Novogotickou hrobku hraběcího rodu Stubenbergů (který vlastnil zdejší panství) nechala postavit roku 1911 na hřbitově pod Kopečkem komtesa Eliška ze Stubenbergů. Sloupovou stavbu s žebrovou klenbou zdobí tepaná železná mříž, zhotovená dle italského vzoru firmou František Čammr.
Hlavní obrázek místa
Letohrad - hrobka hraběcího rodu Stubenbergů
© Ivo Rozehnal, 09/2010
Novogotická hrobka je sloupovou stavbou s žebrovou klenbou a umně tepanou železnou mříží, kterou zhotovila podle italského vzoru firma František Čammr.
E.H. podle Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 13.12. 2012
historie

Pseudogotická hrobka hraběcího rodu Stubenbergů se nachází na hřbitově pod Kopečkem v Letohradě. Hřbitov byl založen roku 1847, když starý městský hřbitov přestal kapacitně postačovat. Nový hřbitov se nachází se za zámeckou zahradou. Bylo zde pohřbeno mnoho místních významných osobností, jednou z nejvýraznějších staveb na hřbitově je hrobka rodu Stubenbergů. Tento rod byl posledním držitelem Kyšperského panství (město Letohrad se do roku 1950 nazývalo Kyšperk), které získal poprvé v roce 1574 (Georg Stubenberg starší – Rada císaře Ferdinanda II.). Ztrácí ho však roku 1628. Podruhé panství získává sňatkem Felix Adolf Stubenberg v roce 1875. Hrobku nechala postavit roku 1911 komtesa Eliška (Elis, Alžběta) ze Stubenbergů. Přestože zemřela r. 1910, ještě za svého života dala podnět ke stavbě hrobky. Jistě stojí za zmínku, že komtesa, která zůstala celý život svobodná, založila ve městě Útulnu pro chudé děti a věnovala se dobročinnosti. Roku 1946 byl veškerý…  číst dále

Ivo Rozehnal -zdroj www.techonin.net/historie_obce_kysperk_panstvi.htm, E.H. - https://www.seminarky.cz; Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 27.9. 2010

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Letohrad

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Rotnek
 Orlice
 Žampach
 Chudoba
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Lanšperk
 Divišovo divadlo
 Horákova kaple
 Hrádek u Lanšperka
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Horní Libchavy
 Helvíkovice
 České Libchavy
 Dolní Libchavy
 domek Na Sboru
 Hernychova vila
 Bystřec
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Dlouhá Třebová
 Litice nad Orlicí
 Suchá
 socha sv. Anny
 zvonička
 Amálka
 Andrlův chlum
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Hájek
 Zemská brána
 Výprachtice
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 kašna
 mariánský sloup
 Potštejn
 fara
 kostel Všech svatých
 Suchý vrch
 kaple sv. Anny
 Brandýs nad Orlicí
 Niemojów
 Velešov
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Pěčín
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 radnice
 Krčma
 Peklo
 Švédské šance
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 9418
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama