Annin dvůr

Bažantnice Šilheřovice
Annin dvůr zřídil v r. 1814 Johann F. Eichendorff jako správní centrum rozsáhlé obory a pojmenoval jej po své ženě Anně. V r. 1852 zde Rothschildové zřizují organizovanou bažantnici a doplňují dvůr o panskou hájenku. V r. 2014 areál poškozen požárem, od r. 2018 postupně obnovován.
Hlavní obrázek místa
Jižní štítové průčelí panské hájenky
© Jan P. Štěpánek 06/2020
Annin dvůr s historickou budovou obnovené panské hájenky se nachází v samém středu rozsáhlé obory Bažantnice, na katastru obce Šilheřovice, při páteřní cestě, která vede oborou a spojuje zámecký areál v Šilheřovicích s ostravskou městskou částí Petřkovice (kde se rozkládá známé Hornické muzeum a skanzen pod vrchem Landek). Obora, respektive zmíněná páteřní komunikace je oblíbeným výletním místem Ostravanů. V sousedství dvora je možné obdivovat skupinu prvorepublikových betonových vojenských pevností - pěchotních srubů. Bažantnice je veřejnosti a cyklistům volně přístupná, středem prochází zelená a žlutá turistická trasa.
Jan P. Štěpánek, 7.6. 2020
historie

Annin dvůr, jako správní centrum rozsáhlé šilheřovické obory, nechal zřídit v roce 1814 tehdejší majitel panství Johann Friedrich Eichendorff a pojmenoval jej podle své ženy Anny. Po smrti Johanna Friedricha v roce 1815 spravovala panství až do své smrti v roce 1830 právě jeho žena Anna. V roce 1844 se majitelem panství stal rod Rothschildů, který v roce 1852 starší oboru upravil za pomocí lesmistra Exnera v organizovanou bažantnici. Annin dvůr byl Rothschildy upraven a doplněn ve 2. pol. 19. století o cennou architekturu panské hájenky. Správě dvora a obory s bažanstnicí sloužil dvůr s hájenkou i po nuceném odchodu Rothschildů v roce 1938. Po druhé světové válce byl bývalý německý majetek (původní židovský majetek Rothschildů byl zabrán Velkoněmeckou říší) zestátněn a předán do užívání československých insttucí. V 80. letech 20. století se součástí dvora stal nový hotel. Později byl areál nevyužívaný…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 7.6. 2020

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Šilheřovice

Místa v okolí

 Manor house
 Lovecký zámeček
 dvůr Paseky
 Šilheřovice
 strážní věž
 štola Hubert
 kostel sv. Mikuláše
 jáma Josef
 větrný důl Vrbice
 kaple sv. Kříže
 Landek
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 Chałupki
 Bohumín
 Důl Heřmanice
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Důl Jindřich
 nová radnice
 vodárna na Hladnově
 Rychvald
 vila Felixe Neumanna
 Důl Petr Bezruč
 městské hradby
 ZOO Ostrava
 důl Josef
 Polský dům
 kaple na Zámostí
 Hlučín
 Sýkorův most
 radnice
 důl Prokop
 Městská jatka
 halda Ema
 důl Ema a Lucie
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 stará radnice
 městské hradby
 poutní kříž
 Rovninské balvany
 důl Trojice
 důl Neumann
 důl Michálka
 důl Šalamoun
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Josefa
 Hošťálkovice
 kostel sv. Jiří
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel Panny Marie
 Vítkovice
 Třebovice
 dvůr se stodolou
 radnice
 Kunčičky
 kostel sv. Pavla
 Radvanický pivovar
 důl Alexandr
 Radvanice
 Dobroslavice
 Závada
 kostel sv. Jakuba
 Závada
 Husův sbor
 Zábřeh
 Dolní Lutyně
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Jubilejní kolonie
 Poruba
 Bělá
 Orlová
 kostel sv. Ducha
 kostel Všech Svatých
 Dolní Benešov
 Bartovice
 Stříbrná věž
 Ostrá hůrka
 kostel sv. Kateřiny
 Milotička
 Smolkov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Šenov
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Smolkov
 hrobka Lichnovských
 Stará Bělá
 Doubrava
 Chuchelná
 Bolatice
 kaple sv. Barbory
 Šumbark
 Dolní Suchá
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Prostřední Suchá
 Zbyslavice
 Horní Suchá
 Zbyslavice
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Životice
Základní informace místa
ID místa: 14955
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama