Muzeum čs. opevnění v Darkovičkách sídlí v rekonstruovaném pěchotním srubu MO-S 19 Alej, tvořící jeden z objektů Ostravské pěchotní linie. Seznamuje se smyslem, výstavbou a životem v tomto typu bunkru.
Hlavní obrázek místa
Západní strana objektu MO-2 19 V aleji
© Jan P. Štěpánek, 09/2006
Hrdost, vlastenectví a pravda – to jsou hesla našich předků, kteří byli odhodláni se zbraní v ruce a za cenu ztrát vlastních životů bránit svou vlast. Jen tři prostá slova, nesou však v sobě něco, čeho je dnes tak málo a měli bychom si právě z těchto hrdinů brát dennodenní příklad. Jedním z příkladů vůle bránit svou zemi je ostravská (hlučínská) linie těžkého opevnění, která se táhne v délce bezmála 25 severním Ostravskem, Hlučínskem a Opavskem. Právě zde byl československou vládou a odborníky očekáván největší nápor nepřátel. Mnoho z těchto těžkých i lehčích pevností se v méně či více zachovalé podobě zachovala dodnes. Mnohdy je můžeme najít v rovině polí, na soukromých zahrádkách, uprostřed lesů. Muzeum československého opevnění, vybudované v roce 1985 několika nadšenci má za úkol seznámit návštěvníky se smyslem a účelem této linie bunkrů, s jejich stavbou i denním životem uvnitř nich. Muzeum se nachází v rekonstruovaném pěchotním srubu MO-S 19 Alej ležícím asi kilometr severovýchodně nad obcí Darkovičky, na plochém táhlém hřebeni. K areálu muzea je možno dojet i autem a nechat jej na parkovišti, vzdáleném od objektu MO-S 19 necelých 200m. Do 500 metrů východně od muzea se nachází sousední pěchotní objekt MO-S 18 V Oboře a podobně několik stovek metrů na západ objekt MO-S 20 Orel. Oba tyto objekty nejsou volně ani běžně přístupné. Z betonového stropu pevnosti „Orel“ je nádherný pohled na linii pevností, Darkovičky i celé Hlučínsko. Rovněž Vašemu zraku neujdou ani mezi těžkými objekty pevností rozeseté drobné pevnůstky, tzv. řopíky. Kdo je pro toto téma zaníceným fandou, jistě si nenechá ujít několika denní pochod po jednotlivých objektech linie bunkrů. Veškeré detailní popisy historie budování opevněné linie a jednotlivých objektů, stejně jako detailní popisy jednotlivých vojenských objektů naleznete v níže uvedených…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 6.11. 2006
otvíračka

Muzeum československého opevnění je otevřeno od 1. července do 31. srpna pondělí: zavřeno úterý - pátek: 9:00 - 17:00 hod. sobota + neděle: 11:00 - 17:00 hod.

23.9. 2006

okruhy, vstupné

Fortifikační umění ČSR před 2. světovou válkou - areál pevnostního opevnění s ukázkou vojenského opevnění, techniky a záseků a pěchotního srubu MO-S 19 Alej. Komplexní prezentace fortifikačního umění v čsl. opevnění 1934-1938, originální soubor výstroje, výzbroje, funkční technické zařízení - filtroventilace, vodní studna, telefonní spojení apod. Otvírací doba: sezónně (duben-říjen) Zavřeno: pondělí - středa Vstupné: 30 Kč Průvodce: ano Jazyk (kromě češtiny): v němčině Popisky: ne Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením Čas prohlídky: 40 min. (+ 40 min. areál) Suvenýry: ano Občerstvení: ne Bezbariérový přístup: ne Šatna: ne WC: ano

6.11. 2006

Další texty okruhy, vstupné
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Darkovičky

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Hlučín
 Manor house
 Annin dvůr
 Závada
 Závada
 dvůr Paseky
 jáma Josef
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Barbory
 strážní věž
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Hubert
 Bělá
 Landek
 Chałupki
 Dobroslavice
 Bohumín
 větrní důl Vrbice
 Dolní Benešov
 kostel sv. Jakuba
 Hošťálkovice
 Důl Heřmanice
 Třebovice
 hrobka Lichnovských
 Důl Jindřich
 Chuchelná
 Polský dům
 nová radnice
 Smolkov
 vodárenská věž
 Bolatice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 vodárna na Hladnově
 důl Josef
 Smolkov
 kaple na Zámostí
 Palác Elektra
 Dům umění
 Důl Petr Bezruč
 Sýkorův most
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 důl Šalamoun
 Německý dům
 radnice
 kostel sv. Václava
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 městské hradby
 důl Prokop
 Rovninské balvany
 ZOO Ostrava
 Milotička
 důl Ema a Lucie
 důl Trojice
 Areál MINIUNI
 halda Ema
 Rychvald
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Slezskoostravský hrad
 Poruba
 Albertovec
 důl Michálka
 kostel Krista Krále
 Vítkovice
 radnice
 důl Michal
 kostel sv. Pavla
 Hrabyně
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Husův sbor
 kostel sv. Anny
 Zábřeh
 Kunčičky
 důl Alexandr
 kostel sv. Kateřiny
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Bartovice
 Bítov
Kontaktní informace
Areál československého opevnění Darkovičky
Darkovičky
748 80 Hlučín
Česká republika (CZ)
Tel: (+420) 595 051 110
http://www.cz-museums.cz
Základní informace místa
ID místa: 4640
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama