Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie z l.1896-99 vystavěn podle návrhu arch. C. Sitteho, stav, K. Kerna a K. Bluma. Jednolodní novogoticko-románský stavba s dvouvěžovým průčelím dominuje severní části nám. S. Čecha (taktéž arch. C. Sitte).
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Jan P. Štěpánek 12/2010
Přívoz - kdysi samostatné město v severním sousedství Moravské Ostravy při soutoku řeky Ostravice s Olší, dnes jedna z rušných městských částí Ostravy. Největší rozmach zaznamenal Přívoz na přelomu 19. a 20. století, kdy byl realizován urbanistický regulační plán podle projektu slavného vídeňského architekta Camilla Sitteho. Ústředním prostorem se stalo náměstí arcivévody Evžena (dnešní náměstí Svatopluka Čecha), jemuž dominovala novogoticko-románská stavba římskokatolického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tento dvouvěžový chrám dominuje náměstí i dnes. Spolu s nově zrekonstruovaným náměstím je kostel pěknou ústřední ozdbobou a dominantou této ostravské městské části. Soubor kostela, nové fary a významných budov kolem pravidelných ulic navržených slavným C. Sittem je dodnes velmi obdivován.
Jan P. Štěpánek, 23.5. 2007
popis

Popis kostela v Přívoze

Chrám je postaven v novogoticko - románském slohu. Půdorys kostela je tvořen křížovou lodí, do níž je vepsána oválně protáhlá rotunda, jež je sklenuta klenbou s velkým rozpjetím dle Monierova systému. Délka kostela je 36,43 m a šířka 27 m. Po stranách průčelí kostela jsou štíhlé gotické věže vysoké 67 m. Hlavním vchodem se vstoupí do chrámové předsíně. Pravá strana je tvořena kaplí Bolestné Panny Marie s oltářem a Pietou. Předsíň je od lodi oddělena kovanou mříží. Nad předsíní je umístěn hudební kůr s varhanami systému UNIT od firmy Rieger z Krnova o 28 rejstřících, dvou manuálech a mechanickou trakturou. ve věžích jsou umístěny celkem 3 zvony: ve východní největší zvon Maria (1350 kg), v západní věži prostřední zvon Metoděj (850 kg) a malý zvon Aloisius (475 kg). Všechny zvony jsou ocelové a byly odlity ve Vítkovických železárnách v r.1921, aby nahradili původních 5 zrekvírovaných zvonů. Hlavní oltář je pseudogotický,…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle info na kostele, 22.1. 2005

historie

Historie kostela v Přívoze

Dne 3. dubna 1890 byly schváleny stanovy spolku pro výstavbu kostela Panny Marie v Přívoze. Projekt vypracoval ředitel průmyslové státní školy ve Vídni, slavný architekt Camillo Sitte, který navrhl nejen kostel, ale vypracoval územní plán pro celý Přívoz, který je dodnes oceňován i UNESCEM. Na projektu a stavbě se podílel také stavitel K. Kern a K. Blum. Stavba započala v roce 1896 a samotný kostel byl posvěcen 15. 8. 1899 olomouckým arcibiskupem Dr. Theodrem Kohnem. Svěcení se zůčastnil i arcivévoda Evžen jako zástupce císaře Františka Josefa I. Právě na jeho počest neslo nově vybudvané náměstí název Evženovo (dnes Svatopluka Čecha).

Jan P. Štěpánek podle info na kostele, 22.1. 2005

Půdorys místa

Plán půdorysu kostela dle C. Sitteho z roku 1895
© Zrození velkoměsta: J. Vybíral, ERA, Šlapanice 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Přívoz

Místa v okolí

 Důl Jindřich
 Polský dům
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 Městská jatka
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 Landek
 důl Josef
 Palác Elektra
 Dům umění
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Barbory
 hotel Imperial
 Německý dům
 Sýkorův most
 kaple na Zámostí
 důl Šalamoun
 radnice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 vodárna na Hladnově
 městské hradby
 jáma Josef
 štola Hubert
 Rovninské balvany
 Důl Petr Bezruč
 Areál MINIUNI
 důl Prokop
 důl Trojice
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 halda Ema
 Důl Heřmanice
 větrný důl Vrbice
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 Vítkovice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Kunčičky
 Hošťálkovice
 důl Alexandr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 Annin dvůr
 Radvanický pivovar
 Husův sbor
 Radvanice
 Zábřeh
 Rychvald
 Třebovice
 Jubilejní kolonie
 kostel Krista Krále
 Svinov
 dvůr Paseky
 Manor house
 strážní věž
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Lovecký zámeček
 městské hradby
 Hlučín
 Šilheřovice
 Poruba
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 Bohumín
 Bartovice
 vodárenská věž
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Floriána
 Stará Bělá
 fara
 školní budova
 poutní kříž
 Dobroslavice
 Šenov
 Stříbrná věž
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Vratimov
 dvůr se stodolou
 Stará Bělá
 Orlová
 Vratimov
 Polanská niva
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Dolní Lutyně
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Řepiště
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Milotička
 Paskov
 Panský pivovar
 Dolní Suchá
 kaple sv. Floriána
 Závada
 Závada
 Ostrá hůrka
 kaple sv. Barbory
 Prostřední Suchá
 Dolní Benešov
 Smolkov
 Zbyslavice
 Kotulova dřevěnka
 Doubrava
 evangelický kostel
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 kostel Všech Svatých
 Smolkov
 Horní Suchá
 kostel Všech svatých
 Prostřední Bludovice
 Horní Bludovice
 Bělá
 Životice
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 kostel sv. Stanislava
 Žermanický lom
 Bolatice
 Dolní Soběšovice
 Pitrov
 hrobka Lichnovských
 Horní Soběšovice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 2813
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama