Takřka neznatelné terénní pozůstatky zanikající vodní tvrze na česko-polské hranici v poli ve východní části vsi. Tvrz založili Václav a Stanislav z Marklovic či jejich potomci někdy na počátku 14. stol. Později jí nahradil r.2005 zbořený zámek.
Hlavní obrázek místa
Takřka horizontální pohled od severu, kdy jasně vyniká pahorek jádra tvrze
© Jan P. Štěpánek 11/2006
Obec Dolní Marklovice nalezne návštěvník v Karvinském okrese, takřka na samé polsko – české státní hranici, která ves dělí na české Dolní Marklovice a polské Horní Marklovice. Do centra obce se známým dřevěným kostelem je to asi jen 5km severně z centra Karviné (Fryštátu). Centrem původní vesnice byla ve středověku vodní tvrz. Do dnešních dob by jste jí hledali jen velmi těžko. Její místo je takřka úplně zaniklé, kdo však chce vidět, uvidí ji. Její místo se nachází v severní polovině velkého pole v jižním sousedství slavného dřevěného kostela. Na jaře či na podzim, při nízké vegetaci je možno při nízkém slunci rozeznat takřka neznatelné siluety pahorku jádra někdejší tvrze a příkopu a valu v jižní části areálu. Velmi dobře jde část areálu někdejšího tvrziště rozpoznat i na současném leteckém snímku, kde světlejší a tmavší odstín zeleně jasně vyznačuje plochu příkopu a vyvýšenin jádra a valů. Plocha pole je po většinu roku volně přístupná. Většina polozasvěcených návštěvníků tohoto místa jen háže fotky ve směru pole, málokdo však umí vidět to co opravdu vidět má. Proto otevřete oči a dívejte se.
Jan P. Štěpánek, 21.1. 2007
popis

Literaturou byla vždy dávána přednost dnes již zaniklému zámku západně od místa tvrziště. Na existenci možného sídla v literatuře prvně upozornil až M. Plaček a F. Musil v Zaniklých hradech, zámcích a tvrzích Moravy a Slezska po roce 1945 (2003). Autoři zde upozornili na existenci zajímavého tvaru parcel č. 360 a 374 na mapě stabilního katastru z roku 1836. Tvar těchto parcel připomíná kopírování původního tvaru tvrze a je možno rozlišit určitou formu jádra, příkopů a valů. Tvrdí však, že tvrziště (jádro, valy a příkopy) bylo definitivně zlikvidováno při hospodářsko – technických úpravách půdy na přelomu 50. a 60. let 20. století. Opak je však pravdou. Výrazné terénní relikty opravdu tehdy byly zničeny, avšak ne zcela. Terénní prospekcí bylo zjištěno, že v daném místě, na první pohled běžném poli, se doposud dají rozeznat zanikající terénní tvary někdejšího tvrziště. Poměrně dobře lze rozeznat pomalu mizející pahorek po…  číst dále

J. Tichánek a Jan P. Štěpánek, 21.1. 2007

historie

Historie tvrze v Dolních Marklovicích

Nerozdělené Marklovice se podobně jako mnoho jiných vsí na Těšínsku připomíná poprvé v roce 1305, kdy je jmenována v soupise vsí platících desátek vratislavskému biskupství. Jako majitelé půdy jsou zde tehdy uváděni Václav a Stanislav z Marklovic, kteří se po vesnici či vesnice po nich jmenovala. V souvislosti s těmito dvěma vlastníky se časro vyskytuje myšlenka o rozdělení vsi na dvě samostatné části – Dolní a Horní Marklovice. Je pravděpodobné, že již za těchto Marklovských či jejich potomků vzniká v Dolních Marklovicích tvrz, jejíž existenci dodnes dokládá takřka již neznatelný terénní náznak v nejvýchodnější části obce, takřka při samé česko-polské hranici.

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 21.1. 2007

Půdorys místa

, zaniklé tvrziště jižně od slavného dřevěného kostela na mapě stabilního katastru ze 30. let 19. stol.
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA),

Místa v okolí

 Dolní Marklovice
 Pomník sv. Václava
 Prstná
 vodárenská věž
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Fryštát
 Janečkův mlýn
 Ráj
 kaple sv. Anny
 Závada
 Solca
 Doubrava
 Karviná - Doly
 Stonava
 Stonava
 Dolní Lutyně
 Orlová
 Podobora
 Rybí dům
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 Chotěbuz
 kostel sv. Anny
 Stanislavice
 Životice
 vodárenská věž
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 kostel sv. Trojice
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Bludovice
 Šenov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
Základní informace místa
ID místa: 2910
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama