Slovanské hradiště nálezy datované do 9.-11. století sloužilo k ochraně Trstenické stezky vedoucí z Čech na Moravu. Zaujímalo plochu 1,5 ha na ostrožně nad říčkou Loučnou, někdejší opevnění nyní patrné ve formě valů. Obecně ztotožňováno s lokalitou Hrutov zmiňovanou písemně v 11. a 12. století.
Hlavní obrázek místa
© Miloš Gracias, 10/2010
Protáhlá obec Benátky těsně přiléhá k jižnímu okraji Litomyšle. Prochází jí silnice III. třídy sledující tok říčky Loučné, v minulosti zvané Trstenice. Hradiště se nachází na ostrožně nad pravým břehem proti obecnímu úřadu. Běžně je ztotožňováno s lokalitou Hrutov uváděnou v písemných pramenech v 11. a 12. století, zmiňuje se o ní i kronikář Kosmas.
1.5. 2015
historie

Hradiště Hrutov bylo vystavěno na nízkém výběžku nad pravým břehem říčky Loučné a dnes se nachází v katastru obce Benátky u Litomyšle. Jeho prvotním úkolem bylo střežit zemskou, později Trstenickou stezku vedoucí z Čech na Moravu v místě, kde opouštěla nebo v opačném směru vstupovala do pomezního hvozdu. Dnes zde pozůstatky opevnění ohraničují nepravidelně lichoběžníkovou plochu o rozloze zhruba 1,5 hektaru. Jižní strana opevnění je zachována v podobě valu vysokého 3 až 4 metry. Z nejpřístupnější východní strany byla fortifikace zdvojená. Vnitřní hradbě a příkopu tu předcházela ještě vnější hradba a další příkop. Vnější hradbu hradiště tvořila mohutná opuková zeď o šířce téměř 2,5 metru, stavěná nasucho bez použití malty. Vlastní hradební těleso široké 5,5 metru bylo zpevněno jednak roštovou konstrukcí zakotvenou do čelní zdi, jednak svisle zapuštěnými kůly ve třech řadách. O zástavbě opevněné plochy se neví téměř nic.…  číst dále

Miloš Gracias, 14.9. 2010

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Benátky

Místa v okolí

 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaple Panny Marie
 katovna
 kaplička
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Mendryka
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 Karle
 kostel sv. Víta
 České Heřmanice
 kaple
 České Heřmanice
 Killerova kaplička
 pomník železnice
 Demelova kaple
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 Vračovice
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Toulovcova rozhledna
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 fara
 Zaháj
 Jarošov
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Hernychova vila
 Toulovcovy maštale
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 Betlém
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Kapalice
 Pomezí
 kostel sv. Josefa
 Dolní Libchavy
 židovský hřbitov
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Lány
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Husův sbor
 Koclířov
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 rozhledna Terezka
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
Základní informace místa
ID místa: 9364
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama