Muzeum řemesel s exponáty z období 1840–1930 v budově rozlehlé sýpky z 16. století. Expozice věnovány řemeslům, živnostem, školství, fauně a dalším tématům. V jednom z domů r. 1847 zemřel F.V. Hek, předobraz Jiráskova F.L. Věka.
Hlavní obrázek místa
Letohrad - Nový dvůr - Pohled na sýpku
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Letohrad je turisticky zajímavé město. Naleznete zde kromě Muzea řemesel v Novém dvoře i zámek s expozicí našeho velikána Járy Cimrmana, zámecký park, kostel sv. Václava, další církevní památky a nádhernou přírodu. Poklidné město nabízí i výdobytky civilizace jako např. koupaliště, sportovní areály, obchodní centra a samozřejmě možnosti ubytování.
Ivo Rozehnal , 6.7. 2010
popis

Nový dvůr v Letohradě je pozoruhodný soubor budov, které slouží různým účelům. Nalezneme zde sídla několika firem, některé části jsou určeny k bydlení, ale převážnou část komplexu zaujímá unikátní Muzeum řemesel. Pravděpodobně se jedná o největší muzejní prostory věnované práci našich předků. Nachází se tu přes 50 ucelených expozic z roků 1840 až 1930.Výstavní plocha zaujímá asi 1300 metrů čtverečních. Samotné expozice jsou rozděleny na několik částí – např. expozice řemesel a živností, expozice školství, pilnice, fauna ČR. Návštěvníkům slouží i krásná restaurace.

Ivo Rozehnal - Propagační materiály z Infocentra Letohrad 2009, 6.7. 2010

historie

Samotné muzeum je umístěno v budově bývalé sýpky v areálu Nového dvora. Historie sahá k roku 1554, kdy byl stavěn nový dvorec za starý, který stával v místech dnešního zámku. Majitel Kyšperského panství, hrabě Breda ze Špandavy s přestavbami začal asi r. 1740. Tehdy strhl dřevěné budovy a nahradil je barokní přestavbou. V Novém dvoře se usídlil vrchnostenský úřad a vše bylo dokončeno roku 1750. V jednom z domů zde žil i významný rodák F.V. Hek, který zde také r. 1847 zemřel. Jeho osudy sepsal v románu F.L. Věk spisovatel A. Jirásek. V roce 1946 byl celý areál zkonfiskován. Sýpka byla v r. 1965 poškozena vestavěním osmi obilných sil a celý komplex budov dost chátral. Současní majitelé Taclovi, kteří sýpku získali, objekt zrekonstruovali na Společenské centrum. Slavnostní otevření Muzea řemesel proběhlo v roce 2000. Dnes patří k oblíbeným cílům turistů v Pardubickém kraji.

Ivo Rozehnal - Propagační materiály z Infocentra Letohrad 2009, 6.7. 2010

okruhy, vstupné

TRASA A, expozice řemesel ve třech patrech sýpky: prohlídka individuální bez průvodce, 30–60 min. objednaná skupina s průvodcem: 60 min. TRASA B, mechanická trasa řemesel: prohlídka pouze s průvodcem, 50 min. TRASA C, vozovna–kočárovna: prohlídka pouze s průvodcem, 15–20 min. TRASA D, fauna České republiky: prohlídka individuální bez průvodce, 15–20 min. TRASA E, školní třída: prohlídka pouze s průvodcem, 15–20 min.

30.9. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Letohrad

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 hrad u Nekoře
 Žampach
 Lanšperk
 Divišovo divadlo
 Horákova kaple
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Rozálie
 radnice
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Antonína
 Horní Libchavy
 Helvíkovice
 Bystřec
 České Libchavy
 Dolní Libchavy
 domek Na Sboru
 Hernychova vila
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Andrlův chlum
 Lusthaus
 zvonička
 Pašerácká lávka
 Litice nad Orlicí
 Zemská brána
 Výprachtice
 Hájek
 Suchý vrch
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 mariánský sloup
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 Potštejn
 kaple sv. Anny
 Niemojów
 Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Rudoltice
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Velešov
 Krčma
 Pěčín
 Švédské šance
 Peklo
 Międzylesie
 kostel sv. Jiří
 Reichlova chata
Kontaktní informace
Muzeum řemesel
Společenské centrum Nový dvůr
Nový dvůr 143
561 51 Letohrad
Tel: 465622160
http://www.muzeumremesel.cz/
letohrad@muzeumremesel.cz
Základní informace místa
ID místa: 9248
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama