Novogotickou hrobku hraběcího rodu Stubenbergů (který vlastnil zdejší panství) nechala postavit roku 1911 na hřbitově pod Kopečkem komtesa Eliška ze Stubenbergů. Sloupovou stavbu s žebrovou klenbou zdobí tepaná železná mříž, zhotovená dle italského vzoru firmou František Čammr.
Hlavní obrázek místa
Letohrad - hrobka hraběcího rodu Stubenbergů
© Ivo Rozehnal, 09/2010
Novogotická hrobka je sloupovou stavbou s žebrovou klenbou a umně tepanou železnou mříží, kterou zhotovila podle italského vzoru firma František Čammr.
E.H. podle Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 13.12. 2012
historie

Pseudogotická hrobka hraběcího rodu Stubenbergů se nachází na hřbitově pod Kopečkem v Letohradě. Hřbitov byl založen roku 1847, když starý městský hřbitov přestal kapacitně postačovat. Nový hřbitov se nachází se za zámeckou zahradou. Bylo zde pohřbeno mnoho místních významných osobností, jednou z nejvýraznějších staveb na hřbitově je hrobka rodu Stubenbergů. Tento rod byl posledním držitelem Kyšperského panství (město Letohrad se do roku 1950 nazývalo Kyšperk), které získal poprvé v roce 1574 (Georg Stubenberg starší – Rada císaře Ferdinanda II.). Ztrácí ho však roku 1628. Podruhé panství získává sňatkem Felix Adolf Stubenberg v roce 1875. Hrobku nechala postavit roku 1911 komtesa Eliška (Elis, Alžběta) ze Stubenbergů. Přestože zemřela r. 1910, ještě za svého života dala podnět ke stavbě hrobky. Jistě stojí za zmínku, že komtesa, která zůstala celý život svobodná, založila ve městě Útulnu pro chudé děti a věnovala se dobročinnosti. Roku 1946 byl veškerý…  číst dále

Ivo Rozehnal -zdroj www.techonin.net/historie_obce_kysperk_panstvi.htm, E.H. - https://www.seminarky.cz; Historie města Kyšperk, obcí Kunčice, Orlice a Rotnek (Červaná) a města Letohrad v datech, Vladimír Švec, 2007, 27.9. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Letohrad

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Rotnek
 Orlice
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 Horákova kaple
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Václava
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Horní Libchavy
 Helvíkovice
 České Libchavy
 Dolní Libchavy
 domek Na Sboru
 Hernychova vila
 Bystřec
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Dlouhá Třebová
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Andrlův chlum
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Hájek
 Zemská brána
 Výprachtice
 židovský hřbitov
 Potštejn
 socha Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Hrádek
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 kostel Všech svatých
 Suchý vrch
 kaple sv. Anny
 Brandýs nad Orlicí
 Velešov
 Niemojów
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Pěčín
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 radnice
 Krčma
 Peklo
 Švédské šance
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 9418
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama