
I. okruh - hlavní budova zámku - Expozice šlechtického bydlení 16. - 20. století. POZOR - první sobotu v měsíci až od 14:30 hod. (svatební obřady). Délka prohlídky cca 55 min. Prohlídka přístupná duben - říjen.
II. okruh - vedlejší budova Lottyhaus - Expozice šlechtického a měšťanského bydlení 19. století. Délka prohlídky cca 55 min. Prohlídka přístupná duben - říjen.
III. okruh - vedlejší budova Lottyhaus, Národní galerie Praha - Expozice českého umění 19. století. Prohlídka přístupná celoročně.
Zámek Fryštát představují II. návštěvní okruhy se stálými expozicemi šlechtického a měšťanského nábytku a uměleckohistorických sbírek z období 16. až 20. století. V expozici I. návštěvního okruhu se nachází jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven u nás se vzácnými rukopisy, prvotisky a knihami řady vědních oborů. Celoročně je zpřístupněn III. okruh obsahující obrazy a sochy ze sbírek Národní galerie Praha s názvem České umění 19. století. Tato výstava obsahuje 51 kusů obrazů a plastik. Jsou zde vystavena díla známých českých malířů jako např. Antonín Mánes, M. Aleš, Mařák, Marold, Brožík, Bubák, Čermák, Hudeček, Dvořák, Chittussi, Kosárek, Kohl, Machek, Josef Mánes, Navrátil, Priner, Preisler, Purkyně, Schikaneder, Slavíček, Špilar, Ženíšek a ze sochařů Bílek, Kafka, Kocian, Malínský, Mařatka, Mauder, Myslbek, Schnirch, Sucharda. Prohlídka: I. okruh Zámek Fryštát - hlavní budova 55 min, nejvíce 20 osob. II. okruh budova… číst dále
Na místě gotické tvrze neznámého vzhledu, která roku 1511 vyhořela, dal postavit těšínský kníže Kazimír II. jednoduchou goticko-renesanční zámeckou budovu přiléhající k městským hradbám. Tato budova měla přibližně poloviční délku než jakou má dnes a měla dvě patra. Po jejich snížení na konci 18. století tvoří pozůstalé obvodní zdi vysokou atiku se vzhledem slepého patra. Po požáru zámku v roce 1781 jej Larisch-Mönnichové nechali upravit do dnešní podoby s krátkými bočními křídly a přilehlou budovou Lottyhausu.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.