Novogotickou hrobku hraběcího rodu Stubenbergů (který vlastnil zdejší panství) nechala postavit roku 1911 na hřbitově pod Kopečkem komtesa Eliška ze Stubenbergů. Sloupovou stavbu s žebrovou klenbou zdobí tepaná železná mříž, zhotovená dle italského vzoru firmou František Čammr.
Hlavní obrázek místa
Letohrad - hrobka hraběcího rodu Stubenbergů
© Ivo Rozehnal, 09/2010
Novogotická hrobka je sloupovou stavbou s žebrovou klenbou a umně tepanou železnou mříží, kterou zhotovila podle italského vzoru firma František Čammr.
E.H. podle Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 13.12. 2012
historie

Pseudogotická hrobka hraběcího rodu Stubenbergů se nachází na hřbitově pod Kopečkem v Letohradě. Hřbitov byl založen roku 1847, když starý městský hřbitov přestal kapacitně postačovat. Nový hřbitov se nachází se za zámeckou zahradou. Bylo zde pohřbeno mnoho místních významných osobností, jednou z nejvýraznějších staveb na hřbitově je hrobka rodu Stubenbergů. Tento rod byl posledním držitelem Kyšperského panství (město Letohrad se do roku 1950 nazývalo Kyšperk), které získal poprvé v roce 1574 (Georg Stubenberg starší – Rada císaře Ferdinanda II.). Ztrácí ho však roku 1628. Podruhé panství získává sňatkem Felix Adolf Stubenberg v roce 1875. Hrobku nechala postavit roku 1911 komtesa Eliška (Elis, Alžběta) ze Stubenbergů. Přestože zemřela r. 1910, ještě za svého života dala podnět ke stavbě hrobky. Jistě stojí za zmínku, že komtesa, která zůstala celý život svobodná, založila ve městě Útulnu pro chudé děti a věnovala se dobročinnosti. Roku 1946 byl veškerý…  číst dále

Ivo Rozehnal -zdroj www.techonin.net/historie_obce_kysperk_panstvi.htm, E.H. - https://www.seminarky.cz; Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 27.9. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Letohrad

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Rotnek
 Orlice
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Lanšperk
 Divišovo divadlo
 Horákova kaple
 Hrádek u Lanšperka
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Horní Libchavy
 kostel sv. Jiří
 Helvíkovice
 České Libchavy
 Dolní Libchavy
 domek Na Sboru
 Bystřec
 Hernychova vila
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Dlouhá Třebová
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Andrlův chlum
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Hájek
 Zemská brána
 Výprachtice
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 kašna
 mariánský sloup
 Potštejn
 fara
 kostel Všech svatých
 Suchý vrch
 kaple sv. Anny
 Brandýs nad Orlicí
 Velešov
 Niemojów
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Pěčín
 Rudoltice
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Peklo
 Krčma
 Švédské šance
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 9418
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama