Gotický kostel poprvé připomínaný 1361. Přestavba 1413, kdy zřejmě přistavěna "zámecká kaple" Archanděla Michala. V lodi rákosový strop z roku 1824, západní průčelí později novogoticky upraveno.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (západní) průčelí
Vpravo v pozadí věž zámku a zvonice.
© Ivan Grisa, 05/2006
Stráží nad Nežárkou prochází silnice I/34, městečko leží přibližně v polovině cesty mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem. Parkování na náměstí bez poplatku. Zde je i autobusová zastávka. Ideální východisko pro pěší i cyklistické túry po širokém okolí.
Ivan Grisa , 22.3. 2009
popis

Jednolodní gotický kostel s kaplí, přistavěnou k jižnímu boku lodi. Hlavní průčelí novogoticky upraveno, s vysokým trojúhelníkovým štítem. Závěry kostela i kaple s opěráky, vysoké střechy, nad závěry zvalbené, u kaple polovalba. Původně zřejmě dvojlodí (možná jen plánováno), od roku 1824 plochý rákosový strop. Presbytář a kaple Archanděla Michala jsou sklenuty křížovými klenbami, v závěrech paprsčitými. Zachovány prvky gotického zařízení (sanktuář, sedile, nástěnné malby, v kapli oltářní mensa, křtitelnice, kropenka), několik pozdně gotických a renesančních náhrobků. Ostatní zařízení je barokní a novogotické.

Ivan Grisa, dle kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980; Dobroslav Líbal: Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Unicornis, Praha 2001, 22.3. 2009

historie

Kostel svatých Petra a Pavla ve Stráži nad Nežárkou

Gotický kostel poprvé připomínaný 1361. Přestavba 1413, kdy zřejmě přistavěna "zámecká kaple" Archanděla Michala. Loď má rákosový strop z roku 1824, západní průčelí bylo později novogoticky upraveno. Bezvěžová jednolodní stavba stojí pod východní částí náměstí, nad mostem přes Nežárku.

Ivan Grisa, dle kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980, 22.3. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Novák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 14 Politický okres jindřicho-hradecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1901
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Stráž nad Nežárkou

Místa v okolí

 Lásenice
 Jemčina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 boží muka
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Fuglhaus, Flughaus
 kaple sv. Víta
 rybník Rožmberk
 vodárenská věž
 Chlum u Třeboně
 Babky
 radnice
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 pivovar
 městské opevnění
 Třeboň
 boží muka
 Kardašova Řečice
 Beistein
 kostel sv. Jiljí
 Lomnice nad Lužnicí
 Hamr
 židovský hřbitov
 Nová Bystřice
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, proboštství
Kostelní 74
377 01 Jindřichův Hradec
Základní informace místa
ID místa: 7578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama