Barokní zámek postavený poblíže či na místě starší tvrze kolem r. 1756 nákladem A. B. Mitrovského. Podoba zámku ovlivněna J. L. Hildebrandtem. Kolem zámku a dvora francouzská zahrada. Na jaře 1945 vážně poškozen a v 50. letech zbořen definitivně.
Hlavní obrázek místa
Jižní fasáda bývalé oranžerie
© Jan P. Štěpánek 10/2006
Městečko Hrabyně je jedním z mnoha pěkných míst v oblasti Nízkého Jeseníku, které člověk projíždí, jede-li z Ostravy do Opavy. Nachází se přibližně 13 km na jihovýchodně od centra Opavy a 20 km od centra Ostravy. V ještě nedávné minulosti tvořil hlavní dominantu a přirozené centrum městečka barokní zámek, postavený kolem roku 1756 nedaleko či v místech starší tvrze, s rozsáhlým areálem. Z tohoto rozsáhlého zámeckého areálu se dodnes z části zachovaly jen tři hospodářské budovy, jež ohraničovaly čestný dvůr. Po drobných opravách a úpravách slouží různým, převážně hospodářským účelům. Z bývalého areálu rovněž existuje i pozoruhodná budova tzv. míčovny či oranžerie, jež v minulosti sloužila i jako sýpka. Tato je dnes však ve velmi žalostném stavu. Právě o této budově někteří badatelé soudí, že mohla být původní starší tvrzí. Zámek samotný stával na dnes volném prostranství v ose čestného dvora mezi dvěma zachovalými hospodářskými budovami a novodobou budovou požární zbrojnice, která stojí z části v místech přístavku zámecké kuchyně. Celý areál je volně přístupný a je možno do něj vstoupit nejlépe od severozápadu, odkud k bývalému zámeckému reálu dodnes vede cesta lemována alejí vzrostlých stromů.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2006
historie

Historie panství a zámku Hrabyně

Ves Hrabyně se poprvé připomíná k roku 1377, kdy je zmíněna při dělení opavského vévodství.. Ves, tehdy jako knížecí léno vlastnil Jindřich z Bítova (tvrz nedaleko Bílovce). V držení tohoto rodu Hrabině zůstala až do roku 1528, kdy ji Jiří Bítovský z Bítova postoupil Jindřichovi z Fulštejna. Právě v této době je poprvé připomínána i zdejší tvrz. V roce 1535 získal od Fulštejnů Hrabyni Jindřich Šíp z Bránice a v roce 1565 Jiří Tvorkovský z Tvorkova. Při této příležitosti opět připomínána tvrz. V roce 1647 získává panství Marie Magdalena Sirakovská z Pěrkova a roku 1687 Maxmilián Mistrovský z Nemyšle. Za Arnošta Benjamina Mistrovského byl v Místech hrabyňské tvrze nebo v její těsné blízkosti vystavěn v roce 1756 pozdně barokní zámek. Architektonický ráz stavby byl opožděně ovlivněn tvorbou J. L. Hildebrandta. V roce 1832 koupil od Mistrovských zámek a panství Arnošt Ota Čejka…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 16.11. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

, zámek na mapě stabilního katastru ze 30. let 19. stol.
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. PLaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hrabyně

Místa v okolí

 Smolkov
 Smolkov
 Přerovec
 Milotička
 Štítina
 Pustá Polom
 Dolní Benešov
 obecní kaple
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Suché Lazce
 Kravaře
 Dobroslavice
 kostel sv. Jakuba
 Bolatice
 Velké Hoštice
 Raduň
 kostel sv. Kateřiny
 Bítov
 Albertovec
 Zbyslavice
 Výškovice
 Hlučín
 městské hradby
 Zbyslavice
 židovský hřbitov
 Šance
 Závada
 Poruba
 Jakubčovické šance
 Závada
 Třebovice
 Slatina
 Bělá
 kaple sv. Kříže
 Klimkovice
 Hošťálkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Opava
 Filípkův dvůr
 hrobka Lichnovských
 městské hradby
 Blücherův palác
 Chuchelná
 Sobkův palác
 nová radnice
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Hradní vrch
 kostel sv. Anny
 Justiční palác
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Hedviky
 Polanka nad Odrou
 Oldřišov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 městské koupaliště
 úřednický dům
 Velké Albrechtice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Bravinné
 Zábřeh
 Husův sbor
 kostel sv. Ducha
 Polanská niva
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Jubilejní kolonie
 Stará Bělá
 Stará Bělá
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 2915
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama