictví, slouží jako hotel, v jeho interiéru je stylová zámecká restaurace, vinárna a sály na pořádání společenských akcí. Park kolem zámku je volně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 8.2. 2005

  historie

  Historie zámku v Prstné
  Historie zámku v Prstné sahá do roku 1796, kdy tuto malou obec zakoupil od hraběte Jana Lariše rytíř Vojtěch Gussnar z Komorné. Gussnarové z Komorné byly starým slezským šlechtickým rodem. Právě Vojtěch Gussnar nechal na nenápadném zalesněném spočinku ve svahu nad potokem Petrůvkou v sousedství hospodářského dvora vystavět nevelký dvoukřídlý zámek v empírovém slohu. Kolem zámku nechal následně vybudovat

  Jan P. Štěpánek podle info v zámku a M. Makowski: Šlechtická sídla na těšínském Slezsku, Regio, Český Těšín 2005 (aktualizováno redakcí r. 2013), 23.11. 2006
  Popis zámku
  Zámek v Prstné je tvořen dvoukřídlou budovou. Na hlavní patrové křídlo zámku navazuje krátké dvoupatrové křídlo (dnes sníženo na patrové). Celek tvoří na půdoryse písmeno „L“. V čele hlavního křídla se nachází středový trojúhelný tympanon, v jehož středu se kdysi nacházel erb majitelů. Hlavní vstup do zámku ve středu budovy je zvýrazněn balkonem na toskánských sloupech. Fasáda zámku je

  Jan P. Štěpánek, 23.11. 2006
  Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Petrovice u Karviné

  Místa v okolí

   Pomník sv. Václava
   Dolní Marklovice
   Dolní Marklovice
   vodárenská věž
   Závada
   kostel sv. Marka
   radnice
   kašna
   Fryštát
   Janečkův mlýn
   Ráj
   kaple sv. Anny
   Doubrava
   Solca
   Karviná - Doly
   Dolní Lutyně
   Stonava
   Stonava
   Orlová
   Horní Suchá
   Podobora
   Rybí dům
   Prostřední Suchá
   Dolní Suchá
   kostel sv. Anny
   vodárenská věž
   Chotěbuz
   Životice
   Rychvald
   kostel sv. Anny
   Šumbark
   důl Michal
   kostel Panny Marie
   Kotulova dřevěnka
   evangelický kostel
   Šenov
   socha sv. Floriána
   fara
   školní budova
   Bartovice
  Kontaktní informace
  Zámeček Petrovice - restaurace a hotel
  Prstná 1
  735 72 Petrovice u Karviné

  korespondenční adresa:
  TRESTLES, a.s.
  Zámeček Petrovice
  Na Skotnici 1168
  735 71 Dětmarovice
  Tel: +420 605 444 144
  http://www.zamecek-petrovice.cz/
  tomas.kubacka@zamecek-petrovice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 2845
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 24.11.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama