Původní renesanční tvrz z počátku 16. století přestavěná roku 1577 Albertem z Vrbna na trojkřídlý renesanční zámek. Během bojů na konci 2. světové války poničen natolik, že v následujících letech zanikl. Dodnes zachován rozlehlý zámecký park.
Hlavní obrázek místa
Místo bývalého zámku
Jihozápadní roh půdorysu zámecké budovy
© Roman Krejčí 08/2021
Obec Dobroslavice je doložena od r. 1377 a nyní má asi 760 obyvatel. Leží na silnici III. třídy spojující Háj ve Slezsku a Děhylov. Blízké nádraží Děhylov leží na trati 321 Opava - Ostrava-Svinov - Český Těšín. Obcí prochází zelená turistická značka, která vede z Háje ve Slezsku k nádraží Děhylov. Z Dobroslavic vede žlutá značka do Plesné, která je městskou částí Ostravy. Zdejší zámek byl zničen v závěru 2. světové války v dubnu 1945. Zaniklé místo s náznakem půdorysu původně renesančního zámku je volně přístupné ze silnice nebo zámeckého parku.
TroubleRK, 13.8. 2021
historie

První písemná zmínka o původní tvrzi je z roku 1517. Panství se vsí, dvorem a vesnicemi Plesná a Pustkovec postoupil toho času Dětoch z Čochendorfu Jindřichovi z Děhylova. Panství patřilo Falklům z Čochendorfu od roku 1424 do 16. století. V době vlastnictví Tvorkovských z Vrbna byla tvrz přestavěna v renesanční zámek. Zásluhu na přestavbě měl Albert z Vrbna v roce 1577. Později zde sídlili například Bruntálští z Vrbna, pánové z Choltic a Cikáni ze Slupka a také rod Giannini z Itálie. Úpadek zadluženého a chátrajícího panství dovršil požár celé obce v roce 1638, který zasáhl i dvůr. V letech 1813 až 1819 byl Josefem Czaderským vybudován park při zámecké budově. Dnešní mohutné dřeviny byly vysázeny převážně v letech 1902 až 1905. Od roku 1860 patřilo panství až do zániku zámku v roce 1945 Wilczkům, kdy byl zámek zkonfiskován na uhlobaronovi Janu Wilczkovi. Poslední…  číst dále

TroubleRK, 13.8. 2021

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dobroslavice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Hlučín
 městské hradby
 Milotička
 dvůr se stodolou
 Ostrá hůrka
 židovský hřbitov
 Smolkov
 poutní kříž
 Dolní Benešov
 Smolkov
 Třebovice
 Hošťálkovice
 Hrabyně
 Stříbrná věž
 Poruba
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Závada
 Závada
 Kyjovice
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 kaple sv. Víta
 štola Tereza
 Bolatice
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Landek
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Přerovec
 Annin dvůr
 Bělá
 štola Hubert
 kostel sv. Anny
 Bítov
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Štítina
 Polanka nad Odrou
 Husův sbor
 Pustá Polom
 Zábřeh
 Manor house
 Albertovec
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Důl Jindřich
 Polský dům
 Městská jatka
 důl Šalamoun
 radnice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 kostel sv. Ducha
 Dům umění
 nová radnice
 kostel sv. Pavla
 obecní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Palác Elektra
 Vítkovice
 Kravaře
 hotel Imperial
 Německý dům
 socha sv. Floriána
 větrný důl Vrbice
 hrobka Lichnovských
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Suché Lazce
 důl Josef
 Areál MINIUNI
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Chuchelná
 kaple na Zámostí
 radnice
 Rovninské balvany
 vodárna na Hladnově
 důl Trojice
 Slezskoostravský hrad
 Důl Heřmanice
 Důl Petr Bezruč
 dvůr Paseky
 důl Prokop
 kostel sv. Jiří
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Josefa
 důl Ema a Lucie
 důl Neumann
 strážní věž
 Kunčičky
 halda Ema
 kaple sv. Kříže
 Polanská niva
 Výškovice
 důl Alexandr
 ZOO Ostrava
 důl Michálka
 Velké Hoštice
 Chałupki
 kostel sv. Valentina
 Slatina
 Bohumín
 Bravantice
 Stará Bělá
 Raduň
 Stará Bělá
 židovský hřbitov
 důl Michal
 Slatina
 kostel Panny Marie
 Radvanický pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 Radvanice
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kaple sv. Barbory
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Oldřišov
 Vratimov
 Vratimov
 Bravinné
Základní informace místa
ID místa: 15876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama