Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v l. 1770-1776, na místě starého zbořeného kostela. Autorem plánů k novému kostelu byl stavitel Jakub Pánek. V roce 1870 byla přistavěna kaple a roku 1906 sakristie. Hlavní oltář zdobí obraz od malíře Jana Dallingera z roku 1776.
Hlavní obrázek místa
Čelo kostela od náměstí
© Roman Řezáč 08/2004
Kostel je kulturní památkou a stojí jen několik kroků od náměstí. Vedle něj se nachází také tzv.starý hřbitov, který je však nepřístupný. Byl zrušen 1893.
Roman Řezáč, 15.8. 2004
historie

Barokní kostel byl postaven v letech 1770-1776, na místě starého zbořeného kostela, jehož podoba zůstala dodnes neznámá. Autorem plánů k novému kostelu byl stavitel Jakub Pánek, byly vypracovány z iniciativy tehdejšího děkana Jana Leopolda Mosbendera. V roce 1870 byla přistavěna kaple a roku 1906 sakristie. Hlavní oltář zdobí obraz od malíře Jana Dallingera z roku 1776.

Roman Řezáč, 15.8. 2004

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Ústí nad Orlicí

Místa v okolí

 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Anny
 Andrlův chlum
 Horní Libchavy
 Dlouhá Třebová
 Hrádek u Lanšperka
 Hrádek
 Lanšperk
 České Libchavy
 Horákova kaple
 Žampach
 Orlík
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Rotnek
 sokolovna
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 Kyšperk
 Hájek
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Kozlovský kopec
 Hradníky
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 Hotmarova kaplička
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
 České Heřmanice
 Orlice
 České Heřmanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Koldín
 Choceň
 katovna
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Litice nad Orlicí
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 Regionální muzeum
 zvonička
 Smetanův dům
 socha sv. Anny
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Lidový dům
 Helvíkovice
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Žamberk
 radnice
 Dřel
 kaple sv. Antonína
 Velešov
 kaple Panny Marie
 hradiště Hrutov
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Hlavačov
 Přestavlky
 Hvězda
 Rudoltice
 hrad u Nekoře
 kaplička
 Vrbice
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Růžový palouček
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 2503
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama