Původně barokní zámek nechal v roce 1783 postavit baron Quido Antonín z Kalkreuthu. V první polovině 19. stol. byl zámek za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku přestavěn v empírovém slohu. Zámek obklopuje park a dnes je zde domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Zahradní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Obec Kyjovice leží asi 17 km západně od středu krajského města Ostravy při silnici II/465. Vlastní zámek z 18. stol., dnes v empírovém slohu, se nachází v jihovýchodní části obce na malém návrší obklopen zámeckým parkem. Dnešní vzhled zámku pochází z posledních stavebních úprav, provedených v první polovině 19. stol. za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku. Jedná se o jednopatrovou klasicistní budovu, obdélníkového tvaru s mansardovou střechou. Obě průčelí s rizality zakončenými štítem. K jižní straně zámku přilehají hospodářské budovy. Zámek obklopuje park o rozloze asi 7 ha, založený již koncem 18. stol. Později za Stolbergů začal být park osazován vzácnými dřevinami, se kterými prováděl Bedřich Stolberg v období mezi první a druhou světovou válkou celkem úspěšně aklimatizační pokusy. Poblíž zámku se nacházejí dvě barokní plastiky, socha sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána z konce 18. stol. V současnosti sídlí v zámku domov seniorů. Areál zámku s přírodně krajinářským parkem je volně přístupný, do samotné budovy zámku však vstup není dovolen.
L.P., 4.2. 2006
historie

První zmínka o Kyjovicích se datuje k roku 1430, kdy obec byla majetkem kláštera Hradisko u Olomouce. V 16.století se stali vlastníky Tvorkovští z Kravař, poté Pražmové z Bílkova a v roce 1656 získal Kyjovice rod Kalkreuthů. V držení obce se dále střídaly hrabata Falkenhainů a Stolberg-Stolberů. Po zrušení patrimoniálního zřízení patřily Kyjovice k okresu Bílovec a od roku 1960 k okresu Opava. V letech 1979 až 1990 se připojily k Pusté Polomi a po roce 1990 získaly opět samostatnost. V letech 1669-1807 patřil statek v Kyjovicích baronům z Kalkreuthu. Původně zde stával jen panský dům, krytý šindelovou střechou. Dnešní zámek je novostavba. Nechal jej postavit původně v barokním slohu v roce 1783 baron Quido Antonín z Kalkreuthu při již stojících hospodářských staveních. V první polovině 19. stol. za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku byl zámek přestavěn…  číst dále

L.P. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 4.2. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kyjovice

Místa v okolí

 kaple sv. Víta
 Bítov
 Pustá Polom
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Výškovice
 Velká Polom
 Hrabyně
 Přerovec
 Slatina
 Smolkov
 Smolkov
 Hradní vrch
 Klimkovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 obecní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 kostel sv. Valentina
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Bravantice
 Poruba
 Velké Albrechtice
 Šance
 Štítina
 Jakubčovické šance
 Raduň
 Suché Lazce
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Dolní Benešov
 Bravinné
 Třebovice
 Kravaře
 kostel Krista Krále
 Kanihůra
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Velké Hoštice
 Hošťálkovice
 Hlučín
 kostel Všech svatých
 městské hradby
 Hradec nad Moravicí
 Pohořílky
 Lukavec
 Polanská niva
 židovský hřbitov
 Bolatice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ducha
 Husův sbor
 Zábřeh
 Albertovec
 Pustějov
 Kujavy
 městské hradby
 Děrné
 Opava
 Weisshuhnův kanál
 kaple sv. Kříže
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 Stará Bělá
 kaple sv. Jiří
 Filípkův dvůr
 nová radnice
 kostel sv. Jiří
 Závada
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Slezská univerzita
 synagoga
 Petřvald
 Stará Bělá
 Závada
 Obchodní dům Breda
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 kaple sv. Anny
 městské koupaliště
 kostel sv. Mikuláše
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
 dvůr Antonínov
Kontaktní informace
Domov důchodců
Kyjovice 1
747 68 Kyjovice
Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel: +420 553 778 026
dd.kyjovice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 923
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama