Empírový zámek postavil po r. 1796 Vojtěch Gussnar z Komorné. V l. 1879-1920 v majetku Larišů. Po r. 1927 zde byla škola. R. 1947 získali zámek manželé Wnukovi a byly zde byty. R. 1973 věnován státu a upraven na hotel. Od r. 1989 v soukr. vlastnictví (hotel, restaurace). Opraven v l. 2012-13.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zámek
© Jan P. Štěpánek 11/2006
Vesnice Prstná, součást obce Petrovice u Karviné, leží asi 5,5 km severně od centra Karviné (Fryštátu) a je nejsevernější částí karvinského okresu. Ze tří stran jí obklopuje území Polska. Hlavní a dalo by se říci i jedinou významnou architektonickou památku je empírový zámek, vybudovaný v jižní části obce, na spočinku svahu nad pravým břehem potoka Petrůvka. Okolí zámku bylo rytířem Gussnarem, zakladatelem zámku, na sklonku 18. století upraveno na anglický přírodně krajinářský park. Zámek je dnes v soukromém vlastnictví, slouží jako hotel, v jeho interiéru je stylová zámecká restaurace, vinárna a sály na pořádání společenských akcí. Park kolem zámku je volně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 8.2. 2005
historie

Historie zámku v Prstné

Historie zámku v Prstné sahá do roku 1796, kdy tuto malou obec zakoupil od hraběte Jana Lariše rytíř Vojtěch Gussnar z Komorné. Gussnarové z Komorné byly starým slezským šlechtickým rodem. Právě Vojtěch Gussnar nechal na nenápadném zalesněném spočinku ve svahu nad potokem Petrůvkou v sousedství hospodářského dvora vystavět nevelký dvoukřídlý zámek v empírovém slohu. Kolem zámku nechal následně vybudovat anglický přírodně krajinářský park. Roku 1879 byli nuceni Gussnarové odprodat zámek a panství zpět Larišům. Jmenovitě manželům Jiřímu a Marie Luisy Larisách – Mönnichům. Marie Luisa byla sestřenicí arciknížete Rudolfa Habsburského. Roku 1893 zámek získali Larišové z nedaleké Karviné. Po roce 1927, kdy proběhla parcelace rozsáhlého larischovského majetku koupila zámek i s přilehlým parkem Slezskotěšínská sokolská župa a po účelové rekonstrukci byla v zámku zřízena česká škola. Během 2. světové války sloužil zámek jako…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle info v zámku a M. Makowski: Šlechtická sídla na těšínském Slezsku, Regio, Český Těšín 2005 (aktualizováno redakcí r. 2013), 23.11. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Petrovice u Karviné

Místa v okolí

 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 vodárenská věž
 Závada
 kostel sv. Marka
 radnice
 kašna
 Fryštát
 Janečkův mlýn
 Ráj
 kaple sv. Anny
 Doubrava
 Solca
 Karviná - Doly
 Dolní Lutyně
 Stonava
 Stonava
 Orlová
 Horní Suchá
 Podobora
 Rybí dům
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 kostel sv. Anny
 vodárenská věž
 Chotěbuz
 Životice
 Rychvald
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Šenov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Bartovice
Kontaktní informace
Zámeček Petrovice - restaurace a hotel
Prstná 1
735 72 Petrovice u Karviné

korespondenční adresa:
TRESTLES, a.s.
Zámeček Petrovice
Na Skotnici 1168
735 71 Dětmarovice
Tel: +420 605 444 144
http://www.zamecek-petrovice.cz/
tomas.kubacka@zamecek-petrovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2845
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama