Železobetonový obloukový 56 m dlouhý most přes řeku Olši z roku 1925, který se nachází proti hlavní lázeňské budově v Darkově, prošel v letech 2003–2004 rozsáhlou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Darkovský most
© Jan P., 03/2008
Hezkou technickou památkou se mohou pochlubit lázně Karviná - Darkov. Železobetonový obloukový silniční most z roku 1925 přes řeku Olši, který se nachází proti hlavní lázeňské budově, prošel v letech 2003–2004 rozsáhlou rekonstrukcí a získal nejenom reprezentativní fasádu, ale i novou funkci. Oprava zchátralého 56 m dlouhého mostu byla zároveň spojena s úpravou okolních komunikací tak, aby neobvyklá památka sloužila pouze pěším a cyklistům, nikoli motorovým vozidlům. Darkovský most se proto po rekonstrukci proměnil v malé promenádní místo lázeňských hostů a procházka po něm je stejně tak příjemná jako posezení na nově instalovaných lavičkách s výhledem na řeku. Technickou zajímavostí mostu je esteticky působivé příčné ztužení horních částí železobetonových oblouků třemi dvojicemi vodorovných prutů propojených svislým středovým prutem.
Roman Růžanský, 24.3. 2008
popis

Most je pod názvem "Darkovský" uváděn – bohužel – na většině písemností a webových stránkách. Tento název je však chybný. Na katastrálním uřadě a v originální mapě města se uvádí správný název, a to "most Sokolovských hrdinů". (Je to, jako kdyby jste Karlovu mostu říkali Staroměstský jenom proto, že se tam nachází.)

Rostislav Kaplan , 3.4. 2010

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Darkov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Ráj
 Janečkův mlýn
 kašna
 radnice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 Solca
 Stonava
 Karviná - Doly
 vodárenská věž
 Stonava
 Doubrava
 kaple sv. Barbory
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Podobora
 Horní Suchá
 Rybí dům
 Prstná
 Prostřední Suchá
 Závada
 Chotěbuz
 Dolní Suchá
 Orlová
 Stanislavice
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Dolní Lutyně
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Šumbark
 Hradiště
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Těšín
 Těšín
 Brandýs
 evangelický kostel
 městské hradby
 synagoga
 studna tří bratří
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Prostřední Bludovice
 Městská střelnice
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Anny
 Horní Bludovice
 Pitrov
 Horní Žukov
 Žermanický lom
 Šenov
 socha sv. Floriána
 Třanovice
 Dolní Soběšovice
 fara
 školní budova
 Rychvald
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 důl Michal
 Horní Soběšovice
 vodárenská věž
 Bartovice
 Dolní Domaslavice
 Ropice
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 6117
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama