Novogotický evangelický kostel z režných cihel z let 1900–01 podle projektu arch. Julia Leischiga. Stavitelem byl místní Josef Berger.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel od jjv.
© Jan P. Štěpánek 03/2009
Novogotická stavba evangelického kostela z počátku 20. století zaujme podobně jako jiné historické stavby Nového Bohumína svou fasádou z červených režných cihel. Nachází se při Štefánikově ulici na okraji historického centra Nového Bohumína, který na konci 19. století vznikl při novém nádraží. Kostel je přístupný pouze v době mší.
Jan P. Štěpánek, 15.9. 2009
popis

Kostel tvoří jednolodní stavba na půdoryse latinského kříže ve stylu tzv. backstein gotiky – novogotický sloh využívající jako stavební a dekorační prvek převážně červené neomítané cihly. Kostelu dominuje vstupní věž v průčelí.

Jan P. Štěpánek, 15.9. 2009

historie

Nejstarší evangelické bohoslužby v nové části Bohumína u nádraží (dnešní Nový Boumín) vedl těšínský evangelický učitel a vikář Richard Fritsche v místní budově německé obecné školy od zimy roku 1887. Později se bohoslužby přesunuly do hostince Moritze Saffiera. V roce 1888 byla utvořena kazatelská stanice, spadající pod farnost v Orlové. Samostatnou farnost Šunychl – Bohumín – nádraží si věřící vyprosili až v roce 1922. Pozemek na stavbu evangelického kostela daroval stejně jako na stavbu katolického hrabě Jindřich Larisch-Mönnich. Projekt vypracoval brněnský architekt Julius Leischig a stavbu vedl známý bohumínský stavitel Josef Berger. Základní kámen byl slavnostně položen 12. srpna 1900. Na kostel přispěli mimo jiné i věřící z Nizozemí, Švédska a Německa. Slavnostní vysvěcení kostela se konalo 15. října 1901. Po skončení 2. světové války byl kostel jako německý majetek zabaven. Do rukou Slezské církve evangelické augsburského…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 15.9. 2009

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Bohumín-Nový Bohumín

Místa v okolí

 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 strážní věž
 dvůr Paseky
 kaple sv. Kříže
 Rychvald
 kostel sv. Anny
 větrný důl Vrbice
 Důl Heřmanice
 Annin dvůr
 Dolní Lutyně
 Manor house
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 štola Hubert
 ZOO Ostrava
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Landek
 jáma Josef
 štola Vilemína
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 vodárna na Hladnově
 Důl Petr Bezruč
 halda Ema
 kaple sv. Barbory
 důl Michálka
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 nová radnice
 důl Neumann
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 radnice
 Orlová
 Sýkorův most
 kostel sv. Mikuláše
 Důl Jindřich
 vila Felixe Neumanna
 důl Trojice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 stará radnice
 kostel sv. Jiří
 hotel Imperial
 Polský dům
 Rovninské balvany
 Německý dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 Areál MINIUNI
 Městská jatka
 Závada
 Radvanický pivovar
 důl Šalamoun
 Radvanice
 Doubrava
 Kunčičky
 důl Alexandr
 kaple sv. Barbory
 Vítkovice
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Pavla
 městské hradby
 Hošťálkovice
 Hlučín
 poutní kříž
 Dolní Suchá
 Karviná - Doly
 Bartovice
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Šenov
 Prostřední Suchá
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Třebovice
 Husův sbor
 Zábřeh
 Jubilejní kolonie
 Solca
 Prstná
 Fryštát
 Horní Suchá
 pomník T. G. Masaryka
 kašna
 radnice
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Marka
 Pomník sv. Václava
 vodárenská věž
 Závada
 Janečkův mlýn
 Závada
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Svinov
 Ráj
 Stonava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ducha
 Kotulova dřevěnka
 Poruba
 Stonava
 Bělá
 Životice
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 7491
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama