Jáma Vrbice vystavěna v l. 1911–13 společností Severní Dráha Ferdinandova. Sloužila jako odvětrávací pro důl Hubert. Jáma zasypána r. 1992, když dosáhla hloubky 386 m. Těžní budova s ocelovou věží a strojovna v r. 1993 vyhlášeny kulturními památkami.
Hlavní obrázek místa
těžní budova s ocelovou věží nad 386 m hlubokou jámou
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Významná kulturní technická památka reprezentující hornickou minulost regionu – to je zachovalý areál bývalé větrné jámy, dolu Vrbice na rozhraní ostravské části Hrušov a Bohumínské Vrbice. Jako mnoho dalších, jsou i stavby jámy Vrbice vystavěny z červených režných cihel s velkým důrazem na estetické ztvárnění. Od roku 1993 jsou bývalá těžní budova s ocelovou věží a strojovna vyhlášeny za kulturní památky. K areálu je snadné se dostat ze staré silnice do Bohumína, kousek za místem, kde se napojuje na dálnici D1.
Jan P. Štěpánek, 13.10. 2009
popis

Větrná jáma Vrbice dosáhla své maximální hloubky v úrovni 6. patra (386 metrů). Jáma měla čtvercový profil 4,5 m s cihelnou vyzdívkou. Důlní budovy nad jámou byly vystavěny s velkým citem pro skloubení estetiky a funkčnosti. Hlavní objekt jámové budovy z režného zdiva doplňují dvě krátká boční křídla difuzorů a ventilátoren, které vytvářejí dojem nádvoří, v jehož prostoru podpírají 19 m vysokou těžní věž mohutné ocelové příhrady. Druhá z památek, strojovna, je vystavěna rovněž z režného zdiva. Její vzhled je však střídmější oproti hlavní těžní budově. Důraz byl kladen především na funkčnost, a proto je stavba poměrně velmi pevně dimenzována. V budově se nachází původní těžní stroj z roku 1923, který je rovněž technickou památkou.

Jan P. Štěpánek, 13.10. 2009

historie

Důl Vrbice byla založena poměrně pozdě. S těžbou jámy započal její majitel, Severní dráha Ferdinandova roku 1911 na severovýchodním okraji rozrůstající se Ostravy. Jáma měla sloužit k diagonálnímu odvětrávání nedalekého dolu Hubert v Hrušově. V roce 1913 byla nad jámou postavena těžní budova s ocelovou věží. Strojovna z r. 1911 byla do dnešní podoby upravena v roce 1919. Vzhledem ke skutečnosti, že v těsné blízkosti areálu dolu projížděly vlaky, dbali majitelé dolu o co nejreprezentativnější vzhled budov. Po roce 1945 byl důl zestátněn a začleněn do společenství Ostravsko – Karvinských dolů. Po zániku samostatnosti dolu Hubert (později Stachanov) v roce 1974 přešla jáma Vrbice pod důl Vítězný únor (důl Odra) a ještě později se stala součástí závodu Eduard Urx 5 (Koblov). Svou funkci přestala jáma plnit v roce 1992, kdy byla zasypána. V současné době spravuje jámu DPB Paskov a slouží jako degazační stanice pro…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.hornictvi.cz, 13.10. 2009

Půdorys místa

plánek areálu
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj, Bohumín-Vrbice

Místa v okolí

 Důl Heřmanice
 štola Hubert
 Landek
 štola Vilemína
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 jáma Josef
 ZOO Ostrava
 kaple sv. Barbory
 Rychvald
 Annin dvůr
 vodárna na Hladnově
 Důl Petr Bezruč
 nová radnice
 halda Ema
 Důl Jindřich
 důl Josef
 důl Prokop
 kaple na Zámostí
 důl Ema a Lucie
 vila Felixe Neumanna
 Sýkorův most
 radnice
 dvůr Paseky
 strážní věž
 důl Michálka
 kostel sv. Václava
 důl Neumann
 socha sv. Floriána
 Polský dům
 důl Michal
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 důl Trojice
 Rovninské balvany
 hotel Imperial
 Městská jatka
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 kostel sv. Jiří
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Anny
 důl Šalamoun
 Chałupki
 kostel sv. Mikuláše
 Manor house
 Bohumín
 kaple sv. Kříže
 vodárenská věž
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Kunčičky
 Vítkovice
 důl Alexandr
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Hošťálkovice
 židovský hřbitov
 městské hradby
 Třebovice
 Husův sbor
 Zábřeh
 Hlučín
 Jubilejní kolonie
 Orlová
 Dolní Lutyně
 Bartovice
 poutní kříž
 kostel Krista Krále
 Svinov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 Šenov
 Poruba
 kostel sv. Jakuba
 Dobroslavice
 dvůr se stodolou
 kostel Všech Svatých
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 Doubrava
 Stará Bělá
 Vratimov
 Závada
 Prostřední Suchá
 Stříbrná věž
 Závada
 Závada
 Vratimov
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
 Karviná - Doly
 Stará Bělá
 Horní Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Řepiště
 evangelický kostel
 Polanská niva
 Dolní Benešov
 Dolní Bludovice
 Bělá
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Prostřední Bludovice
 Horní Bludovice
 Životice
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
Základní informace místa
ID místa: 8422
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama