Novobarokní historizující vila č. p. 947/18 v ul. Nemocniční. Součást Městské nemocnice v Ostravě. Vystavěna v r. 1894 stavitelem B. Židlickým jako obytný a reprezentativní objekt. Později v majetku města, od roku 1933 majetkem nemocnice, která jej využívá i dnes.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na neobarokní vilu
© Jan P. Štěpánek 03/2020
Památkově chráněná historická vila stavitele Bohumila Židlického z roku 1894 na ulici Nemocniční, v areálu Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách. Vila byla na seznam památkově chráněných objektů zapsána teprve v roce 2016 a v současnosti je využívána jako nemocniční ambulance. Vilu si sám navrhl a postavil ostravský stavitel a architekt Bohumil Židlický v roce 1894 jako obytnou a zároveň reprezentativní budovu své vlastní stavební a projekční firmy. Dům navrhl s bohatě zdobeným novobarokním uličním průčelím, jak bylo v době historizmu na přelomu 19. a 20. století populární. Fasádu zdobí nárožní bosáž, členité horizontální i vertikální prvky. Okna v přízemí i v patře zdobí bohatě vyvedené štukové rámy s nadookenními prvky. Hlavní průčelí je doplněno mělkým osovým rizalitem s balkonem v patře na mohutných volutových konzolách. Dvojice hladkých sloupů s korintskými hlavicemi nese nad balkonem stříšku s členitým volutovým štítem s datací výstavby vily. Fasádu ukončuje bohatě zdobená a členěná koruní římsa. Později byla vila prodána městu Moravská Ostrava, které ve vile zřídilo byt pro hlavního lékaře sousední městské nemocnice. Od roku 1933 byl objekt převeden přímo pod správu nemocnice a byly zde zřízeny zaměstnanecké byty, později ordinace.
Jan P. Štěpánek, 3.5. 2020
historie

Stavitel Bohumil Židlický

Patřil ke stavitelům, kteří se podíleli na přestavbě Moravské Ostravy od 90. let 19. století. Zabýval se projektováním a výstavbou vil, nájemních či spolkových domů a také sakrálních staveb (např. projekt kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Radvanicích). U stavby vily č. p. 947 architekt vyjádřil dobové tendence pozdního historismu. Zdůraznil symetrické utváření hlavní jižní fasády. S tím harmonizoval bohatou dekorativní štukovou výzdobu i výzdobu dvojitých dřevěných oken. Charakteristické pro Ostravsko té doby byl důraz kladený na kompozici fasád z režného cihelného zdiva ve spojení se štukovou dekorativní výzdobou. B. Židlický u stavby vily č. p. 1169 uplatnil jako jeden z prvních ostravských stavitelů prvky vegetabilní secese a velmi dobře je uplatnil vedle forem pozdního historismu. Dle možných souvislostí můžeme předpokládat, že jej secese ovlivnila v průběhu spolupráce s architektem Otokarem Bémem, jedním ze…  číst dále

www.npu.cz, 3.5. 2020

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Moravská Ostrava

Místa v okolí

 důl Šalamoun
 Městská jatka
 Polský dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 hotel Imperial
 Důl Jindřich
 vila Felixe Neumanna
 Areál MINIUNI
 socha sv. Floriána
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Rovninské balvany
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Sýkorův most
 nová radnice
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 radnice
 důl Trojice
 Vítkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 vodárna na Hladnově
 radnice
 kostel sv. Pavla
 důl Prokop
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 Důl Petr Bezruč
 Kunčičky
 důl Alexandr
 halda Ema
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 Landek
 kaple sv. Barbory
 Husův sbor
 Zábřeh
 jáma Josef
 Důl Heřmanice
 štola Hubert
 Radvanický pivovar
 Jubilejní kolonie
 Radvanice
 židovský hřbitov
 větrný důl Vrbice
 Hošťálkovice
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Třebovice
 kostel sv. Ducha
 kostel Krista Krále
 Svinov
 kostel sv. Kateřiny
 Rychvald
 kostel sv. Mikuláše
 Annin dvůr
 Bartovice
 Poruba
 kostel sv. Anny
 Stará Bělá
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 židovský hřbitov
 Vratimov
 Šenov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Manor house
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
 městské hradby
 Vratimov
 Hlučín
 Stará Bělá
 kostel sv. Jakuba
 Lovecký zámeček
 kaple sv. Kříže
 Bohumín
 Chałupki
 Šilheřovice
 Stříbrná věž
 vodárenská věž
 Polanská niva
 Řepiště
 Dobroslavice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Orlová
 Šumbark
 Paskov
 Panský pivovar
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 poutní kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Dolní Suchá
 dvůr se stodolou
 Dolní Lutyně
 Prostřední Suchá
 Milotička
 Kotulova dřevěnka
 kaple sv. Barbory
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Markéty
 Zbyslavice
 Lískovec u Frýdku
 Horní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 Brušperk
 Ostrá hůrka
 kaple Panny Marie
 Zbyslavice
 Horní Suchá
 Doubrava
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 dvůr Antonínov
 Smolkov
 Závada
 Závada
 Bruzovice
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Benešov
 Životice
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Žermanický lom
 Petřvald
 kostel Všech Svatých
 Smolkov
 Dolní Soběšovice
 Pitrov
 Horní Soběšovice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Kocurovice
 Bolatice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
Základní informace místa
ID místa: 14827
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama