Patrový barokní zámek postavený, snad na místě stržené dřevěné tvrze, počátkem 18. stol. za Lichnovských z Voštic. Počátkem 20. století sloužil jako sirotčinec. Na konci války v r. 1945 byl poškozen, po válce opraven a dnes je zde domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 09/2004
Obec Smolkov leží západně od Ostravy v údolí řeky Opavy. Zámek se nachází asi uprostřed obce v její severní části. Dnes zámek slouží potřebám domova důchodců, je oplocen, ale přístup k zámku je zpravidla možný.
L.P., 5.2. 2006
historie

Popis zámku

Původní barokní zámek postavený počátkem 18. stol. byla dvoupatrová budova. Bohužel při osvobozovacích bojích v roce 1945 byl zámek silně poškozen a proto při opravě po roce 1945 byla budova snížena o jedno patro a tak ji můžeme vidět také dnes. Jedná se menší přízemní budovu s podkrovím. Průčelí s jednoduchou empírovou fasádou je členěno středním nehlubokým rizalitem. Nad ním podkroví s empírovým trojúhelníkovým štítem. Fasáda členěna pilastry a okenními chambranami. Přímo před hlavním vchodem je parčík s plastikou. Ke vchodu tak vedou dvě obloukovitě se sbíhající cesty.

L.P., 5.2. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Hrabyně
 Dolní Benešov
 Štítina
 Milotička
 Bolatice
 Přerovec
 Dobroslavice
 dvůr se stodolou
 Kravaře
 obecní kaple
 Suché Lazce
 kostel sv. Kateřiny
 Albertovec
 kostel sv. Jakuba
 Pustá Polom
 Kyjovice
 Velké Hoštice
 poutní kříž
 kaple sv. Víta
 Hlučín
 městské hradby
 Závada
 Závada
 židovský hřbitov
 Bělá
 Raduň
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Stříbrná věž
 Bítov
 Zbyslavice
 Poruba
 Třebovice
 Zbyslavice
 Výškovice
 Hošťálkovice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Filípkův dvůr
 Oldřišov
 Opava
 městské hradby
 Šance
 Slatina
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Jakubčovické šance
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Slezská univerzita
 synagoga
 Klimkovice
 Justiční palác
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Hedviky
 Slatina
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 štola Nový
 štola Tereza
 městské koupaliště
 Polanka nad Odrou
 štola Štolní
 štola Vilemína
 Šilheřovice
 Annin dvůr
 Lovecký zámeček
 Hradec nad Moravicí
 Landek
 Manor house
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Husův sbor
 Zábřeh
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ducha
 Městská jatka
 důl Šalamoun
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Vítkovice
 Bravinné
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Domov důchodců
Poddubí 6
Smolkov
747 92 Háj ve Slezsku
Vlastník:
Obec Háj ve Slezsku
Tel: + 420 553 773 233
Základní informace místa
ID místa: 3890
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama