Novobarokní trojlodní basilikální kostel Panny Marie Královny s dvouvěžovým průčelím z l.1905-08 dle projektu O. Béma. Nazýván také Jubilejním. Na výzdobě interiéru se podíleli umělci jako J. Úprka, L. Marold či K. Novák. Od r.1913 farním kostelem.
Hlavní obrázek místa
Pohled na průčelí kostela ze Stojanova náměstí
© Jan P. Štěpánek 05/2007
Monumentální novobarokní dvouvěží trojlodní basiliky Korunování Panny Marie, či nověji také Panny Marie Královny, ční vysoko nad okolím jedné z moravských městských částí Ostravy – Mariánskými Horami. Trojlodní basilikální chrám se nachází východně od někdejšího historického středu vesnice Mariánské Hory, dnes rozvíjející se městské části Ostravy, na Stojanově náměstí. Před kostelem, který je po celkové generální rekonstrukci, se nachází příjemný malý parčík.
Jan P. Štěpánek, 21.5. 2007
popis

Chrám Panny Marie Královny je tvořen trojlodní bazilikální stavbou na půdoryse obdélníka s ustoupeným půlkruhovým presbyteriem a se dvěma čtyřbokými osově souměrnými věžemi v hlavním (jižním) průčelí. Na vnitřní, v secesním duchu laděné výzdobě interiéru se podíleli známí moravští a čeští umělci z počátku 20. století, jako byli např. malíři Joža Úprka, Luděk Marold a Zdeňka Vorlová-Vlčková či sochaři František Úprka a Karel Novák. Lustry byly vyrobeny dle návrhu Jana Kotěry. Je to třetí největší chrám v Moravskoslezském kraji, vejde se do něj 3500 osob. V jeho západním sousedství se nachází secesní budovu fary pocházející z roku 1912.

Jan P. Štěpánek podle J. Vybíhal: Zrození velkoměsta (Architektura v obraze Moravské Ostravy 1890 - 1938), ERA, Šlapanice 2003 a K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 21.5. 2007

historie

Chrám, nazývaný také jako „jubilejní“, byl postaven byl v letech 1905 až 1908 podle projektu Otokara Béma z Moravské Ostravy. Patronem celé stavby kostela se stal rakousko-uherský následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d'Este. Monumentální stavba v novobarokním slohu vyvolávala svými velkými rozměry poměrně vášnivé debaty, či má výstavba tak velkého chrámu vůbec smysl. Zásluhou starosty Jana Maye, který v té době předsedal Spolku pro stavbu kostela Panny Marie, se kostel podařilo úspěšně dokončit a na podzim 1908 slavnostně vysvětit. Nový kostel se stal dominantou Mariánských Hor a od roku 1913 je i sídlem farnosti. Původním plánem bylo změnit celkově tvář celých Mariánských Hor. Podobně jako v případě nedalekého Přívozu, i zde se měl uplatnit nový regulační urbanistický plán z dílny vídeňského architekta Camillo Sitty z let 1902 - 1903. V případě Mariánských Hor však nebyl realizován.

Jan P. Štěpánek podle J. Vybíhal: Zrození velkoměsta (Architektura v obraze Moravské Ostravy 1890 - 1938), ERA, Šlapanice 2003 a K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 21.5. 2007

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Mariánské Hory

Místa v okolí

 důl Šalamoun
 Městská jatka
 Polský dům
 radnice
 Vítkovice
 kostel sv. Pavla
 Dům umění
 Důl Jindřich
 Palác Elektra
 Německý dům
 hotel Imperial
 vila Felixe Neumanna
 Areál MINIUNI
 socha sv. Floriána
 nová radnice
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Rovninské balvany
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Sýkorův most
 důl Josef
 Husův sbor
 kaple na Zámostí
 radnice
 Zábřeh
 důl Trojice
 kostel sv. Jiří
 Kunčičky
 kostel sv. Josefa
 Hošťálkovice
 vodárna na Hladnově
 důl Prokop
 důl Alexandr
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 Důl Petr Bezruč
 štola Štolní
 Landek
 Jubilejní kolonie
 jáma Josef
 halda Ema
 Třebovice
 důl Michálka
 kostel Krista Krále
 štola Hubert
 Svinov
 ZOO Ostrava
 kostel sv. Ducha
 Důl Heřmanice
 Radvanický pivovar
 větrný důl Vrbice
 Radvanice
 Poruba
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 důl Michal
 kostel sv. Kateřiny
 Annin dvůr
 Stará Bělá
 Rychvald
 Polanka nad Odrou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Bartovice
 kostel sv. Jakuba
 Stříbrná věž
 městské hradby
 Hlučín
 Stará Bělá
 Vratimov
 kostel sv. Anny
 Manor house
 Polanská niva
 dvůr Paseky
 Dobroslavice
 fara
 školní budova
 strážní věž
 socha sv. Floriána
 Vratimov
 Šenov
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 poutní kříž
 Bohumín
 Řepiště
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Panský pivovar
 Paskov
 vodárenská věž
 dvůr se stodolou
 kaple sv. Floriána
 Milotička
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Orlová
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Ostrá hůrka
 Dolní Suchá
 Smolkov
 Brušperk
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Kříže
 Dolní Lutyně
 Dolní Benešov
 Lískovec u Frýdku
 Prostřední Suchá
 kostel Všech svatých
 Závada
 Bítov
 kostel sv. Valentina
 Závada
 dvůr Antonínov
 Kotulova dřevěnka
 Bravantice
 evangelický kostel
 Smolkov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 Hrabyně
 Petřvald
 Horní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 Bruzovice
 kostel sv. Stanislava
 Velké Albrechtice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Žermanický lom
 Studénka
 Dolní Soběšovice
 kostel Všech Svatých
 Bolatice
 Pitrov
 Horní Soběšovice
 Albertovec
 Kocurovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Mariánské Hory
Stojanovo náměstí
709 00 Ostrava – Mariánské Hory
Základní informace místa
ID místa: 5096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama