Stopy hrádku na ostrohu Tiché Orlice a jejího levobřežního bezejmenného přítoku. Dle archeologických nálezů datovaného do třetí třetiny 13. sto. a počátku 14. stol. Nejpravděpodobnější variantou je, že jde o strážní stanoviště nad přechodem přes řeku. Byl předchůdcem a chvíli současníkem Lanšperku.
Hlavní obrázek místa
Hradiště foceno z příkopu
© Petr Nožička 03/2010
Hrad se nachází na severním výběžku ostrohu tvořeném údolím Tiché Orlice a jejího levobřežního bezejmenného přítoku, 700 m JZ od hradu Lanšperk. Plošina hradu je tvořena třemi výškovými úrovněmi, nejvyšší uměle navršená vyvýšenina, považovaná jako pozůstatek stavby, nižší úroveň tvoří uměle srovnaná plošina, kterou od ostrožny odděluje příkop. Třetí část je tvořena členitým terénem zerodovanými skalními suky, terén je změněn záleží jak od středověké dispozice. Předpolí je pokryto hustými náletovými dřevinami může skrývat případně další terénní stopy hrádku. Jediná patrná je pseudokrasová jeskyně.
Petr Nožička z: David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na K. ú. Lanšperk, Casteollogica Bohemica 12, ArÚ Praha a Společnost přátel starožitností, Praha 2010, 7.6. 2010
historie

Kolonizace této lokality probíhala v druhé polovině13. století a začátkem 14. století a prováděli ji páni z Drnholce pro královskou korunu. Dle střepů keramiky, nalezené v sondách a při hledání kovových předmětů detektorem, jde o keramiku z konce 13. a začátku 14. století. Byl nalezen i keramický přeslen, který dokládá, že na hradě žily i ženy. Kovové předměty zde nalezené (podkovy, třmeny, udidla, ostruhy) jde datovat do druhé poloviny 13. a začátku 14. století. Menší část hrotů šípů byla nalezena vně hradu (snad zásoba pro posádku), větší část nálezů šípů pochází z plochy sídla, byly tedy zřejmě použity při vojenské akci proti hradu. Byl zde nalezen i nášlapný ježek, srpy. Datací nálezů do poslední třetiny 13. století a první poloviny 14. století padá teorie předsunuté bašty hradu Lanšperka i opevněné místo pro prakoviště při dobývání hradu. Lokalita existovala před postavením hradu Lanšperku.…  číst dále

Petr Nožička z: David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na K. ú. Lanšperk, Casteollogica Bohemica 12, ArÚ Praha a Společnost přátel starožitností, Praha 2010, 7.6. 2010

Půdorys místa

situační plán fortifikace
© David Vích: Neznámá vrcholně středověká fortifikace na k. ú. Lanšperk, Castellologica bohemica 12, Archeologický ústav AV ČR a Společnost přátel starožitností, Praha 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanšperk

Místa v okolí

 Lanšperk
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Libchavy
 Hernychova vila
 Horní Libchavy
 Rotnek
 kostel sv. Anny
 Žampach
 Dlouhá Třebová
 Žampach
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Andrlův chlum
 České Libchavy
 Orlice
 kostel sv. Jiří
 Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Žamberk
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 Helvíkovice
 sokolovna
 hrad u Nekoře
 evangelický kostel
 Kozlovský kopec
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 Mostek
 Bystřec
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Chlumek
 kaple sv. Václava
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Potštejn
 Rudoltice
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Hradníky
 Potštejn
 Velešov
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kaple Panny Marie
 domek Na Sboru
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 dům Piáno
 Vračovice
 kostel sv. Anny
 Koldín
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 židovský hřbitov
 Dřel
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 stará radnice
 Lidový dům
 hradiště Hrutov
 Peklo
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 Sedlíšťka
 Hříště
Základní informace místa
ID místa: 8908
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama