Současný kostel z roku 1907 je novorománský, interiér v neogotickém stylu. Zařízení kostela soudobé, na bočních oltářích sousoší Kalvárie a sochy sv. Vavřince a sv. Bartoloměje. Na kostelní věži bývaly tři zvony, zůstal pouze nejstarší zvon z roku 1461. V letech 2013–2014 rekonstrukce kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince v Anenské Studánce
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Anenská Studánka najdeme 10 km jihovýchodně od České Třebové, 11 km jihozápadně od Lanškrouna a 15 km severně od Svitav. Okolo obce, 1 km východně, vede a je zde i zastávka na železniční trati č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Z Anenské Studánky je autobusy spojení do Svitav. Kostel sv. Vavřince najdeme v centru obce, asi 150 m jižně od obecného úřadu u silnice směrem na Třebovice.
Pavel Vítek, 9.12. 2018
popis

Současná novorománská budova kostela pochází z roku 1907. V interiéru jsou varhany postavené firmou Rieger v roce 1932. Zařízení kostela je soudobé, na bočních oltářích jsou sousoší Kalvárie a sochy sv. Vavřince a sv. Bartoloměje z 2. pol. 18. století. V kostele bývala pozdně gotická socha Madony, pocházející ze sousední zaniklé obce Královec. Zrestaurovaná hodnotná dřevořezba je aktuálně uložena v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Loď má plochý strop a v současnosti je vymalovaná bíle. Výzdobu tvoří obrazy křížové cesty z období výstavby kostela a dřevěný kříž z poloviny 18. století se sochami Panny Marie a sv. Jana, které se dochovaly z předchozího kostela. Na kostelní věži byly původně zavěšeny tři zvony, z nichž po rekvizicích obou světových válek zůstal dochovaný pouze nejstarší zvon z roku 1461. V roce 2013 prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí. Na jaře roku 2014 byla rekonstrukce dokončena…  číst dále

Pavel Vítek- zdroj: informační panel před kostelem, 9.12. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292. Původní kostelík zde byl vystavěn v gotickém slohu a je prvně zmiňován již v roce 1350. Ten však postupem času zpustnul a také se na něm neblaze projevila doba husitského hnutí. Proto byl na jeho místě roku 1607 postaven kostel nový. I ten však postupem času zchátral a tak nechala obec postavit roku 1907 kostel nový, který přečkal do dnešních dnů.

Pavel Vítek- zdroj: informační panel před kostelem, 9.12. 2018

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Anenská Studánka

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 fara
 Mladějov
 sousoší Piety
 kaple
 kaple sv. Václava
 Rudoltice
 zvonice s márnicí
 silniční most
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kašna s delfíny
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 Lanškroun
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 Udánky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 Langrova vila
 Boršov
 kostel sv. Josefa
 Tatenice
 Lány
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Dlouhá Třebová
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 Třebovské hradisko
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Švédské šance
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Reichlova chata
 porodní tábor
 Horákova kaple
 Výprachtice
 kostel sv. Anny
 Karle
 Dlouhá Loučka
 kaple Panny Marie
 Hernychova vila
 Andrlův chlum
 Údolní mlýn
 Radkov
 Hrádek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Česká Třebová
Klácelova 1
560 02 Česká Třebová
Tel: 731 626 171
http://www.farnostct.cz
kancelar@farnostct.cz
Základní informace místa
ID místa: 14069
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama