důl Ema a Lucie

důl Emma a Lucia, důl Ema Lucie, Emmaschacht, Luciaschacht
Důl Ema a Lucie (Emma Lucia) založen hrabětem J. M. Wilczkem r. 1861. Těžba na Emě probíhala od r. 1868, sousední Lucie byla jámou větrnou. Pro vyčerpání zásob byl důl r. 1933 uzavřen a obě jámy r. 1934 zasypány. Zbytek areálu delomován v 60. l. 20. st. Důl dosáhl hloubky 438 m a úrovně 10. patra.
Hlavní obrázek místa
Jáma Lucie - pohled k jámě Emě v pozadí
© Jan P. Štěpánek 04/2020
Doly Ema a Lucie (správně Emma Lucia) byly významné černouhelné hlubinné doly v katastru Slezské, dříve Polské, Ostravy. Stávaly v těsném sousedství, a proto sdílely většinu osudů spolu. Dnes, po jejich zániku, je všeobecně známá především Halda Ema, oblíbený cíl Ostravanů. Malo kdo však ví, že slavná halda dostala své jméno právě po dolu Ema, který stával na jejím úpatí. Oba doly, jámy, byly vyhloubeny jen asi 50 m od sebe, proto časem splynuly v jeden funkční celek označovaný spíše jako důl Ema. Důl stával na konci tzv. údolní Burňa (Trojické údolí), kde bylo ve 2. polovině 18. století nalezeno poprvé na území Ostravy černé uhlí. Zároveň měl důl doslova dokonalé topografické umístění: cca 600 m severně se rozkládal Důl Terezie (Petr Bezruč), 600 m východně Důl Michálka (Michaeli, Petr Cingr) a cca 600 m jihovýchodně Důl Trojice (Svatá Trojice). Dnes bychom místo asanovaného areálu dolu nalezli snadno. Na konci ulice Na Burni se vydáte po žlutě značené turistické trase na Haldu Emu. Po cca 100 m se od této stezky odpojuje doprava pěší chodník směřující k jízdárně SK Mušketýr. Pokud se po tomto chodníku turista vydá a ujde dalších cca 100 m narazí vpravo u cestičky přímo na zakonzervovaný oplocený výduch Jámy Emy s malým kamenným pomníčkem. O cca 50 m dále směrem do lesa je pak podobný výduch a pomníček Jámy Lucie. Zde stával až do 60. let 20. století rozsáhlý důlní komplex dolů Ema a Lucie, na jehož budovy neupomíná zhola nic.
Jan P. Štěpánek, 10.4. 2020
historie

Důl založil roce 1861 hrabě Jan Nepomuk Vlček (Wilczek), majitel slezskoostravského panství, a pojmenoval jej po své manželce hraběnce Emmě Marii Capodilistě. Jáma se začala hloubit od října 1861. V letech 1864 - 67 bylo zbudováno povrchové zařízení šachty a v roce 1868 byla zahájena konečně samotná těžba. Sousední jáma Lucia byla založena v říjnu 1863, jen necelých 50 m jižněji od jámy Emy, a od počátku měla funkci jámy větrné (větrací). Název dostala podle dcery hraběte Vlčka Marii Lucii. Po sjednocení v podstatě zrcadlových povrchových šachetních budov kolem roku 1870 dostal areál jednotný vzhled. Ve své době se důl Ema Lucie tímto uspořádáním objektů stal jedním z nejmodernějších šachet v okolí. Pro posílení větrací funkce byla ve východní části dobývacího pole vyhloubena větrací jáma Eliška (Elizabeth) s větrnou roštovou pecí. Zrušena byla patrně kolem roku 1899. V roce 1874 byla pod Emu převedena těžba z nedalekého…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, 10.4. 2020

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Slezská Ostrava

Místa v okolí

 důl Prokop
 halda Ema
 důl Neumann
 Důl Petr Bezruč
 důl Michálka
 důl Trojice
 vodárna na Hladnově
 kaple na Zámostí
 kostel sv. Josefa
 radnice
 důl Josef
 kostel sv. Jiří
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 socha sv. Floriána
 Rovninské balvany
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Areál MINIUNI
 nová radnice
 ZOO Ostrava
 vila Felixe Neumanna
 hotel Imperial
 Německý dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 Polský dům
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 důl Šalamoun
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Radvanický pivovar
 Kunčičky
 Důl Heřmanice
 Radvanice
 důl Alexandr
 Vítkovice
 větrný důl Vrbice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 štola Hubert
 Rychvald
 Landek
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 kostel sv. Anny
 Jubilejní kolonie
 Husův sbor
 Bartovice
 Zábřeh
 Hošťálkovice
 Annin dvůr
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 kostel sv. Kateřiny
 Šenov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ducha
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Třebovice
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Orlová
 vodárenská věž
 Bohumín
 Manor house
 Chałupki
 Vratimov
 kaple sv. Kříže
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Stará Bělá
 Vratimov
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 Poruba
 židovský hřbitov
 Dolní Suchá
 městské hradby
 Hlučín
 Řepiště
 Dolní Lutyně
 Stará Bělá
 Prostřední Suchá
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Floriána
 Panský pivovar
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Polanská niva
 Dolní Bludovice
 Stříbrná věž
 kostel sv. Markéty
 Doubrava
 Horní Suchá
 poutní kříž
 Dobroslavice
 Prostřední Bludovice
 Horní Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 Životice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 dvůr se stodolou
 Lískovec u Frýdku
 Závada
 kostel Všech Svatých
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Stanislava
 Solca
 Žermanický lom
 Bruzovice
 Dolní Soběšovice
 Pitrov
 Brušperk
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Závada
 Závada
 Horní Soběšovice
 Dolní Benešov
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Petřvald
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Bělá
Základní informace místa
ID místa: 14789
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama