Původní dřevěný kostel z roku 1350. Současný klasicistní kostel z let 1847-1850. Hlavní průčelí, západní, členěno lizénami. Nad portálem kruhové okno, průčelí završeno trojúhelníkovým frontonem s kovovým křížem. R. 1986 oprava fasády. Památkově chráněno od r. 2002.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Cerekvice nad Loučnou se nachází 9 km jihovýchodně od Vysokého Mýta a 8 km severozápadně od Litomyšle. Okolo obce prochází silnice I. třídy č. 35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a Brnem. V obci je zastávka na lokální železniční trati Choceň – Litomyšl. Kostel sv. Václava stojí na nevysokém pahorku v centru obce. Jeho věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 8.6. 2017
popis

Kostel sv. Václava stojí v prostoru bývalého hřbitova. Orientovaná stavba je založena na podélném půdorysu. Na východním průčelí jsou k lodi kostela připojeny symetricky komponované nižší prostory sakristie a depozitáře. Mezi nimi je na čtvercovém půdorysu vybudována vysoká věž s kovovým křížem na vrcholu. Hlavní průčelí, západní, je členěno lizénami. Nad portálem je kruhové okno a průčelí je završeno trojúhelníkovým frontonem s kovovým křížem vztyčeným na vrcholu. Severní i jižní fasáda jsou pětiosé s kruhovými okny. Ostatní okna mají římsově profilované parapety a jsou půlkruhově zaklenuta. V interiéru jsou nástěnné a nástropní malby z let 1908 a 1926. Po první světové válce bylo zavedeno elektrické osvětlení. Roku 1986 došlo k opravě fasády a v devadesátých letech 20. stol. bylo zavedeno rozhlasové zařízení. U jižní strany kostela je umístěna socha sv. Jana. Kostel je památkově chráněn od 28. 2. 2002.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz., 8.6. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1167. Na místě současného kostela stál původně dřevěný kostelík. Ten byl postaven kolem roku 1350. Po požáru obce roku 1840, který zasáhl i dřevěnou kapli, byl v letech 1847-1850 na tomto místě vystavěn nový kostel, zasvěcený sv. Václavu. Slavnostně byl vysvěcen 22. prosince 1850. Klasicistní kostel je významným dokladem sakrální klasicistní architektury první poloviny 19. století.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz., 8.6. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Cerekvice nad Loučnou

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Růžový palouček
 Sedlíšťka
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 Zaháj
 kostel sv. Prokopa
 Vračovice
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Litomyšlská brána
 Nové Hrady
 Stará radnice
 Choceňská brána
 stará radnice
 Regionální muzeum
 kostel sv. Vavřince
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 kamenný most
 křížová cesta
 Červená věž
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Lidový dům
 Husův sbor
 kaplička
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Betlém
 kostel sv. Jiří
 Kapalice
 Jarošov
 hradiště Hrutov
 Domoradice
 Toulovcova rozhledna
 Toulovcovy maštale
 Pivnická rokle
 Hrádek
 Popovec
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Bílý Kůň
 Choceň
 Pěšice
 Hradníky
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Zítkov
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Orlík
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 hřbitov
 Štěnec
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Mostek
 kostel sv. Mikuláše
 Borůvka
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 Andrlův chlum
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Košumberk
 pomník železnice
 Radhošť
 Zdislav
 rozhledna Terezka
 evangelický kostel
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Anny
 Koldín
 Hernychova vila
 Chlumek
 Mendryka
 Ostrov
 Dlouhá Třebová
 Killerova kaplička
 kostel sv. Václava
 Dolní Libchavy
 kaple sv. Václava
 Horní Libchavy
 Karle
 kostel sv. Jiří
 Neulust
 České Libchavy
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Cerekvice nad Loučnou
569 53 Cerekvice nad Loučnou 1
Tel: 461 612 263
http://http//www.bihk.cz/dieceze/cerekvice
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 13423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama