Vodní tvrz založena před r.1288 Weikhhartem z Polomi. Počátek 15. stol. přestavěna Donáty na čtvercovou got. tvrz (hrad). Po r. 1573 přestavěna renesančně Pražmy v zámek. Od poč. 17. stol. slouží jen jako správní a hospodářská budova. Dnes zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu na průčelí tvrze.
© Miroslav BITTER 03/2004
Dobře zachovalá zřícenina renesanční vodní tvrze. Areál byl v době focení (r. 2002)vysekán, o rok později opět zarůstá nálety a keři. V obodbí vegetačního klidu je vidět z hlavní silnice Ostrava - Opava. Na hlavní cestě Ostrava - Opava odbočit na začátku obce Velká Polom vlevo na velké parkoviště. Pod ním se tvrz nalézá.
17.12. 2003
turistické

Jen pár desítek metrů po svahu dolů od hlavní silnice z Ostravy do Opavy, lze v obci Velká Polom nalézt architektonicko-historický skvost – bývalou vodní tvrze Velká Polom, někdy také nazývanou Milotičky. Doba největší slávy tvrze je již dávno pryč. Z bývalé gotické tvrze, která byla postavena patrně již koncem 13. století a v roce 1573 dokonce přestavěna v renesančním slohu tak, že začala být nazývána zámkem, se do současnoti zachovalo jen velmi smutné torzo. Ve 2. polovině 20. století tvrz za vydatné pomoci Státního statku zchátrala a změnila se jen v čnící holé obvodové zdivo. Dnes by již nikdo neřekl, že tvrz byla do 50. let 20. století zastřešená a obyvatelná. Ještě během 70. a 80. let 20. století byly organizovány dobrovolné akce, které měly za úkol budovu alespoň vyčištit od náletové vegetace, a připravit jí na zahájení větších oprav. Smutnou tečkou ale za touto snahou bylo zřícení vnější východní fasády tvrze do bývalého…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 13.4. 2006

historie

Příklad slezské renesanční vodní tvrze. Uvádí se mezi léty 1466–1530. Do dnešní podoby byla přestavěna r. 1573. Kolem roku 1800 přeměněna na sýpku. Tvrz byla obývána až do II. sv. války.

KSSPPOP - Hrady, hradní zříceniny a tvrze Severomoravského kraje, 17.12. 2003

Další texty historie
otvíračka

Vstup do okolí i areálu tvrze je volný a na vlastní nebezpečí. Uvnitř tvrze se nachází mnoho polorozpadlých a zatopených sklepení,při prohlídce dávejte pozor kam šlapete.(W.J)

17.12. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrze
© J. Tichánek: Historie bývalé vodní tvrze ve Velké Polomi (in Archeologie Moravy a Slezska, 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Velká Polom

Místa v okolí

 Ostrá hůrka
 Smolkov
 kostel sv. Jakuba
 Hrabyně
 Dobroslavice
 Smolkov
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Stříbrná věž
 Dolní Benešov
 Zbyslavice
 Pustá Polom
 Bítov
 Poruba
 Přerovec
 dvůr se stodolou
 Zbyslavice
 Hlučín
 městské hradby
 Třebovice
 židovský hřbitov
 Hošťálkovice
 Klimkovice
 Štítina
 kostel sv. Kateřiny
 Svinov
 kostel Krista Krále
 poutní kříž
 obecní kaple
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Výškovice
 Bolatice
 Suché Lazce
 Kravaře
 Slatina
 kostel sv. Mikuláše
 Závada
 Závada
 kostel sv. Kateřiny
 Slatina
 Raduň
 Albertovec
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Velké Hoštice
 Zábřeh
 Husův sbor
 kaple sv. Barbory
 štola Tereza
 jáma Josef
 štola Štolní
 kostel sv. Ducha
 štola Vilemína
 štola Nový
 Bělá
 Landek
 Polanská niva
 Hradní vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Albrechtice
 úřednický dům
 Šance
 radnice
 Bílovec
 kaple sv. Barbory
 Jakubčovické šance
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Pavla
 štola Hubert
 Vítkovice
 Polský dům
 důl Šalamoun
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 hrobka Lichnovských
 Annin dvůr
 Chuchelná
 Jubilejní kolonie
 Dům umění
 vila dr. Julia Eisnera
 Palác Elektra
 vila Felixe Neumanna
 hotel Imperial
 Německý dům
 nová radnice
 socha sv. Floriána
 Areál MINIUNI
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Studénka
 Manor house
 Sýkorův most
 Stará Bělá
 Rovninské balvany
 městské hradby
 Šilheřovice
 důl Josef
 Lovecký zámeček
 kaple na Zámostí
 radnice
 Stará Bělá
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Slezskoostravský hrad
 důl Trojice
 vodárna na Hladnově
 Kunčičky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Alexandr
 Kanihůra
 kaple sv. Kříže
 Bravinné
 Opava
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Justiční palác
 Oldřišov
 kostel sv. Hedviky
 Pohořílky
 Lukavec
 Děrné
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Panský pivovar
Kontaktní informace
Ing. Pavel Šmíra
Základní informace místa
ID místa: 1854
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama