Dnes zaniklý zámek byl postaven patrně v průběhu 17.–18. stol. V r. 1947 se stal majetkem státu a používali ho zemědělci. Po r. 1990 byl vrácen potomkům původních majitelů, kteří ho prodali a nový majitelé nechali zbytky zámku odstranit.
Hlavní obrázek místa
Torzo zdi budovy zámeckého dvora po demolici.
© Miroslav BITTER 2006
Areál dolnomarklovického dvora a zámku se nachází na levém břehu říčky Petrůvky, západně od cenného a významného dřevěného kostela Nanebevstoupení Páně. Areál leží hned při křižovatce cest z Dolních Marklovic do Petrovic a do Karviné. Zámek byl postaven někdy na přelomu 17. a 18. jako navazující součást severozápadního hospodářského stavení (stájí). Zámek, jak byla budova označována, byl tvořen obdélnou přízemní zaklenutou budovou s mansardovou střechou, ve 2. polovině 20. století nahrazenou střechou z vlnitého eternitu, na níž byl znát náznak mansardy. Z celého dvora se do dnešní doby (jaro 2005) zachovala právě ona severozápadní budova stájí s navazující budovou zámku, ze kterého však byly už dávno odstraněny dveře a okna. Porevoluční majitelé neměli o zámek zájem, a tak bylo přistoupeno k jeho demolici, která započala v roce ...
Jan P. Štěpánek, 22.3. 2005

  turistické

  Objekt zbořen. Stav 30.12.2005
  aseainvestment@iol.cz, 3.1. 2006

  historie

  Ves se podobně jako mnoho jiných v okolí uvádí poprvé v roce 1305 ve výčtu příjmů vratislavského biskupství. Majetky zde tehdy měli bratři Václav a Stanislav z Marklovic. Už zřejmě tato skutečnost dala vznik tomu, že původně jednotná ves byla rozdělena na dvě části. Možná právě v této době vznikla v obci jižně pod kostelem tvrz. Dnes zcela zaniklá. O majitelích vsi v průběhu 14. a 15. století nemáme

  Jan P. Štěpánek, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945 (F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Libri 2005), 22.3. 2005
  Poslední popis zámku z kraje jara 2005
  V době mé návštěvy - březen 2005 - stála celá budova ještě ve svých zdech. Zbořeny byly pouze střechy s podkrovími. Část hospodářské budovy, která přímo navazuje na budovu zámku, má částečně spadlou jednu z bočních zdí a s ní se patrně sesula i polovina zaklenuté místnosti. V této místnosti, zaklenuté na dva středové pilíře, byly evidentně stáje, soudě podle kamenných žlabů po obvodu místnosti.

  Jan P. Štěpánek, 3.2. 2006

  Půdorys místa

  , zámek (Samek) na mapě stabilního katastru ze 30. let 19. století
  © Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. PLaček)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA),

  Místa v okolí

   Dolní Marklovice
   Pomník sv. Václava
   Prstná
   vodárenská věž
   kostel sv. Marka
   kašna
   radnice
   Fryštát
   Janečkův mlýn
   Ráj
   kaple sv. Anny
   Závada
   Doubrava
   Solca
   Karviná - Doly
   Stonava
   Stonava
   Dolní Lutyně
   Orlová
   Podobora
   Rybí dům
   Horní Suchá
   Prostřední Suchá
   Dolní Suchá
   Chotěbuz
   kostel sv. Anny
   Životice
   Stanislavice
   vodárenská věž
   kostel sv. Vavřince
   Kostelec
   kostel sv. Anny
   Šumbark
   kostel sv. Trojice
   Kotulova dřevěnka
   evangelický kostel
   Dolní Bludovice
   kostel sv. Markéty
   socha sv. Floriána
   Šenov
   fara
   školní budova
  Základní informace místa
  ID místa: 2911
  Typ místa: zámek
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 23.3.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama