pěchotní srub MO-S-11 U posedu

Památník československého opevnění
Pěchotní srub čs. opevnění vybudovaný v rámci 2. stavebního podúseku Ludgeřovice 5.–10. 8. 1936. Objekt byl vyzbrojen čtyřmi tk vz. 37 a měl mít osazen 9 cm minomet vz. 38. V součastné době zpřístupněn veřejnosti jako soukromé muzeum.
Hlavní obrázek místa
Týl objektu
Pohled na vstupní partii objektu a ochrannou střílnu N. Pořízeno 15.2.2004
© Petr Adamus, 09/2008

Historie pěchotního srubu

Tento srub byl vybetonován ve dnech 5.–10. 8. 1936 jako desátý na celé pevnostní linii. Jeho hlavní úlohou bylo působit svými kulomety do palebné přehrady okolních objektů a minometem vykrývat hluché prostory ve směru na Bohumín. Konkurz na výstavbu vyhrála firma Ing. Josef Filip, Praha XIX, která se zavázala vybudovat podúsek Ludgeřovice, jehož součástí bunkr je, za 200 dní bez víceprací. Stavitel měl již od počátku s výstavbou problémy, o čem svědčí i nízká pevnost betonu budovaných objektů. Firma nedokázala zajistit správný tvar zkušebních kostek, který byl podle zkušebního ústavu jednou z příčin nedostatečných výsledků zkoušek. Firma byla nucena zřídit úzkorozchodnou železnici o rozchodu 760 mm a délce 9,5 km. Trať spojovala objekt s petřkovickou silnicí. Provoz zajišťovala parní lokomotiva. Osádku tvořilo 34 mužů 3. roty I. praporu Hraničářského pluku 4. Objekt byl vyzbrojen čtyřmi těžkými kulomety vz. 37 a měl mít osazen 9 cm kasematový minomet vz. 38. Osádka se v době míru dělila na dva sledy. Jeden 14 dní cvičil na objektu a druhý byl ubytovaný v Koblovských kasárnách, postavených speciálně pro vojáky sloužící v opevnění. Velitelem objektu byl v září 1938 četař délesloužící Jaroslav Kokšál. V té době byl srub vyzbrojen a vystrojen. Vojáci stihli postupně odvést veškeré vybavení srubu a nacistickému agresorovi předali jen betonovou skořápku. Na jaře 1939 okupanti vytrhli oba pancéřové zvony, z nichž pravý osadili na objektu OP – S 28 (později byl Svazarmovci umístěn na objektu OP – S 10). O šest let později znovu nastoupili dělníci, kteří pod dozorem důstojníků Wehrmachtu kopali v okolí zákopy a připravovali sruby k obraně. V době Ostravské operace, kdy se mohutná uskupení sovětských vojsk valila na ocelové srdce republiky, zde vládl relativní klid. Po proražení linie u Darkovic a Štítiny se zbytky německé armády…  číst dále
Petr Adamus, vlastní text z klubové publikace, 10.9. 2008
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Annin dvůr
 Manor house
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 dvůr Paseky
 kostel sv. Mikuláše
 strážní věž
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 štola Hubert
 jáma Josef
 Bohumín
 Landek
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 větrný důl Vrbice
 židovský hřbitov
 Důl Heřmanice
 městské hradby
 Hlučín
 poutní kříž
 vodárenská věž
 Důl Jindřich
 nová radnice
 Rychvald
 vodárna na Hladnově
 ZOO Ostrava
 vila Felixe Neumanna
 Polský dům
 Důl Petr Bezruč
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 Sýkorův most
 radnice
 Městská jatka
 důl Prokop
 Hošťálkovice
 kostel sv. Václava
 halda Ema
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 stará radnice
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 důl Ema a Lucie
 Rovninské balvany
 důl Trojice
 důl Michálka
 důl Šalamoun
 Areál MINIUNI
 důl Neumann
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 důl Michal
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Závada
 Třebovice
 Závada
 Dobroslavice
 Vítkovice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 kostel sv. Jakuba
 Kunčičky
 Radvanický pivovar
 důl Alexandr
 Radvanice
 Bělá
 Dolní Lutyně
 Husův sbor
 kostel Krista Krále
 Zábřeh
 Svinov
 Poruba
 Dolní Benešov
 Jubilejní kolonie
 kostel Všech Svatých
 Orlová
 Ostrá hůrka
 kostel sv. Ducha
 Milotička
 Stříbrná věž
 Smolkov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bartovice
 Smolkov
 kostel sv. Kateřiny
 Bolatice
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Šenov
 Doubrava
 Albertovec
 kaple sv. Barbory
 Dolní Suchá
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Prostřední Suchá
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Horní Suchá
 Životice
Kontaktní informace
KVH I.prapor - MO - S 11
Tel: 731241839
http://www.klub-vojenske-historie-1prapor.wz.cz
KVH1prapor@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6734
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama