Pěchotní srub MO-S-18 zvaný V oboře z l. 1936–38. Součástí ŽSV II. Hlučín. Těžký jednostranný objekt s obnoveným ocelovým zvonem je součástí muzea čs. opevnění v Darkovičkách. Přístupný je pouze příležitostně.
Hlavní obrázek místa
pěchotní srub V oboře od jihu
© Jan P. Štěpánek 01/2009
Vojenský pěchotní srub Obora (či V oboře), označovaný odborně jako MO-S-18, se nachází východním směrem od známějšího srubu V aleji (Alej) a je stejně jako on součástí známého muzea československého opevnění v Darkovičkách. Srub návštěvník snadno najde jihovýchodním směrem od křižovatky silnic z Darkoviček do Ludgeřovic. Veřejnosti jeho interiér není běžně přístupný, pouze příležitostně v rámci akcí na sousedním pěchotním srubu Alej.
Jan P. Štěpánek, 31.8. 2009
historie

Pěchotní srub MO-S-18 zvaný Obora či také V oboře byl vystavěn firmou Václav Nekvasil z Prahy v letech 1936 až 1938 jako součást ŽSV II. Hlučín. Řadí se do typu jednostranných srubů. Původní ocelový zvon byl vytržen Němci již v roce 1939 avšak střílny jsou původní, což je takřka rarita, protože většinu srubů postihlo rabování a vytrhávání střílen a zvonů za účelem odvozu do sběru. Kopie zvonu byla na objekt znovu osazena v r. 1991, při zřizování muzea čs. opevnění. Zajímavostí srubu je skutečnost, že v roce 1938 byl velitelem srubu čet. Jaroslav Švarc, jež se v roce 1942 účastnil výsadkové skupiny, která provedla atentát na říšského zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Na srubu má umístěnou pamětní desku. V současnosti je srub součástí muzea československého opevnění a tvoří depozitář a technické zázemí sousedního srubu MO-S-19 Alej.

Jan P. Štěpánek, 31.8. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Darkovičky

Místa v okolí

 Šilheřovice
 poutní kříž
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Manor house
 městské hradby
 Hlučín
 Annin dvůr
 dvůr se stodolou
 Závada
 Závada
 dvůr Paseky
 jáma Josef
 kaple sv. Kříže
 strážní věž
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Hubert
 Chałupki
 Landek
 Bohumín
 větrný důl Vrbice
 Bělá
 Dobroslavice
 Hošťálkovice
 kostel sv. Jakuba
 Dolní Benešov
 Důl Heřmanice
 Důl Jindřich
 Třebovice
 vodárenská věž
 Polský dům
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 vodárna na Hladnově
 Městská jatka
 hrobka Lichnovských
 Ostrá hůrka
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 Sýkorův most
 Chuchelná
 socha sv. Floriána
 Palác Elektra
 Dům umění
 radnice
 hotel Imperial
 důl Šalamoun
 Německý dům
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Smolkov
 městské hradby
 ZOO Ostrava
 důl Prokop
 Rovninské balvany
 Bolatice
 Rychvald
 Areál MINIUNI
 halda Ema
 důl Ema a Lucie
 důl Trojice
 Smolkov
 Slezskoostravský hrad
 důl Neumann
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 důl Michálka
 Milotička
 Poruba
 kostel Krista Krále
 Vítkovice
 Svinov
 radnice
 důl Michal
 kostel sv. Pavla
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Albertovec
 Husův sbor
 Kunčičky
 Zábřeh
 Stříbrná věž
 Hrabyně
 důl Alexandr
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 kostel sv. Kateřiny
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Ducha
 Dolní Lutyně
 kostel sv. Anny
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Orlová
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Bartovice
 Bítov
 kostel sv. Jiří
 Šumbark
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 7313
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama