Gotický kostel poprvé připomínaný 1361. Přestavba 1413, kdy zřejmě přistavěna "zámecká kaple" Archanděla Michala. V lodi rákosový strop z roku 1824, západní průčelí později novogoticky upraveno.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (západní) průčelí
Vpravo v pozadí věž zámku a zvonice.
© Ivan Grisa, 05/2006
Stráží nad Nežárkou prochází silnice I/34, městečko leží přibližně v polovině cesty mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem. Parkování na náměstí bez poplatku. Zde je i autobusová zastávka. Ideální východisko pro pěší i cyklistické túry po širokém okolí.
Ivan Grisa , 22.3. 2009
popis

Jednolodní gotický kostel s kaplí, přistavěnou k jižnímu boku lodi. Hlavní průčelí novogoticky upraveno, s vysokým trojúhelníkovým štítem. Závěry kostela i kaple s opěráky, vysoké střechy, nad závěry zvalbené, u kaple polovalba. Původně zřejmě dvojlodí (možná jen plánováno), od roku 1824 plochý rákosový strop. Presbytář a kaple Archanděla Michala jsou sklenuty křížovými klenbami, v závěrech paprsčitými. Zachovány prvky gotického zařízení (sanktuář, sedile, nástěnné malby, v kapli oltářní mensa, křtitelnice, kropenka), několik pozdně gotických a renesančních náhrobků. Ostatní zařízení je barokní a novogotické.

Ivan Grisa, dle kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980; Dobroslav Líbal: Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Unicornis, Praha 2001, 22.3. 2009

historie

Kostel svatých Petra a Pavla ve Stráži nad Nežárkou

Gotický kostel poprvé připomínaný 1361. Přestavba 1413, kdy zřejmě přistavěna "zámecká kaple" Archanděla Michala. Loď má rákosový strop z roku 1824, západní průčelí bylo později novogoticky upraveno. Bezvěžová jednolodní stavba stojí pod východní částí náměstí, nad mostem přes Nežárku.

Ivan Grisa, dle kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980, 22.3. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Novák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 14 Politický okres jindřicho-hradecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1901
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Stráž nad Nežárkou

Místa v okolí

 Lásenice
 Jemčina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Nové Mlýny
 Kámen republiky
 Rýdův kopec
 boží muka
 most do Údolí lásky
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Fuglhaus
 kaple sv. Víta
 rybník Rožmberk
 vodárenská věž
 Chlum u Třeboně
 Babky
 radnice
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 pivovar
 městské opevnění
 Třeboň
 boží muka
 kaple
 kaple Panny Marie
 Kardašova Řečice
 Beistein
 kostel sv. Jiljí
 Lomnice nad Lužnicí
 Hamr
 židovský hřbitov
 Nová Bystřice
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův hrádek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, proboštství
Kostelní 74
377 01 Jindřichův Hradec
Základní informace místa
ID místa: 7578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama