V r. 1511 vybudoval Kazimír II. na místě středověké tvrze nový goticko-renes. zámek. Po požáru r.1781 jej Larisch-Mönnichové upravili do současné empírové podoby s přilehlým křídlem zv. Lottyhaus. Dnes zámecká expozice a výstavní síň.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek od jihu z prostou bývalé zámecké zahrady (dnes park Boženy Němcové)
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Zámek v historickém městě Fryštátě, které je nyní částí statutárního města Karviná, je trojkřídlá patrová empírová budova s výraznými atikami tvořícími slepé patro nacházející se v jižní části historického centra města. Čestným dvorem s krátkými bočními křídly se otevírá do hlavního náměstí. V ose hlavního křídla je menší vstupní hala, z níž vycházejí chodby zpřístupňující přilehlé místnosti. Hlavním a ústředním prostorem je schodišťová hala za vstupním vestibulem. Fasády budovy jsou pročleněny římsami, pásovou rustiku přízemí nahrazují v patře lizény rámující vpadlé výplně. Okna mají maltové ploché šambrány s ušima a osovými klenáky. Na východní křídlo zámku navazuje přes krátký dřevěný krytý most budova v podobném stylu jako zámek, budova tzv. Lottyhausu. Interiéry zámku jsou bohužel modernizované. Na západě je zámek spojen krytou chodbou na pilířích s farním kostelem. Zadní část zámku je položena na hraně vyvýšeniny města a navazuje na bývalý zámecký park a zahradu, dnes sadů B. Němcové. Zámek je nově zrekonstruován a obnoven opět do podoby důstojného šlechtického sídla. Slouží potřebám úřadů, galerie a opět zde v rámci muzea začaly probíhat prohlídky interiérů s tématem šlechtického bydlení.
Jan P. Štěpánek podle Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 1.4. 2005
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. okruh - hlavní budova zámku - Expozice šlechtického bydlení 16. - 20. století. POZOR - první sobotu v měsíci až od 14:30 hod. (svatební obřady). Délka prohlídky cca 55 min. Prohlídka přístupná duben - říjen.
II. okruh - vedlejší budova Lottyhaus - Expozice šlechtického a měšťanského bydlení 19. století. Délka prohlídky cca 55 min. Prohlídka přístupná duben - říjen.
III. okruh - vedlejší budova Lottyhaus, Národní galerie Praha - Expozice českého umění 19. století. Prohlídka přístupná celoročně.

E.H. podle http://www.zamek-frystat.cz, 14.8. 2013

popis

Zámek Fryštát představují II. návštěvní okruhy se stálými expozicemi šlechtického a měšťanského nábytku a uměleckohistorických sbírek z období 16. až 20. století. V expozici I. návštěvního okruhu se nachází jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven u nás se vzácnými rukopisy, prvotisky a knihami řady vědních oborů. Celoročně je zpřístupněn III. okruh obsahující obrazy a sochy ze sbírek Národní galerie Praha s názvem České umění 19. století. Tato výstava obsahuje 51 kusů obrazů a plastik. Jsou zde vystavena díla známých českých malířů jako např. Antonín Mánes, M. Aleš, Mařák, Marold, Brožík, Bubák, Čermák, Hudeček, Dvořák, Chittussi, Kosárek, Kohl, Machek, Josef Mánes, Navrátil, Priner, Preisler, Purkyně, Schikaneder, Slavíček, Špilar, Ženíšek a ze sochařů Bílek, Kafka, Kocian, Malínský, Mařatka, Mauder, Myslbek, Schnirch, Sucharda. Prohlídka: I. okruh Zámek Fryštát - hlavní budova 55 min, nejvíce 20 osob. II. okruh budova…  číst dále

10.10. 2005

historie

Na místě gotické tvrze neznámého vzhledu, která roku 1511 vyhořela, dal postavit těšínský kníže Kazimír II. jednoduchou goticko-renesanční zámeckou budovu přiléhající k městským hradbám. Tato budova měla přibližně poloviční délku než jakou má dnes a měla dvě patra. Po jejich snížení na konci 18. století tvoří pozůstalé obvodní zdi vysokou atiku se vzhledem slepého patra. Po požáru zámku v roce 1781 jej Larisch-Mönnichové nechali upravit do dnešní podoby s krátkými bočními křídly a přilehlou budovou Lottyhausu.

jps7, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 1.4. 2005

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Fryštát

Místa v okolí

 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 Janečkův mlýn
 Ráj
 kaple sv. Anny
 vodárenská věž
 Solca
 Karviná - Doly
 Doubrava
 Stonava
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Stonava
 Prstná
 Závada
 Horní Suchá
 Orlová
 Podobora
 Rybí dům
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 Dolní Lutyně
 Chotěbuz
 Životice
 Stanislavice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Kotulova dřevěnka
 Šumbark
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Hradiště
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Prostřední Bludovice
 Brandýs
 evangelický kostel
 městské hradby
 synagoga
 studna tří bratří
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Horní Bludovice
 Městská střelnice
 Rychvald
 Pitrov
 vodárenská věž
 socha sv. Floriána
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Šenov
 židovský hřbitov
 fara
 školní budova
 Žermanický lom
 Horní Žukov
 Dolní Soběšovice
 Radvanice
 Bartovice
 Radvanický pivovar
 Horní Soběšovice
 kostel sv. Stanislava
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Zámek Fryštát
Odbor rozvoje, oddělení marketingu a školství Magistrátu města Karviné,
Masarykovo náměstí 1
733 24 Karviná-Fryštát
Tel: +420 596 318 382 (rezervace prohlídek), 596 387 356 (rezervace prohlídek v angličtině)
http://www.zamek-frystat.cz/
zamek-frystat@karvina.cz
Základní informace místa
ID místa: 2020
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama