Zámek s pozdně gotickým jádrem byl vybudován Benešovici ze staršího hrádku. Další přestavby proběhly v 15., 18. i 19. st. R. 1660-70 byl přestavěn na renesanční zámek. Dnes je zde obřadní síň a zámecká kaple.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek Dolní Benešov
© Miroslav BITTER 03/2008
Dvoukřídlý, bohužel dnes dost znehodnocený zámek s pozdně gotickým jádrem na hraně říční terasy na okraji městečka při cestě z Ostravy do Opavy. Podle jména bylo založena příslušníkem rodu Benešoviců, kteří měli ve Slezsku rozsáhlé statky. Tvrz se připomíná roku 1411 a vznikla asi ze staršího hrádku. To již statek vlastnili páni z Drahotuš, kteří byli na přelomu 15. a 16. století iniciátory její pozdně gotické přestavby. Svědčí o ní bohatý, sekundárně umístěný sedlový portál s přetínavými pruty a erbovní štítek. Osazeny jsou v severní budově, ale také jižní má přízemí z kamenného zdiva. Byla však z větší části postavena až při renesanční přestavbě na počátku 17. století. Silně byl zámek přestavěn v polovině 18. století. Obě křídla byla na východě propojena, severní zvýšeno a celek dostal dobové fasády pročleněné pilastry. Pozdější úpravy zámek znehodnotily a dokonce došlo k dílčí demolici spojovacího křídla. Záchranu vyvolalo až užitkové využití v nedávné době pro účely školy.
Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), jps7, 23.2. 2005
turistické

Zámek v Benešově je vystavěn na krásném místě mezi benešovskými rybníky a stojí za to jej shlédnout stejně jako ostatní zámky v jeho okolí

11.4. 2005

historie

Tvrz v Benešově je poprvé doložena roku 1411, ale existovala již dříve, protože je o ni zmínka již z roku 1337 v závěti Elišky ze Strálku. Doklad architektury zámku, který se tvořil v několika slohových údobích - jádro stavby ze 16. století a původní portál z období kolem roku 1500 z původní stavby zůstal zachován portál se znakem datovaným letopočtem 1498. Dalšími změnami vzhledu zámku byly přestavby v 19. a 20. století. Okolo zámku, který stojí na mírném navrší nad rybníkem se rozkládá nevelký parčík. Tvrz byla situována na mírné vyvýšenině a chráněna dvěmi rybníky – od západu Mlýnským a od východu Kolovratem a největším Novým rybníkem, proto nemusel být obehnán příkopem. V budově zámku se dnes nachází obřadní síň a zámecká kaple, která slouží jako muzeum. Jsou zde vystaveny cechovní insignie a originály barokních soch Immaculaty a Jana Nepomuckého. V zámku také sídlí městský úřad a je…  číst dále

Michaela Oršulíková, bakalářská práce Opavsko očima objevitele, 11.4. 2005

pověsti

Loupeživí rytíři

V Benešově se vypráví pověst o loupeživých rytířích, kteří vlastnili benešovskou tvrz. Podle pověsti pod zámkem existuje mnoho tajných chodeb, které vedly po celém Opavsku a tímto loupeživí lapkové cestovali na koních a zde putovali se svými kořistmi, aniž by někdo mohl zjistit, kde se objevili a kde zase zmizelï

11.4. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dolní Benešov

Místa v okolí

 Smolkov
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 dvůr se stodolou
 Bolatice
 Dobroslavice
 Hrabyně
 Závada
 Albertovec
 poutní kříž
 Závada
 kostel sv. Kateřiny
 Milotička
 Bělá
 Hlučín
 městské hradby
 Štítina
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Kravaře
 Přerovec
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Velké Hoštice
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjovice
 Pustá Polom
 kaple sv. Víta
 Třebovice
 Stříbrná věž
 Hošťálkovice
 Poruba
 Raduň
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Oldřišov
 Manor house
 Annin dvůr
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Bítov
 štola Tereza
 Zbyslavice
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 kostel Krista Krále
 Svinov
 kaple sv. Kříže
 Zbyslavice
 Landek
 Filípkův dvůr
 štola Hubert
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Výškovice
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 Klimkovice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Slatina
 Šance
 Polanka nad Odrou
 větrný důl Vrbice
 Důl Jindřich
 Jakubčovické šance
 Polský dům
 Husův sbor
 Zábřeh
 Městská jatka
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 nová radnice
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 radnice
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 důl Josef
 Sýkorův most
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Slatina
 kostel sv. Pavla
 Vítkovice
 kaple na Zámostí
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kostel sv. Ducha
 vodárna na Hladnově
 Areál MINIUNI
 radnice
 Rovninské balvany
 Důl Petr Bezruč
 důl Trojice
 důl Prokop
 Slezskoostravský hrad
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 Jubilejní kolonie
 Kunčičky
 důl Alexandr
Základní informace místa
ID místa: 2874
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 8.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama