Barokní zámek postavený poblíže či na místě starší tvrze kolem r. 1756 nákladem A. B. Mitrovského. Podoba zámku ovlivněna J. L. Hildebrandtem. Kolem zámku a dvora francouzská zahrada. Na jaře 1945 vážně poškozen a v 50. letech zbořen definitivně.
Hlavní obrázek místa
Jižní fasáda bývalé oranžerie
© Jan P. Štěpánek 10/2006
Městečko Hrabyně je jedním z mnoha pěkných míst v oblasti Nízkého Jeseníku, které člověk projíždí, jede-li z Ostravy do Opavy. Nachází se přibližně 13 km na jihovýchodně od centra Opavy a 20 km od centra Ostravy. V ještě nedávné minulosti tvořil hlavní dominantu a přirozené centrum městečka barokní zámek, postavený kolem roku 1756 nedaleko či v místech starší tvrze, s rozsáhlým areálem. Z tohoto rozsáhlého zámeckého areálu se dodnes z části zachovaly jen tři hospodářské budovy, jež ohraničovaly čestný dvůr. Po drobných opravách a úpravách slouží různým, převážně hospodářským účelům. Z bývalého areálu rovněž existuje i pozoruhodná budova tzv. míčovny či oranžerie, jež v minulosti sloužila i jako sýpka. Tato je dnes však ve velmi žalostném stavu. Právě o této budově někteří badatelé soudí, že mohla být původní starší tvrzí. Zámek samotný stával na dnes volném prostranství v ose čestného dvora mezi dvěma zachovalými hospodářskými budovami a novodobou budovou požární zbrojnice, která stojí z části v místech přístavku zámecké kuchyně. Celý areál je volně přístupný a je možno do něj vstoupit nejlépe od severozápadu, odkud k bývalému zámeckému reálu dodnes vede cesta lemována alejí vzrostlých stromů.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2006
historie

Historie panství a zámku Hrabyně

Ves Hrabyně se poprvé připomíná k roku 1377, kdy je zmíněna při dělení opavského vévodství.. Ves, tehdy jako knížecí léno vlastnil Jindřich z Bítova (tvrz nedaleko Bílovce). V držení tohoto rodu Hrabině zůstala až do roku 1528, kdy ji Jiří Bítovský z Bítova postoupil Jindřichovi z Fulštejna. Právě v této době je poprvé připomínána i zdejší tvrz. V roce 1535 získal od Fulštejnů Hrabyni Jindřich Šíp z Bránice a v roce 1565 Jiří Tvorkovský z Tvorkova. Při této příležitosti opět připomínána tvrz. V roce 1647 získává panství Marie Magdalena Sirakovská z Pěrkova a roku 1687 Maxmilián Mistrovský z Nemyšle. Za Arnošta Benjamina Mistrovského byl v Místech hrabyňské tvrze nebo v její těsné blízkosti vystavěn v roce 1756 pozdně barokní zámek. Architektonický ráz stavby byl opožděně ovlivněn tvorbou J. L. Hildebrandta. V roce 1832 koupil od Mistrovských zámek a panství Arnošt Ota Čejka…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 16.11. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

, zámek na mapě stabilního katastru ze 30. let 19. stol.
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. PLaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hrabyně

Místa v okolí

 Smolkov
 Smolkov
 Přerovec
 Velká Polom
 Štítina
 Pustá Polom
 Dolní Benešov
 obecní kaple
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Suché Lazce
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 Bolatice
 Velké Hoštice
 Raduň
 kostel sv. Kateřiny
 Bítov
 Albertovec
 Zbyslavice
 Výškovice
 Hlučín
 Zbyslavice
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Šance
 Závada
 Poruba
 Jakubčovické šance
 Závada
 Třebovice
 Slatina
 Bělá
 kaple sv. Kříže
 Klimkovice
 Hošťálkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Filípkův dvůr
 hrobka Lichnovských
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Chuchelná
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 Slezské divadlo
 kostel Krista Krále
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Hradní vrch
 Justiční palác
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Hedviky
 Dorňákův kopec
 Polanka nad Odrou
 Oldřišov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské koupaliště
 úřednický dům
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Velké Albrechtice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Bravinné
 Husův sbor
 Zábřeh
 kostel sv. Ducha
 Polanská niva
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Jubilejní kolonie
 Stará Bělá
 Stará Bělá
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 2915
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama