Muzeum řemesel s exponáty z období 1840–1930 v budově rozlehlé sýpky z 16. století. Expozice věnovány řemeslům, živnostem, školství, fauně a dalším tématům. V jednom z domů r. 1847 zemřel F.V. Hek, předobraz Jiráskova F.L. Věka.
Hlavní obrázek místa
Letohrad - Nový dvůr - Pohled na sýpku
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Letohrad je turisticky zajímavé město. Naleznete zde kromě Muzea řemesel v Novém dvoře i zámek s expozicí našeho velikána Járy Cimrmana, zámecký park, kostel sv. Václava, další církevní památky a nádhernou přírodu. Poklidné město nabízí i výdobytky civilizace jako např. koupaliště, sportovní areály, obchodní centra a samozřejmě možnosti ubytování.
Ivo Rozehnal , 6.7. 2010
popis

Nový dvůr v Letohradě je pozoruhodný soubor budov, které slouží různým účelům. Nalezneme zde sídla několika firem, některé části jsou určeny k bydlení, ale převážnou část komplexu zaujímá unikátní Muzeum řemesel. Pravděpodobně se jedná o největší muzejní prostory věnované práci našich předků. Nachází se tu přes 50 ucelených expozic z roků 1840 až 1930.Výstavní plocha zaujímá asi 1300 metrů čtverečních. Samotné expozice jsou rozděleny na několik částí – např. expozice řemesel a živností, expozice školství, pilnice, fauna ČR. Návštěvníkům slouží i krásná restaurace.

Ivo Rozehnal - Propagační materiály z Infocentra Letohrad 2009, 6.7. 2010

historie

Samotné muzeum je umístěno v budově bývalé sýpky v areálu Nového dvora. Historie sahá k roku 1554, kdy byl stavěn nový dvorec za starý, který stával v místech dnešního zámku. Majitel Kyšperského panství, hrabě Breda ze Špandavy s přestavbami začal asi r. 1740. Tehdy strhl dřevěné budovy a nahradil je barokní přestavbou. V Novém dvoře se usídlil vrchnostenský úřad a vše bylo dokončeno roku 1750. V jednom z domů zde žil i významný rodák F.V. Hek, který zde také r. 1847 zemřel. Jeho osudy sepsal v románu F.L. Věk spisovatel A. Jirásek. V roce 1946 byl celý areál zkonfiskován. Sýpka byla v r. 1965 poškozena vestavěním osmi obilných sil a celý komplex budov dost chátral. Současní majitelé Taclovi, kteří sýpku získali, objekt zrekonstruovali na Společenské centrum. Slavnostní otevření Muzea řemesel proběhlo v roce 2000. Dnes patří k oblíbeným cílům turistů v Pardubickém kraji.

Ivo Rozehnal - Propagační materiály z Infocentra Letohrad 2009, 6.7. 2010

okruhy, vstupné

TRASA A, expozice řemesel ve třech patrech sýpky: prohlídka individuální bez průvodce, 30–60 min. objednaná skupina s průvodcem: 60 min. TRASA B, mechanická trasa řemesel: prohlídka pouze s průvodcem, 50 min. TRASA C, vozovna–kočárovna: prohlídka pouze s průvodcem, 15–20 min. TRASA D, fauna České republiky: prohlídka individuální bez průvodce, 15–20 min. TRASA E, školní třída: prohlídka pouze s průvodcem, 15–20 min.

30.9. 2010

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Letohrad

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Chudoba
 hrad u Nekoře
 Žampach
 Lanšperk
 Divišovo divadlo
 Horákova kaple
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Lanšperka
 radnice
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Antonína
 Horní Libchavy
 Helvíkovice
 Bystřec
 České Libchavy
 Dolní Libchavy
 domek Na Sboru
 Hernychova vila
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Amálka
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Mikuláše
 Suchá
 Litice nad Orlicí
 Andrlův chlum
 socha sv. Anny
 Lusthaus
 zvonička
 Pašerácká lávka
 Litice nad Orlicí
 Zemská brána
 Výprachtice
 Hájek
 Suchý vrch
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Niemojów
 Hrádek
 Potštejn
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Rudoltice
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Velešov
 Krčma
 Pěčín
 Švédské šance
 Peklo
 Międzylesie
 kostel sv. Jiří
 Reichlova chata
Kontaktní informace
Muzeum řemesel
Společenské centrum Nový dvůr
Nový dvůr 143
561 51 Letohrad
Tel: 465622160
http://www.muzeumremesel.cz/
letohrad@muzeumremesel.cz
Základní informace místa
ID místa: 9248
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama