Na místě původní tvrze patrně z 15. století nechal v roce 1832 vybudovat J. Römisch malý empírový zámeček. Za pozdějších majitelů Rotschildů využíván účelově. Dnes zámek přestavěn na bytový dům.
Hlavní obrázek místa
Pohled na budovu bývalého zámku od jihozápadu
samotná budova zámku je vyvýšená část v pravé části snímku
© Jan P. Štěpánek, 09/2006
Malý zámeček, dnes zcela pohlcený novostavbou bytových jednotek, stojící uprostřed dvora v Hošťálkovicích, které jsou okrajovou čtvrtí Ostravy. Dvůr najdete lehko - leží na západním okraji obce, ani ne 200 m od kostela. Nad Hošťálkovicemi stojí ostravská vysílací věž a ve svahu pod dvorem směrem na Porubu velký jablečný sad - ten je dnes neobhospodařovávaný a zarostlý, v létě je tam však pěkně.
J. Ivánek, 23.3. 2006
turistické

Mnohá literatura se o zámku v Hošťálkovicích zmiňuje, mnohá jej dokonce na dobové pohlednici vyobrazuje, ale většina literatury shodně uvádí, že zámek v Hošťálkovicích zanikl. Není to však pravda. Zámek, který se nacházel uprostřed rozlehlého obdélného areálu hošťálkovického panského dvora - statku - dodnes existuje. Pouze upadl v zapomění v paměti lidí. Nikdo by dnes již neřekl, že tato budova, která v minulých desetiletích jen tiše chátrala a dělala ostudu obci, je vlastně "chloubou" obce, jeho historickou dominantou. Zchátralý komplex bývalého zámku a k němu přistavěné budovy sýpky z režných cihel nechala obec Hošťálkovice přestavět na bytové jednotky takřka v hodině dvanácté. Velmi zchátralá budova byla ostudou obce. Nabízí se otázka jestli je lepší nechat budovy zámků chátrat a pomalu sledovat jejich zánik, nebo je naopak přestavět a využít pro další generace. Samotný zámek je dodnes ve hmotě bytového domu dobře…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 31.3. 2006

historie

Dějiny zámečku v Hošťálkovicích

U hošťálkovického vrchnostenského dvora byla tvrz vybudována nejspíš na konci 15. stol, písemně je však doložena až r. 1502. Kde přesně tato stará tvrz stávala nelze určit – v listinách se údajně zmiňuje místo zvané Hradisko. Je ale možné, že stála na místě pozdějšího zámku. Ten si nechal uprostřed dvora vystavět ostravský obchodník Antonín Josef Römisch, který Hošťálkovice získal v r. 1832. Když v r. 1842 připojil několik vesnic z hlučínského panství, vytvořil poměrně rozsáhlý statek, který však v r. 1847 koupil nový majitel vítkovických železáren Šalomoun Meyer svobodný pán Rothschild a spojil ho opět se statkem hlučínským. Zámek od té doby sloužil jen hospodářským a správním účelům. V mnoha publikacích se dočítáme, že ve 2. pol. 19. stol. pak zcela zanikl v komplexu budov statku – významem možná, avšak jako objekt nadále existoval. Šlo o nevelkou jednopatrovou budovu obdélného půdorysu s nízkou sedlovou střechou. Byla vystavěna…  číst dále

Ivánek, J.: Ostravské zámky a jejich poválečná historie. Sborník studentských prací Ostravské univerzity, 22.3. 2006

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Hošťálkovice

Místa v okolí

 Třebovice
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Poruba
 kaple sv. Barbory
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Husův sbor
 jáma Josef
 Zábřeh
 kostel sv. Jakuba
 Landek
 Polský dům
 důl Šalamoun
 Důl Jindřich
 radnice
 Městská jatka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Pavla
 Vítkovice
 Dům umění
 vila Felixe Neumanna
 židovský hřbitov
 Palác Elektra
 hotel Imperial
 Německý dům
 nová radnice
 socha sv. Floriána
 štola Hubert
 městské hradby
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Hlučín
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Václava
 Stříbrná věž
 důl Josef
 Sýkorův most
 Rovninské balvany
 městské hradby
 kostel sv. Ducha
 radnice
 Dobroslavice
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 vodárna na Hladnově
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Prokop
 Kunčičky
 Důl Petr Bezruč
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Anny
 důl Alexandr
 Polanka nad Odrou
 halda Ema
 větrný důl Vrbice
 Annin dvůr
 Důl Heřmanice
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 poutní kříž
 Milotička
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Stará Bělá
 Radvanický pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 Manor house
 Radvanice
 židovský hřbitov
 důl Michal
 kostel Panny Marie
 Polanská niva
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 Stará Bělá
 Ostrá hůrka
 dvůr Paseky
 Rychvald
 strážní věž
 Zbyslavice
 Smolkov
 Zbyslavice
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 Dolní Benešov
 Bohumín
 Bartovice
 Smolkov
 Hrabyně
 kostel sv. Anny
 Vratimov
 Kyjovice
 Závada
 Bítov
 Závada
 kaple sv. Víta
 Vratimov
 vodárenská věž
 fara
 školní budova
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Valentina
 socha sv. Floriána
 Bravantice
 kostel sv. Vavřince
 Šenov
 Řepiště
 Paskov
 Panský pivovar
 Bělá
 kaple sv. Floriána
 Bolatice
 Přerovec
 Velké Albrechtice
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Štítina
 Albertovec
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Kanihůra
 Bruzovice
 kostel sv. Stanislava
Kontaktní informace
Prudká 147
Hošťálkovice
725 28 Ostrava 28
Vlastník:
Statutární město Ostrava
Správa:
Městský obvod Hošťálkovice
http://www.hostalkovice.cz/hostalkovice.php
Základní informace místa
ID místa: 4014
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama