Rozhledna 559,3 m.n.m., vyst. r. 1996 sdružením Andrlův chlum. Předcházely ji dvě dřevěné rozhledny: první (1905-1918; Okrašlovací spolek v Ústí n. Orl.) shořela r. 1918. Druhá (1943-1954; Klub českých turistů) zanikla v 60. l. min. stol.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna s dvojitým schodištěm na Andrlově vrchu.
© Jiří Čížek 01/2004
V nadmořské výšce 559m na kopci Andrlův chlum se nalézá nové postavená (1996) v pořadí již třetí rozhledna, která slouží jako telekomunikační věž. První dřevěná rozhledna byla postavena v roce 1905 stavitelem Josefem Hernychem z Ústí nad Orlicí, který se nechal inspirovat rozhlednou z moravského Bouzova, která stávala na vrchu Bakule. Slavnostně byla rozhledna otevřena v srpnu roku 1905. Rozhledna ale 17. 4 . 1918 z neznámých důvodů shořela. Další věž využívaná zeměměřiči a turisty byla postavena v roce 1941, tato ovšem zanikla začátkem 60. let. U rozhledny stojí Janderova chata postavena turisty v roce 1940.
3.1. 2004
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Hernychova vila
 kostel sv. Anny
 Hrádek
 Dolní Libchavy
 Dlouhá Třebová
 Horní Libchavy
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 sokolovna
 České Libchavy
 Horákova kaple
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 Mostek
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Kozlovský kopec
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 židovský hřbitov
 Hradníky
 kaple Panny Marie
 Hájek
 katovna
 Sudličkova Lhota
 Rotnek
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Chlumek
 Zaháj
 Lidový dům
 silniční most
 Choceň
 zvonice s márnicí
 kaple Panny Marie
 Kyšperk
 hradiště Hrutov
 Koldín
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Hotmarova kaplička
 Sedlíšťka
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Orlice
 Zítkov
 Dřel
 Potštejn
 kaplička
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 kaple
 zvonička
 Mendryka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Velešov
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Divišovo divadlo
 Helvíkovice
 Hvězda
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Antonína
 Žamberk
 radnice
 Přestavlky
 Růžový palouček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Vrbice
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 fara
 Těšnov
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 1466
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama