Slovanské hradiště nálezy datované do 9.-11. století sloužilo k ochraně Trstenické stezky vedoucí z Čech na Moravu. Zaujímalo plochu 1,5 ha na ostrožně nad říčkou Loučnou, někdejší opevnění nyní patrné ve formě valů. Obecně ztotožňováno s lokalitou Hrutov zmiňovanou písemně v 11. a 12. století.
Hlavní obrázek místa
© Miloš Gracias, 10/2010
Protáhlá obec Benátky těsně přiléhá k jižnímu okraji Litomyšle. Prochází jí silnice III. třídy sledující tok říčky Loučné, v minulosti zvané Trstenice. Hradiště se nachází na ostrožně nad pravým břehem proti obecnímu úřadu. Běžně je ztotožňováno s lokalitou Hrutov uváděnou v písemných pramenech v 11. a 12. století, zmiňuje se o ní i kronikář Kosmas.
1.5. 2015
historie

Hradiště Hrutov bylo vystavěno na nízkém výběžku nad pravým břehem říčky Loučné a dnes se nachází v katastru obce Benátky u Litomyšle. Jeho prvotním úkolem bylo střežit zemskou, později Trstenickou stezku vedoucí z Čech na Moravu v místě, kde opouštěla nebo v opačném směru vstupovala do pomezního hvozdu. Dnes zde pozůstatky opevnění ohraničují nepravidelně lichoběžníkovou plochu o rozloze zhruba 1,5 hektaru. Jižní strana opevnění je zachována v podobě valu vysokého 3 až 4 metry. Z nejpřístupnější východní strany byla fortifikace zdvojená. Vnitřní hradbě a příkopu tu předcházela ještě vnější hradba a další příkop. Vnější hradbu hradiště tvořila mohutná opuková zeď o šířce téměř 2,5 metru, stavěná nasucho bez použití malty. Vlastní hradební těleso široké 5,5 metru bylo zpevněno jednak roštovou konstrukcí zakotvenou do čelní zdi, jednak svisle zapuštěnými kůly ve třech řadách. O zástavbě opevněné plochy se neví téměř nic.…  číst dále

Miloš Gracias, 14.9. 2010

Další texty historie

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Benátky

Místa v okolí

 Lidový dům
 Červená věž
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Smetanův dům
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 kaplička
 katovna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 Karle
 kostel sv. Víta
 kaple
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Killerova kaplička
 pomník železnice
 Demelova kaple
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 Vračovice
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Toulovcova rozhledna
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 fara
 Zaháj
 Jarošov
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Hernychova vila
 sousoší Pieta
 kaple sv. Vincence
 Toulovcovy maštale
 Langrova vila
 Betlém
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 socha Ecce Homo
 Kapalice
 kostel sv. Jiljí
 Pomezí
 kostel sv. Josefa
 Dolní Libchavy
 židovský hřbitov
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Lány
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Koclířov
 rozhledna Terezka
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
Základní informace místa
ID místa: 9364
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama