Vodárenská věž z 20. let 20. století na severním okraji města v místní části Karviná-Hranice.
Hlavní obrázek místa
© Miroslav BITTER 04/2006
Vodárenská věž z 20. let 20. století na severním okraji města v místní části Karviná-Hranice. Jedná se o stavbu pravděpodobně z roku 1928. Kruhová věž má 6 podlaží o výšce 39,4 m a o průměru 11,4 m. Železobetonová konstrukce je kombinovaná s tradičním cihelným zdivem. Nad posledním podlažím je umístěn vodojem ukončený nízkou kuželovou stříškou. Uvnitř věže se nachází část původního technického zařízení. Dnes mimo provoz.
Miroslav BITTER, 25.4. 2006
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Fryštát

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Fryštát
 Janečkův mlýn
 Ráj
 Prstná
 kaple sv. Anny
 Solca
 Doubrava
 Závada
 Karviná - Doly
 Stonava
 kaple sv. Barbory
 Stonava
 Dolní Lutyně
 Orlová
 Horní Suchá
 Podobora
 Rybí dům
 kostel Všech Svatých
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 Chotěbuz
 Životice
 Stanislavice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Šumbark
 Jaškovská krčma
 Kotulova dřevěnka
 Těrlicko
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Bludovice
 Těšín
 kostel sv. Markéty
 Rychvald
 městské hradby
 Brandýs
 Hradiště
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Městská střelnice
 Prostřední Bludovice
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 Horní Bludovice
 socha sv. Floriána
 Šenov
 Pitrov
 fara
 školní budova
 Bartovice
Základní informace místa
ID místa: 4197
Typ místa: věž
Podkategorie: vodárenská
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama