Stopy hrádku na ostrohu Tiché Orlice a jejího levobřežního bezejmenného přítoku. Dle archeologických nálezů datovaného do třetí třetiny 13. sto. a počátku 14. stol. Nejpravděpodobnější variantou je, že jde o strážní stanoviště nad přechodem přes řeku. Byl předchůdcem a chvíli současníkem Lanšperku.
Hlavní obrázek místa
Hradiště foceno z příkopu
© Petr Nožička 03/2010
Hrad se nachází na severním výběžku ostrohu tvořeném údolím Tiché Orlice a jejího levobřežního bezejmenného přítoku, 700 m JZ od hradu Lanšperk. Plošina hradu je tvořena třemi výškovými úrovněmi, nejvyšší uměle navršená vyvýšenina, považovaná jako pozůstatek stavby, nižší úroveň tvoří uměle srovnaná plošina, kterou od ostrožny odděluje příkop. Třetí část je tvořena členitým terénem zerodovanými skalními suky, terén je změněn záleží jak od středověké dispozice. Předpolí je pokryto hustými náletovými dřevinami může skrývat případně další terénní stopy hrádku. Jediná patrná je pseudokrasová jeskyně.
Petr Nožička z: David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na K. ú. Lanšperk, Casteollogica Bohemica 12, ArÚ Praha a Společnost přátel starožitností, Praha 2010, 7.6. 2010
historie

Kolonizace této lokality probíhala v druhé polovině13. století a začátkem 14. století a prováděli ji páni z Drnholce pro královskou korunu. Dle střepů keramiky, nalezené v sondách a při hledání kovových předmětů detektorem, jde o keramiku z konce 13. a začátku 14. století. Byl nalezen i keramický přeslen, který dokládá, že na hradě žily i ženy. Kovové předměty zde nalezené (podkovy, třmeny, udidla, ostruhy) jde datovat do druhé poloviny 13. a začátku 14. století. Menší část hrotů šípů byla nalezena vně hradu (snad zásoba pro posádku), větší část nálezů šípů pochází z plochy sídla, byly tedy zřejmě použity při vojenské akci proti hradu. Byl zde nalezen i nášlapný ježek, srpy. Datací nálezů do poslední třetiny 13. století a první poloviny 14. století padá teorie předsunuté bašty hradu Lanšperka i opevněné místo pro prakoviště při dobývání hradu. Lokalita existovala před postavením hradu Lanšperku.…  číst dále

Petr Nožička z: David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na K. ú. Lanšperk, Casteollogica Bohemica 12, ArÚ Praha a Společnost přátel starožitností, Praha 2010, 7.6. 2010

Půdorys místa

situační plán fortifikace
© David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na k. ú. Lanšperk, Castellologica bohemica 12, Archeologický ústav AV ČR a Společnost přátel starožitností, Praha 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanšperk

Místa v okolí

 Lanšperk
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Libchavy
 Hernychova vila
 Horní Libchavy
 Rotnek
 kostel sv. Anny
 Žampach
 Dlouhá Třebová
 Žampach
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Andrlův chlum
 České Libchavy
 Orlice
 kostel sv. Jiří
 Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Žamberk
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 Helvíkovice
 sokolovna
 hrad u Nekoře
 evangelický kostel
 Kozlovský kopec
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Mostek
 Bystřec
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Chlumek
 kaple sv. Václava
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Potštejn
 Rudoltice
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Hradníky
 Potštejn
 Velešov
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kaple Panny Marie
 domek Na Sboru
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Vračovice
 kostel sv. Anny
 Koldín
 kostel sv. Jiří
 Krčma
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 židovský hřbitov
 Dřel
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 stará radnice
 Lidový dům
 hradiště Hrutov
 Peklo
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 Sedlíšťka
 Hříště
Základní informace místa
ID místa: 8908
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama