Vojenský pěchotní srub MO-S 5 "Na trati" nedaleko Bohumína. Součást hlučínské linie opevnění. Pozoruhodný svým vztahem k mezinár. želez. trati. Dnes opraven a spravován KVH Bohumín jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
pohled ze silnice do Polska na pěchotní srub
pohled od východu
© Jan P. Štěpánek 10/2006
Jedete-li od Ostravy přes Bohumín směrem na hraniční přechod s polskou hranicí Chalupki, upoutá Vás při pravé straně cesty, mezi ní a náspem železnice, železobetonové těleso pěchotního srubu MO-S 5 „Na trati“. Ačkoliv je v těsné blízkosti objektu samého naprojektovaná trasa nové dálnice D 47, jež je právě ve stádiu výstavby, objektu bunkru by se měl stavební proces dotknout co nejméně. Velkou zajímavostí a zvláštností tohoto vojenského objektu je skutečnost, že se vlastně jedná o dva samostatné, takřka zrcadlové objekty, které dělí mezistátní železniční trať. Obě části byly pod tratí spojeny podzemní chodbou. Srub měl za úkol krom obrany hranic také obranu důležité železniční spojky. V současné době je objekt i přes čilou stavební činnost na výstavbě dálnice D 47 rekonstruován a ve správě Klubu vojenské historie (KVH), jehož členové se o obnovu bunkru zasloužili a provozují zde muzeum seznamující návštěvníky s historií pohraničního opevnění.
Jan P. Štěpánek, 12.10. 2007
historie

Klub vojenské historie Bohumín je občanské hnutí založené v roce 2000. Jeho cílem bylo opravit a zrekonstruovat pěchotní srub MO-S 5 „Na trati“ do podoby, v jaké jej na sklonku roku 1938 opustila stahující se československá armáda. Od roku 2003 se KVH Bohumín snaží i o rekonstrukci a obnovu bunkru MO-S 4 „Šedá vila“. Pěchotní srub MO-S 5 „Na trati“ byl vystavěn v letních měsících roku 1936. Opuštěn byl v listopadu 1938.

Jan P. Štěpánek s využitím www.opevneni.cz, www.bunkry.cz, www.mos-5.cz, 12.10. 2007

okruhy, vstupné

Otevírací doba: Od 1. dubna do 31. října o sobotách a nedělích a státních svátcích od 13:00 do 18:00 po telefonické domluvě se lze domluvit na jakýkoli jiný den.

12.10. 2007

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Bohumín-Starý Bohumín

Místa v okolí

 Bohumín
 strážní věž
 Chałupki
 dvůr Paseky
 kaple sv. Kříže
 vodárenská věž
 Manor house
 Annin dvůr
 Lovecký zámeček
 větrný důl Vrbice
 Šilheřovice
 Rychvald
 Důl Heřmanice
 štola Hubert
 kostel sv. Anny
 Landek
 jáma Josef
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 štola Tereza
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Ostrava
 Dolní Lutyně
 důl Michal
 vodárna na Hladnově
 Důl Petr Bezruč
 kostel Panny Marie
 halda Ema
 židovský hřbitov
 důl Prokop
 nová radnice
 důl Ema a Lucie
 důl Michálka
 kaple na Zámostí
 důl Josef
 Důl Jindřich
 vila Felixe Neumanna
 Sýkorův most
 radnice
 důl Neumann
 důl Trojice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 Polský dům
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 hotel Imperial
 Rovninské balvany
 kostel sv. Jiří
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Městská jatka
 Areál MINIUNI
 důl Šalamoun
 židovský hřbitov
 Orlová
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 městské hradby
 Hlučín
 poutní kříž
 Kunčičky
 Hošťálkovice
 důl Alexandr
 Vítkovice
 Závada
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Doubrava
 Třebovice
 dvůr se stodolou
 Závada
 kaple sv. Barbory
 Závada
 Husův sbor
 Zábřeh
 Bartovice
 Jubilejní kolonie
 socha sv. Floriána
 Dobroslavice
 fara
 Dolní Suchá
 kostel Krista Krále
 školní budova
 kostel sv. Jakuba
 Svinov
 Šenov
 Karviná - Doly
 Bělá
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Prostřední Suchá
 Poruba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ducha
 Solca
 Horní Suchá
 Stříbrná věž
 Stonava
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Stonava
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
Kontaktní informace
MO-S 5
Předseda KVH Bohumín
Pavel Bílek
Štefánikova 361
Bohumín 73581
Tel: +420 604 148 470
Základní informace místa
ID místa: 3516
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama