Barokní stavba z roku 1736 nahradila původní dřevěný kostel vsi Karviná. Důsledkem hlubinné těžby uhlí ve 20. století poklesla o 36 m a naklonila se, díky zabezpečení základů je jednou z mála budov, které připomínají někdejší hornické město.
Hlavní obrázek místa
Karvinský kostel
foceno v únoru 2008
© Roman Růžanský, 02/2008
Kostel sv. Petra z Alkantary je znám pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné. Tato oblastní rarita stojí v místě, kde došlo během 40 let minulého století k poklesu půdy o 36 m, pokles způsobil úklon kostela o 6,8° na jih od svislé osy. Tento sklon je vizuelně velmi zřetelný. Kostel stojí v místě centra původního města Karviná, dnes Doly. Byl postaven v roce 1736 v barokním slohu a zasvěcen sv. Petru z Alkantary. Po zahájení těžby uhlí roku 1874 bylo pod ním vytěženo uhlí z 27 slojí o celkové mocnosti 52,80 m. Kostel je dnes mementem bývalé doby, honby za uhlím bez ohledu na krajinu, sídla, památky a hlavně lidi. Právě jako upomínku na dobu naštěstí minulou a částečně jako reparaci bylo rozhodnuto o záchraně kostela ve stavu v jakém se na počátku 90. let 20. století nacházel. Kostel byl totiž jedinou významnou stavbou, která se do dnešních dob z bývalé Karviné zachovala a upomíná na umístění města. Jeho záchrana proběhla v letech 1994-1995 a byla financována doly Darkov a ČSA, statické a stavební práce provedla firma Forti Ostrava. O záchranu se zasloužil administrátor římsko-katolické církve páter Ernest Dostál. Zároveň od roku 1999 začala obnova okolí kostela a rekultivace. Okolí kostela je dnes pěkně upraveno v přírodně krajinářském stylu a na nezasvěcené turisty půsoví až idylicky. Nikoho by nenapadlo, že ještě před 40 lety zde existovalo několikatisícové rušné město se dvěma zámky. Po rekonstrukci je tato barokní jednolodní stavba i areál kolem od 7.12.2000 opět přístupné. Mše v českém i polském jazyce. Bohoslužby: Pá a So: 16.30 hod.
jps7, web, 8.2. 2005
historie

Hrobky Staňků a Fornerů

Vlastní kostel, který byl jako jediný zachován z historického centra a dominant někdejší staré Karviné, dnes obce Doly, doplňuje soubor dvou architektonicky významných objektů - rodových hrobek. Novogotická hrobka patří karvinskému rodu Staňků a druhá, novorenesanční, připomínající staré římské stavby, patří rodu Fornerů. Obě dvě hrobky byly postaveny ke konci 19. století v areálu někdejšího starého hřbitova kolem kostela sv. Petra. Okolí hrobek stejně jako kostela je volně přístupné.

Jan P. Štěpánek, 21.9. 2007

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Doly

Místa v okolí

 Karviná - Doly
 kaple sv. Barbory
 Solca
 Doubrava
 Stonava
 Horní Suchá
 kaple sv. Anny
 Stonava
 Prostřední Suchá
 Fryštát
 Janečkův mlýn
 kašna
 radnice
 Orlová
 kostel sv. Marka
 Dolní Suchá
 Ráj
 vodárenská věž
 Životice
 Závada
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Kotulova dřevěnka
 Pomník sv. Václava
 evangelický kostel
 Dolní Lutyně
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Prstná
 Kostelec
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 Podobora
 kostel sv. Anny
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Rybí dům
 Stanislavice
 Chotěbuz
 socha sv. Floriána
 Šenov
 Horní Bludovice
 fara
 školní budova
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Rychvald
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Pitrov
 Bartovice
 Žermanický lom
 Radvanice
 kostel Všech Svatých
 Radvanický pivovar
 Dolní Soběšovice
 ZOO Ostrava
 vodárenská věž
 důl Michálka
 halda Ema
 Horní Soběšovice
 Důl Heřmanice
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 vodárna na Hladnově
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Jiří
 důl Trojice
 Těšín
 Třanovice
 kaple na Zámostí
 synagoga
 městské hradby
 Slezskoostravský hrad
 větrný důl Vrbice
 radnice
 Dolní Domaslavice
 kostel sv. Stanislava
 Sýkorův most
 studna tří bratří
 důl Josef
 kostel sv. Kříže
 radnice
 důl Alexandr
 Rovninské balvany
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Horní Žukov
 socha sv. Floriána
 Městská střelnice
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Kunčičky
 Areál MINIUNI
 kříž na Vidíkově
 hotel Imperial
 Lom - Mořské oko
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 Německý dům
 Palác Elektra
 vila dr. Julia Eisnera
 Kocurovice
 Dům umění
 Horní Domaslavice
 Bohumín
 Polský dům
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 strážní věž
 Chałupki
 dvůr Paseky
 štola Hubert
 kostel Všech svatých
 Bruzovice
 Vratimov
 Vělopolí
 kaple sv. Kříže
 Vratimov
 kaple sv. Floriána
 Ropice
 kaple sv. Kříže
 Řepiště
 kaple Panny Marie
 Panský pivovar
 Lískovec u Frýdku
 socha sv. Floriána
 Paskov
 kostel sv. Vavřince
 Konská
Kontaktní informace
ul. Ostravská
733 06 Karviná - Doly
Silnice č. 59
(po ul. ČSA ke kostelu)
Tel: 596 318 841, 596 314 455
decanatus-kar@post.cz
Základní informace místa
ID místa: 2837
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama