Železobetonový obloukový 56 m dlouhý most přes řeku Olši z roku 1925, který se nachází proti hlavní lázeňské budově v Darkově, prošel v letech 2003–2004 rozsáhlou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Darkovský most
© Jan P., 03/2008
Hezkou technickou památkou se mohou pochlubit lázně Karviná - Darkov. Železobetonový obloukový silniční most z roku 1925 přes řeku Olši, který se nachází proti hlavní lázeňské budově, prošel v letech 2003–2004 rozsáhlou rekonstrukcí a získal nejenom reprezentativní fasádu, ale i novou funkci. Oprava zchátralého 56 m dlouhého mostu byla zároveň spojena s úpravou okolních komunikací tak, aby neobvyklá památka sloužila pouze pěším a cyklistům, nikoli motorovým vozidlům. Darkovský most se proto po rekonstrukci proměnil v malé promenádní místo lázeňských hostů a procházka po něm je stejně tak příjemná jako posezení na nově instalovaných lavičkách s výhledem na řeku. Technickou zajímavostí mostu je esteticky působivé příčné ztužení horních částí železobetonových oblouků třemi dvojicemi vodorovných prutů propojených svislým středovým prutem.
Roman Růžanský, 24.3. 2008
popis

Most je pod názvem "Darkovský" uváděn – bohužel – na většině písemností a webových stránkách. Tento název je však chybný. Na katastrálním uřadě a v originální mapě města se uvádí správný název, a to "most Sokolovských hrdinů". (Je to, jako kdyby jste Karlovu mostu říkali Staroměstský jenom proto, že se tam nachází.)

Rostislav Kaplan , 3.4. 2010

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Darkov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Ráj
 Janečkův mlýn
 kašna
 radnice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 Solca
 Stonava
 Karviná - Doly
 vodárenská věž
 Stonava
 Doubrava
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Podobora
 Horní Suchá
 Prstná
 Rybí dům
 Prostřední Suchá
 Závada
 Chotěbuz
 Orlová
 Dolní Suchá
 Stanislavice
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Dolní Lutyně
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Šumbark
 Hradiště
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Těšín
 Těšín
 Brandýs
 městské hradby
 evangelický kostel
 synagoga
 studna tří bratří
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Prostřední Bludovice
 Městská střelnice
 kostel sv. Anny
 Horní Bludovice
 Pitrov
 Žermanický lom
 Horní Žukov
 Šenov
 socha sv. Floriána
 Třanovice
 Dolní Soběšovice
 fara
 Rychvald
 školní budova
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Horní Soběšovice
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Bartovice
 Dolní Domaslavice
 Ropice
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 6117
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama