Původně barokní zámek nechal v roce 1783 postavit baron Quido Antonín z Kalkreuthu. V první polovině 19. stol. byl zámek za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku přestavěn v empírovém slohu. Zámek obklopuje park a dnes je zde domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Zahradní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Obec Kyjovice leží asi 17 km západně od středu krajského města Ostravy při silnici II/465. Vlastní zámek z 18. stol., dnes v empírovém slohu, se nachází v jihovýchodní části obce na malém návrší obklopen zámeckým parkem. Dnešní vzhled zámku pochází z posledních stavebních úprav, provedených v první polovině 19. stol. za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku. Jedná se o jednopatrovou klasicistní budovu, obdélníkového tvaru s mansardovou střechou. Obě průčelí s rizality zakončenými štítem. K jižní straně zámku přilehají hospodářské budovy. Zámek obklopuje park o rozloze asi 7 ha, založený již koncem 18. stol. Později za Stolbergů začal být park osazován vzácnými dřevinami, se kterými prováděl Bedřich Stolberg v období mezi první a druhou světovou válkou celkem úspěšně aklimatizační pokusy. Poblíž zámku se nacházejí dvě barokní plastiky, socha sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána z konce 18. stol. V současnosti sídlí v zámku domov seniorů. Areál zámku s přírodně krajinářským parkem je volně přístupný, do samotné budovy zámku však vstup není dovolen.
L.P., 4.2. 2006
historie

První zmínka o Kyjovicích se datuje k roku 1430, kdy obec byla majetkem kláštera Hradisko u Olomouce. V 16.století se stali vlastníky Tvorkovští z Kravař, poté Pražmové z Bílkova a v roce 1656 získal Kyjovice rod Kalkreuthů. V držení obce se dále střídaly hrabata Falkenhainů a Stolberg-Stolberů. Po zrušení patrimoniálního zřízení patřily Kyjovice k okresu Bílovec a od roku 1960 k okresu Opava. V letech 1979 až 1990 se připojily k Pusté Polomi a po roce 1990 získaly opět samostatnost. V letech 1669-1807 patřil statek v Kyjovicích baronům z Kalkreuthu. Původně zde stával jen panský dům, krytý šindelovou střechou. Dnešní zámek je novostavba. Nechal jej postavit původně v barokním slohu v roce 1783 baron Quido Antonín z Kalkreuthu při již stojících hospodářských staveních. V první polovině 19. stol. za hraběte Arnošta Augusta Falkenhaina z Glošku byl zámek přestavěn…  číst dále

L.P. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 4.2. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kyjovice

Místa v okolí

 kaple sv. Víta
 Bítov
 Pustá Polom
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Výškovice
 Milotička
 Slatina
 Hrabyně
 Přerovec
 Slatina
 Stříbrná věž
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Smolkov
 Hradní vrch
 Klimkovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 obecní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dobroslavice
 úřednický dům
 kostel sv. Valentina
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Bravantice
 Poruba
 Velké Albrechtice
 Šance
 Štítina
 Jakubčovické šance
 Raduň
 Suché Lazce
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Dolní Benešov
 Bravinné
 Třebovice
 Kravaře
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Kanihůra
 Studénka
 dvůr se stodolou
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Velké Hoštice
 Hošťálkovice
 Hlučín
 kostel Všech svatých
 městské hradby
 Hradec nad Moravicí
 Pohořílky
 Lukavec
 Polanská niva
 židovský hřbitov
 Bolatice
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kříž
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ducha
 Hanuše
 Husův sbor
 Zábřeh
 Albertovec
 Pustějov
 Kujavy
 městské hradby
 Děrné
 Opava
 Weisshuhnův kanál
 kaple sv. Kříže
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 Stará Bělá
 kaple sv. Jiří
 Filípkův dvůr
 nová radnice
 kostel sv. Jiří
 Závada
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Slezská univerzita
 synagoga
 Petřvald
 Stará Bělá
 Závada
 Obchodní dům Breda
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 kaple sv. Anny
 městské koupaliště
 kostel sv. Mikuláše
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
 dvůr Antonínov
Kontaktní informace
Domov důchodců
Kyjovice 1
747 68 Kyjovice
Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel: +420 553 778 026
dd.kyjovice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 923
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama