Pěchotní srub MO-S 12 (U pramene) vybudovaný stavební firmou J. Filipa ve dnech 24.-28. 8. 1936 jakožto součást čs. opevnění v rámci podúseku Ludgeřovice. Oboustranný, dvoupodlažní pěchotní srub, původně osazen dvěma pěchotními kulometnými zvony, dnes vytrženými. Objekt je zabezpečen.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na srub
© Jan P. Štěpánek 04/2020
Kolem popisovaného objektu prochází trasa naučné stezky zvané "Areál opevnění Darkovičky", spojující Darkovičky se Šilheřovicemi, kterou protíná další naučná stezka zvaná "Šilheřovice".
Jiří Špaček, 30.4. 2022
historie

Chátrající betonový pěchotní srub s označením MO - S 12 a pojmenováním "U pramene". Oboustranný, dvoupodlažní pěchotní srub I. třídy odolnosti se dvěma dnes vytrženými pancéřovými zvony pro lehký kulomet vzor 26. Vyzbrojen byl v levé kasematě dvěma kulomety vzor 35, v pravé protitankovým kanónem vzor 36 a dvojčetem těžkých kulometů vzor 37. Srub je zabezpečen proti vniknutí. Vybetonován byl ve dnech 24. až 28. 8. 1936 firmou Ing. J. Filipa z Prahy. Pevnost je atypická skutečností, že se v ní nenachází studna. Při kopání nebylo ani v hloubce 56,6 m naraženo na vodu a tak byl vrt ucpán, srub doplněn o přídavné nádrže na vodu a cca 200 m v týlu byla zřízena kopaná studna, do které chodila posádka pro vodu. Velitelem objektu byl v září 1938 čet. Jeremiáš Duraj a posádku tvořilo 17/17 mužů 3. roty I. praporu Hraničářského pluku 4.

Jan P. Štěpánek s využitím www.valka.cz, 27.4. 2022

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Šilheřovice

Místa v okolí

 Manor house
 Annin dvůr
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Paseky
 strážní věž
 kaple sv. Kříže
 jáma Josef
 štola Hubert
 Chałupki
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 Landek
 Bohumín
 větrný důl Vrbice
 židovský hřbitov
 městské hradby
 Hlučín
 Důl Heřmanice
 poutní kříž
 vodárenská věž
 Důl Jindřich
 nová radnice
 vodárna na Hladnově
 Rychvald
 vila Felixe Neumanna
 Polský dům
 důl Josef
 Důl Petr Bezruč
 Hošťálkovice
 ZOO Ostrava
 kaple na Zámostí
 dvůr se stodolou
 Sýkorův most
 radnice
 Městská jatka
 důl Prokop
 socha sv. Floriána
 důl Ema a Lucie
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Dům umění
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 halda Ema
 Německý dům
 důl Trojice
 důl Šalamoun
 Rovninské balvany
 důl Neumann
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Jiří
 Závada
 důl Michálka
 kostel sv. Josefa
 Závada
 důl Michal
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Třebovice
 Dobroslavice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Vítkovice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Kunčičky
 Bělá
 důl Alexandr
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Husův sbor
 kostel Krista Krále
 Zábřeh
 Svinov
 Dolní Lutyně
 Dolní Benešov
 Poruba
 Jubilejní kolonie
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 kostel Všech Svatých
 Milotička
 Stříbrná věž
 kostel sv. Ducha
 hrobka Lichnovských
 Orlová
 Chuchelná
 Smolkov
 Bolatice
 Bartovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Albertovec
 Šenov
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kaple sv. Barbory
 Šumbark
 Dolní Suchá
 kostel sv. Anny
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Prostřední Suchá
Základní informace místa
ID místa: 16357
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama