Barokní zámek postavený poblíže či na místě starší tvrze kolem r. 1756 nákladem A. B. Mitrovského. Podoba zámku ovlivněna J. L. Hildebrandtem. Kolem zámku a dvora francouzská zahrada. Na jaře 1945 vážně poškozen a v 50. letech zbořen definitivně.
Hlavní obrázek místa
Jižní fasáda bývalé oranžerie
© Jan P. Štěpánek 10/2006
Městečko Hrabyně je jedním z mnoha pěkných míst v oblasti Nízkého Jeseníku, které člověk projíždí, jede-li z Ostravy do Opavy. Nachází se přibližně 13 km na jihovýchodně od centra Opavy a 20 km od centra Ostravy. V ještě nedávné minulosti tvořil hlavní dominantu a přirozené centrum městečka barokní zámek, postavený kolem roku 1756 nedaleko či v místech starší tvrze, s rozsáhlým areálem. Z tohoto rozsáhlého zámeckého areálu se dodnes z části zachovaly jen tři hospodářské budovy, jež ohraničovaly čestný dvůr. Po drobných opravách a úpravách slouží různým, převážně hospodářským účelům. Z bývalého areálu rovněž existuje i pozoruhodná budova tzv. míčovny či oranžerie, jež v minulosti sloužila i jako sýpka. Tato je dnes však ve velmi žalostném stavu. Právě o této budově někteří badatelé soudí, že mohla být původní starší tvrzí. Zámek samotný stával na dnes volném prostranství v ose čestného dvora mezi dvěma zachovalými hospodářskými budovami a novodobou budovou požární zbrojnice, která stojí z části v místech přístavku zámecké kuchyně. Celý areál je volně přístupný a je možno do něj vstoupit nejlépe od severozápadu, odkud k bývalému zámeckému reálu dodnes vede cesta lemována alejí vzrostlých stromů.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2006
historie

Historie panství a zámku Hrabyně

Ves Hrabyně se poprvé připomíná k roku 1377, kdy je zmíněna při dělení opavského vévodství.. Ves, tehdy jako knížecí léno vlastnil Jindřich z Bítova (tvrz nedaleko Bílovce). V držení tohoto rodu Hrabině zůstala až do roku 1528, kdy ji Jiří Bítovský z Bítova postoupil Jindřichovi z Fulštejna. Právě v této době je poprvé připomínána i zdejší tvrz. V roce 1535 získal od Fulštejnů Hrabyni Jindřich Šíp z Bránice a v roce 1565 Jiří Tvorkovský z Tvorkova. Při této příležitosti opět připomínána tvrz. V roce 1647 získává panství Marie Magdalena Sirakovská z Pěrkova a roku 1687 Maxmilián Mistrovský z Nemyšle. Za Arnošta Benjamina Mistrovského byl v Místech hrabyňské tvrze nebo v její těsné blízkosti vystavěn v roce 1756 pozdně barokní zámek. Architektonický ráz stavby byl opožděně ovlivněn tvorbou J. L. Hildebrandta. V roce 1832 koupil od Mistrovských zámek a panství Arnošt Ota Čejka…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 16.11. 2006

Další texty historie

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hrabyně

Místa v okolí

 Smolkov
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 kostel sv. Václava
 Přerovec
 Milotička
 Štítina
 Pustá Polom
 Dolní Benešov
 obecní kaple
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Suché Lazce
 Dobroslavice
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 Bolatice
 dvůr se stodolou
 Velké Hoštice
 Raduň
 kostel sv. Kateřiny
 Bítov
 Albertovec
 Zbyslavice
 Stříbrná věž
 Výškovice
 Hlučín
 Zbyslavice
 městské hradby
 poutní kříž
 Slatina
 židovský hřbitov
 Šance
 Závada
 Poruba
 Jakubčovické šance
 Závada
 Třebovice
 Slatina
 Bělá
 kaple sv. Kříže
 Klimkovice
 Hošťálkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Filípkův dvůr
 hrobka Lichnovských
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Chuchelná
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 Slezské divadlo
 Svinov
 kostel Krista Krále
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Hradní vrch
 Justiční palác
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Hedviky
 Dorňákův kopec
 Polanka nad Odrou
 Oldřišov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Hanuše
 městské koupaliště
 úřednický dům
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Velké Albrechtice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Bravinné
 Husův sbor
 Zábřeh
 kostel sv. Ducha
 Polanská niva
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Jubilejní kolonie
 Stará Bělá
 Stará Bělá
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 2915
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama