Zámek s pozdně gotickým jádrem byl vybudován Benešovici ze staršího hrádku. Další přestavby proběhly v 15., 18. i 19. st. R. 1660-70 byl přestavěn na renesanční zámek. Dnes je zde obřadní síň a zámecká kaple.
Hlavní obrázek místa
jižní průčelí jižního křídla zámku
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Dvoukřídlý, bohužel dnes dost znehodnocený zámek s pozdně gotickým jádrem na hraně říční terasy na okraji městečka při cestě z Ostravy do Opavy. Podle jména bylo založena příslušníkem rodu Benešoviců, kteří měli ve Slezsku rozsáhlé statky. Tvrz se připomíná roku 1411 a vznikla asi ze staršího hrádku. To již statek vlastnili páni z Drahotuš, kteří byli na přelomu 15. a 16. století iniciátory její pozdně gotické přestavby. Svědčí o ní bohatý, sekundárně umístěný sedlový portál s přetínavými pruty a erbovní štítek. Osazeny jsou v severní budově, ale také jižní má přízemí z kamenného zdiva. Byla však z větší části postavena až při renesanční přestavbě na počátku 17. století. Silně byl zámek přestavěn v polovině 18. století. Obě křídla byla na východě propojena, severní zvýšeno a celek dostal dobové fasády pročleněné pilastry. Pozdější úpravy zámek znehodnotily a dokonce došlo k dílčí demolici spojovacího křídla. Záchranu vyvolalo až užitkové využití v nedávné době pro účely školy.
Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), jps7, 23.2. 2005
turistické

Zámek v Benešově je vystavěn na krásném místě mezi benešovskými rybníky a stojí za to jej shlédnout stejně jako ostatní zámky v jeho okolí

11.4. 2005

historie

Tvrz v Benešově je poprvé doložena roku 1411, ale existovala již dříve, protože je o ni zmínka již z roku 1337 v závěti Elišky ze Strálku. Doklad architektury zámku, který se tvořil v několika slohových údobích - jádro stavby ze 16. století a původní portál z období kolem roku 1500 z původní stavby zůstal zachován portál se znakem datovaným letopočtem 1498. Dalšími změnami vzhledu zámku byly přestavby v 19. a 20. století. Okolo zámku, který stojí na mírném navrší nad rybníkem se rozkládá nevelký parčík. Tvrz byla situována na mírné vyvýšenině a chráněna dvěmi rybníky – od západu Mlýnským a od východu Kolovratem a největším Novým rybníkem, proto nemusel být obehnán příkopem. V budově zámku se dnes nachází obřadní síň a zámecká kaple, která slouží jako muzeum. Jsou zde vystaveny cechovní insignie a originály barokních soch Immaculaty a Jana Nepomuckého. V zámku také sídlí městský úřad a je…  číst dále

Michaela Oršulíková, bakalářská práce Opavsko očima objevitele, 11.4. 2005

pověsti

Loupeživí rytíři

V Benešově se vypráví pověst o loupeživých rytířích, kteří vlastnili benešovskou tvrz. Podle pověsti pod zámkem existuje mnoho tajných chodeb, které vedly po celém Opavsku a tímto loupeživí lapkové cestovali na koních a zde putovali se svými kořistmi, aniž by někdo mohl zjistit, kde se objevili a kde zase zmizelï

11.4. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dolní Benešov

Místa v okolí

 Smolkov
 Smolkov
 Bolatice
 Hrabyně
 Závada
 Albertovec
 Závada
 Velká Polom
 kostel sv. Kateřiny
 Bělá
 Hlučín
 městské hradby
 Štítina
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Kravaře
 Přerovec
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Velké Hoštice
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjovice
 Pustá Polom
 kaple sv. Víta
 Třebovice
 Hošťálkovice
 Poruba
 Raduň
 Šilheřovice
 Oldřišov
 Lovecký zámeček
 Manor house
 Annin dvůr
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Bítov
 Zbyslavice
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 kostel Krista Krále
 kaple sv. Kříže
 Landek
 Zbyslavice
 Filípkův dvůr
 štola Hubert
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Výškovice
 Klimkovice
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Šance
 Polanka nad Odrou
 Důl Jindřich
 větrní důl Vrbice
 Jakubčovické šance
 Zábřeh
 Husův sbor
 Městská jatka
 vila dr. Julia Eisnera
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 Palác Elektra
 Dům umění
 radnice
 Německý dům
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Sýkorův most
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Slatina
 kostel sv. Pavla
 Vítkovice
 důl Josef
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kaple na Zámostí
 Areál MINIUNI
 radnice
 Rovninské balvany
 kostel sv. Ducha
 vodárna na Hladnově
 Důl Petr Bezruč
 důl Trojice
 Slezskoostravský hrad
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 Jubilejní kolonie
 Kunčičky
 důl Alexandr
Základní informace místa
ID místa: 2874
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 8.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama