Památkově chráněný soubor mohutné patrové stodoly z pohledového režného zdiva s navazující ozdobnou ohradní zdí ze stejného materiálu. Obě stavby jsou součástí zachovalého panského dvora z konce 19. století.
Hlavní obrázek místa
štít jedné ze stodol dvora
© Jan P. Štěpánek 04/2022
Cenný soubor stodoly a ozdobné ohradní zdi z režného zdiva v centru malé slezské obce Kozmice na Hlučínsku. Obě stavby jsou zapsány jako nemovitá kulturní památka. Byly vystavěny v rámci většího celku vrchnostenského dvora z konce 19. století. Kromě zmíněné stodoly a ohradní zdi se zachovaly kompaktně i další historické objekty dvora, zdobené prvky z režného zdiva, které však nepožívají památkovou ochranu. Celý areál dodnes slouží k drobnému podnikání a hospodaření a není tak běžně volně přístupný. Hlavní historická stodola je tvořena mohutnou dlouhou patrovou stavbou z režného zdiva. Celek kryje sedlová střecha. Hlavní průčelí je členěno patrovými lizénami, dělící kordonovou římsou a při okraji štítu stupňovitě řazeným ornamentem. V přízemí i patře jsou prolomeny úzké větrací štěrbinové otvory. Boční stěny jsou členěny shodně. Vjezdy do stodoly jsou velké pravoúhlé, vrata prostá dřevěná. Obvodová zeď vysoká 3 m je rovněž z režného zdiva s profilovanou ozdobnou korunní římsou a členěna pilířky po cca 5 m s ozdobnými cihelnými hlavicemi. Dekorativní architektura vrchnostenských hospodářských budov, především pak s bohatým využitím neomítaného režného zdiva, je pro oblast Hlučínska velmi typická a opakuje se na několika stavbách v dřívějším držení šlechtických rodů Lichnovských a Rothschildů.
Jan P. Štěpánek, 25.4. 2022
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kozmice

Místa v okolí

 poutní kříž
 městské hradby
 Hlučín
 Dolní Benešov
 židovský hřbitov
 Dobroslavice
 Závada
 Závada
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 kostel sv. Jakuba
 Smolkov
 Bělá
 Bolatice
 kostel sv. Mikuláše
 Milotička
 Hrabyně
 hrobka Lichnovských
 Albertovec
 Chuchelná
 Hošťálkovice
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Třebovice
 Manor house
 Annin dvůr
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Vilemína
 Landek
 Štítina
 Poruba
 Stříbrná věž
 štola Hubert
 Kravaře
 Přerovec
 kostel Krista Krále
 dvůr Paseky
 Svinov
 kaple sv. Kříže
 strážní věž
 Kyjovice
 větrný důl Vrbice
 kaple sv. Víta
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Chałupki
 Důl Jindřich
 Polský dům
 Bohumín
 Městská jatka
 nová radnice
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 Pustá Polom
 Důl Heřmanice
 Palác Elektra
 Dům umění
 hotel Imperial
 Německý dům
 Velké Hoštice
 Sýkorův most
 důl Josef
 socha sv. Floriána
 vodárna na Hladnově
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Zábřeh
 Husův sbor
 kaple na Zámostí
 radnice
 Rovninské balvany
 městské hradby
 Areál MINIUNI
 Zbyslavice
 radnice
 Důl Petr Bezruč
 Vítkovice
 kostel sv. Pavla
 Zbyslavice
 kostel sv. Anny
 Bítov
 důl Prokop
 důl Trojice
 Slezskoostravský hrad
 Polanka nad Odrou
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 halda Ema
 ZOO Ostrava
 důl Neumann
 kostel sv. Ducha
 důl Michálka
 Kunčičky
 Jubilejní kolonie
 Rychvald
 důl Alexandr
 důl Michal
 Oldřišov
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Výškovice
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 kostel sv. Jiří
 Slatina
 Slatina
 Bartovice
 Dorňákův kopec
Základní informace místa
ID místa: 16353
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama