Pozůstatky městských hradeb postavených na přelomu 15. a 16. století. Dokončeny r. 1535. Opevnění se skládalo z kamenné hradby, 3 bran a 13 okrouhlých bašt. Dnes dochovány krátké úseky i s několika baštami.
Hlavní obrázek místa
Interiér jedné z polookrouhlých bašt, která se nachází v severovýchodní linii opevnění.
© Miroslav BITTER 03/2008
Město Hlučín se rozkládá v nádherně členité slezské krajině, která obklopuje meandrující řeku Opavu, 10 km severozápadně vzdušnou čarou od centra Ostravy. Vlastní historické jádro města, které je od roku 1992 vyhlášeno za městskou památkovou zónu, je ve velké míře uchováno a do dnešních dob si zachovalo nejen svůj středověký půdorys, ale i částečně zachované úseky hradeb, které jádro města svíraly. Původní kamenné městské hradby se třemi branami, třinácti okrouhlými baštami a příkopem dodnes dokládá dvojitý věnec ulic, mezi nimiž se dochovaly krátké úseky kamenných zdí a několik torz dovnitř otevřených okrouhlých bašt s klíčovými střílnami. Pozůstatky hradeb je dnes možno vidět na severu a severovýchodě města (mezi ulicemi Pode zdí a Na valech), kde také můžeme spatřit dvě z bašt, na jihovýchodě (ulice U bašty), kde je jedna z bašt skryta pohledu ve dvorech domů a na jihu (ulice Hrnčířská), kde opevnění plynule navazuje na opevnění zámku. Na jihu je možno spatřit také poslední náznaky hradebního příkopu. Kdo Hlučínem projíždí, neměl by návštěvu historického centra se zámkem a zbytky hradeb rozhodně opomenout.
Jan P. Štěpánek, 18.9. 2006
historie

Historie hlučínských hradeb

Opevnění města Hlučína bylo podle všeho vytýčeno již při samotném založení města a jeho průběh se prakticky již nikdy nezměnil. Na západě navazovaly hradby na opevnění středověké tvrze, později přestavěné na zámek. Hradby byly vybudovány koncem 15. či až počátkem 16. století. Údajně bylo opevnění dokončeno v roce 1535 za majitele tvrze Bernarda ze Zvole. To se tehdy skládalo z kamenné hradby přerušené Opavskou (Dolní), Ostravskou (Horní) a Ratibořskou (Novou) branou. Dále byla hradba přerušena třinácti polokrouhlými baštami. Před opevněním se nacházel příkop. Již roku 1768 byly údajně sneseny věže nad branami, roku 1822 byla kompletně zbořena Ostravská brána a roku 1829 brána Opavská. Poté byly pomalu bořeny celé úseky hradeb a zasypávány příkopy. Mnohé kusy hradební zdí i okrouhlých bašt byly použity jako obvodové zdivo nově se rozšiřujících měšťanských domů.

Jan P. Štěpánek podle Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri, Praha 1998), 18.9. 2006

Půdorys místa

Historické jádro Hlučína na katastrální mapě z roku 1931
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hlučín

Místa v okolí

 Hlučín
 židovský hřbitov
 poutní kříž
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Mikuláše
 Dobroslavice
 kostel sv. Jakuba
 Hošťálkovice
 Závada
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Závada
 štola Tereza
 Dolní Benešov
 Třebovice
 štola Štolní
 Annin dvůr
 štola Vilemína
 štola Nový
 Landek
 Šilheřovice
 Manor house
 Ostrá hůrka
 Lovecký zámeček
 štola Hubert
 Smolkov
 Milotička
 Smolkov
 Poruba
 Bělá
 větrný důl Vrbice
 kostel Krista Krále
 Důl Jindřich
 dvůr Paseky
 Svinov
 Stříbrná věž
 strážní věž
 Polský dům
 kaple sv. Kříže
 nová radnice
 Městská jatka
 Hrabyně
 Bolatice
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 Důl Heřmanice
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Chałupki
 důl Josef
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Sýkorův most
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kaple na Zámostí
 vodárna na Hladnově
 Rovninské balvany
 Bohumín
 Areál MINIUNI
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 Zábřeh
 Husův sbor
 Vítkovice
 kostel sv. Pavla
 důl Prokop
 důl Trojice
 Slezskoostravský hrad
 důl Ema a Lucie
 hrobka Lichnovských
 kostel sv. Jiří
 Chuchelná
 halda Ema
 kostel sv. Josefa
 ZOO Ostrava
 důl Neumann
 Albertovec
 důl Michálka
 Kunčičky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 Polanka nad Odrou
 důl Alexandr
 Rychvald
 Kyjovice
 Jubilejní kolonie
 kaple sv. Víta
 důl Michal
 kostel sv. Kateřiny
 vodárenská věž
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 židovský hřbitov
 Štítina
 kostel Panny Marie
 Zbyslavice
 Přerovec
 Zbyslavice
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Bítov
 Kravaře
 kostel sv. Anny
 Pustá Polom
 obecní kaple
 Suché Lazce
 Stará Bělá
 kostel sv. Kateřiny
 Bartovice
 Výškovice
 Slatina
 socha sv. Floriána
 školní budova
 fara
 Šenov
 Slatina
Základní informace místa
ID místa: 4630
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama