
Literaturou byla vždy dávána přednost dnes již zaniklému zámku západně od místa tvrziště. Na existenci možného sídla v literatuře prvně upozornil až M. Plaček a F. Musil v Zaniklých hradech, zámcích a tvrzích Moravy a Slezska po roce 1945 (2003). Autoři zde upozornili na existenci zajímavého tvaru parcel č. 360 a 374 na mapě stabilního katastru z roku 1836. Tvar těchto parcel připomíná kopírování původního tvaru tvrze a je možno rozlišit určitou formu jádra, příkopů a valů. Tvrdí však, že tvrziště (jádro, valy a příkopy) bylo definitivně zlikvidováno při hospodářsko – technických úpravách půdy na přelomu 50. a 60. let 20. století. Opak je však pravdou. Výrazné terénní relikty opravdu tehdy byly zničeny, avšak ne zcela. Terénní prospekcí bylo zjištěno, že v daném místě, na první pohled běžném poli, se doposud dají rozeznat zanikající terénní tvary někdejšího tvrziště. Poměrně dobře lze rozeznat pomalu mizející pahorek po… číst dále
Nerozdělené Marklovice se podobně jako mnoho jiných vsí na Těšínsku připomíná poprvé v roce 1305, kdy je jmenována v soupise vsí platících desátek vratislavskému biskupství. Jako majitelé půdy jsou zde tehdy uváděni Václav a Stanislav z Marklovic, kteří se po vesnici či vesnice po nich jmenovala. V souvislosti s těmito dvěma vlastníky se časro vyskytuje myšlenka o rozdělení vsi na dvě samostatné části – Dolní a Horní Marklovice. Je pravděpodobné, že již za těchto Marklovských či jejich potomků vzniká v Dolních Marklovicích tvrz, jejíž existenci dodnes dokládá takřka již neznatelný terénní náznak v nejvýchodnější části obce, takřka při samé česko-polské hranici.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.