Barokní zámek v Doubravě pochází z r. 1760. Bývalý majetek OKD sloužil jako sklady, kanceláře a byty. Dnes se nachází ve špatném stavu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na budovu zámku a na žalostný stav zámecké zahrady.
© Miroslav BITTER 03/2007
Zámek v Doubravě vystavěl ve druhé polovině 18. století v barokním stylu majitel tehdejšího statku Richard Mattencloit. Je to jednoduchá bloková stavba obdélného půdorysu s mělkým rizalitem v přední a zadní části průčelí. Přízemní místnosti jsou ukončeny zrcadlovou klenbou, prostory v prvním patře mají ploché stropy. Zámek dnes bohužel patří společnosti Ostravsko-karvinské doly, která jej v r. 1965 opravila a používá budovu jako sklady, kanceláře a byty. K dnešnímu dni je zámek zcela bez zájmu majitele a je velmi zanedbaný.
jps7, 8.2. 2005
turistické

Zámek Doubrava (č. p. 1) se nachází v nevelké stejnojmenné obci, která leží mezi Orlovou a Karvinou. Patrový barokní dvůr v prostém zemanském stylu, který je umístěn na menším návrší, nechal postavit roku 1760 František Ludvík. Z čelní a zahradní strany byly na fasádě umístěny symetrické rizality, členěné přesně uspořádanými pilíři podpírajícími trojúhelníkové štíty, původně i s erby majitelů. Zpočátku byla stavba opatřena mansardovou střechou. V přízemí se nacházely hospodářské místnosti, v patře pak domácí kaple a apartmány majitelů včetně salónu o oválném půdorysu, jenž byl zdoben štukami. Dnes jsou pouze místnosti přízemí zaklenuty zrcadlovou klenbou a prostory prvního patra jsou již plochostropé. Na zámeckou budovu navazuje ještě postranní přístavba, která v minulosti sloužila jako panské vězení s kamennou lavicí, kde byli biti vzdorovití sedláci. Z čelní strany zámek doplňuje rozlehlé prodloužené…  číst dále

Miroslav BITTER (podle - M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005), 1.2. 2009

pověsti

Poklad na zámku v Doubravě

Na pruské straně naloupil Ondráš se svými zbojníky veliké bohatství, proto se na zpáteční cestě ku Frýdku zastavil na doubravském zámku u barona Mattencloita. Baron Mattencloit byl zastáncem chudých a utiskovaných, proto prý byli zbojníci na jeho zámku milostivě přijati a na čas zde mohli ukrýt svou kořist. Baron svolil, aby Ondrášova tlupa ukryla v zámeckém sklepení velkou železnou truhlu, uzamčenou na velký zámek. Když chtěl baron později truhlu najít, nenašel ve sklepení místo, kde by kopali nebo kde by zazdívali truhlu do stěny. Baron záhy zemřel a jeho potomci už později truhlu nehledali.

web, 10.2. 2005

Další texty pověsti
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Doubrava

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Karviná - Doly
 Solca
 Orlová
 Závada
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Janečkův mlýn
 kaple sv. Anny
 vodárenská věž
 Ráj
 Dolní Lutyně
 Stonava
 Dolní Suchá
 Pomník sv. Václava
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Prstná
 Stonava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Rychvald
 Životice
 vodárenská věž
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 židovský hřbitov
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Podobora
 socha sv. Floriána
 Rybí dům
 Šenov
 ZOO Ostrava
 fara
 školní budova
 Kostelec
 Radvanice
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 Radvanický pivovar
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Chotěbuz
 Důl Heřmanice
 důl Michálka
 Prostřední Bludovice
 Stanislavice
 halda Ema
 Bartovice
 Horní Bludovice
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 větrný důl Vrbice
 Důl Petr Bezruč
 Bohumín
 důl Prokop
 vodárna na Hladnově
 strážní věž
 kostel sv. Josefa
 Chałupki
 kostel sv. Jiří
 důl Trojice
 kaple na Zámostí
 dvůr Paseky
 radnice
 důl Josef
 Sýkorův most
 Slezskoostravský hrad
 Pitrov
 Hradiště
 Rovninské balvany
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kaple sv. Kříže
 socha sv. Floriána
 nová radnice
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Areál MINIUNI
 vila Felixe Neumanna
 hotel Imperial
 Žermanický lom
 Německý dům
 vila dr. Julia Eisnera
 Palác Elektra
 důl Alexandr
 štola Hubert
 Kunčičky
 Dům umění
 Důl Jindřich
 Polský dům
 Dolní Soběšovice
 Městská jatka
 důl Šalamoun
 Landek
 Annin dvůr
 Manor house
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 evangelický kostel
 Brandýs
 Těšín
 Lovecký zámeček
 synagoga
 městské hradby
 radnice
 studna tří bratří
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Šilheřovice
 Městská střelnice
 Vratimov
 kostel sv. Kateřiny
 Vratimov
 kaple sv. Floriána
 Řepiště
 Panský pivovar
 socha sv. Floriána
 Paskov
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 2844
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama