Zámek byl pravděpodobně postaven na místě starší tvrze na přelomu 14.–15. stol. Později, v pol. 19. stol., vlastnila zámek rodina Meyerů svobodných pánů Rothschildů. Ti jej pronajímali soudu nebo sirotčinci. Dnes je v zámku Infocentrum, Městské muzeum, knihovna, čajovna Zámecký klub a další.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vstupní průčelí zámku (tvrz pánů ze Zvole stála pravděpodobně na místě tohoto jižního křídla)
© Miroslav BITTER 03/2008
Zámek se nachází jihozápadně o náměstí v Hlučíně, mezi náměstím a silnici č.56, která vede z Ostravy přes Hlučín do Opavy. Pozdně gotický zámek dnes tvoří trojkřídlá jednoposchoďová budova. Východní vestavěné křídlo mělo v 16. stol. dvorní arkády, které byly ve stoletích následujících zazděny. V blízkosti zámku jsou dnes již jen malé stopy po původním nevelkém parku.
12.3. 2005
historie

Původně snad na místě zámku stávala tvrz zmiňovaná v roce 1439, v roce 1517 se již píše o zámku. Zámek v Hlučíně byl, podle dalších autorů, postaven s největší pravděpodobností někdy na přelomu 14. a 15. stol. za Balcara Vlčka z Dobrozemice. Podle jiných byla tvrz přestavena za Bruntálských z Vrbna v druhé polovině 16. stol. a rozšířena na renesanční zámek. Ti panství vlastnili až do roku 1629. Po nich Hlučínské panství vlastnili téměř celé další století Gašínští z Gašína. V 1. polovině 18. stol. bylo přistaveno severní křídlo a byly zazděny dvorní arkády a začátkem 19. století, kdy zámek vlastnil August von Posser-Nädlitz, byla zbořena věž. V polovině 19. stol. získala zámek rodina Meyerů svobodných pánů Rotschildů. Ti jej později pronajímali a na zámku tak sídlil soud nebo sirotčinec. Roku 1999 odkoupilo zámek město Hlučín a po rekonstrukci, provedené v několika etapách v letech 2002 -…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava (doplněno redakcí dle http://www.info.hlucin.com), 13.3. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hlučín

Místa v okolí

 městské hradby
 židovský hřbitov
 poutní kříž
 dvůr se stodolou
 Dobroslavice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Hošťálkovice
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Závada
 Závada
 Dolní Benešov
 Třebovice
 štola Tereza
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 Annin dvůr
 Ostrá hůrka
 Landek
 Manor house
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Smolkov
 Milotička
 štola Hubert
 Smolkov
 Poruba
 Bělá
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Stříbrná věž
 větrný důl Vrbice
 Důl Jindřich
 dvůr Paseky
 Polský dům
 Hrabyně
 strážní věž
 Městská jatka
 Bolatice
 vila Felixe Neumanna
 nová radnice
 kaple sv. Kříže
 důl Šalamoun
 Palác Elektra
 Dům umění
 Důl Heřmanice
 hotel Imperial
 Německý dům
 důl Josef
 socha sv. Floriána
 Sýkorův most
 kaple na Zámostí
 Chałupki
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 vodárna na Hladnově
 radnice
 Rovninské balvany
 městské hradby
 Husův sbor
 Areál MINIUNI
 Zábřeh
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 Bohumín
 Vítkovice
 důl Prokop
 důl Trojice
 kostel sv. Pavla
 Slezskoostravský hrad
 důl Ema a Lucie
 hrobka Lichnovských
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 Chuchelná
 halda Ema
 ZOO Ostrava
 Albertovec
 důl Michálka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 Kunčičky
 Polanka nad Odrou
 Kyjovice
 důl Alexandr
 Jubilejní kolonie
 kaple sv. Víta
 Rychvald
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Štítina
 důl Michal
 židovský hřbitov
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Přerovec
 kostel Panny Marie
 vodárenská věž
 Radvanický pivovar
 Bítov
 Radvanice
 Kravaře
 Pustá Polom
 kostel sv. Anny
 obecní kaple
 Suché Lazce
 Stará Bělá
 Polanská niva
 kostel sv. Kateřiny
 Bartovice
 Výškovice
 Slatina
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Šenov
 Slatina
Kontaktní informace
Muzeum Hlučínska
a
Informační centrum Hlučín
Zámek
Zámecká 4
748 01 Hlučín
Tel: 595 041 617 (Infocentrum), 595 041 337 (Muzeum Hlučínska)
http://www.info.hlucin.com ; http://www.muzeum.hlucin.com
infohlucin@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2875
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama