Slovanské hradiště nálezy datované do 9.-11. století sloužilo k ochraně Trstenické stezky vedoucí z Čech na Moravu. Zaujímalo plochu 1,5 ha na ostrožně nad říčkou Loučnou, někdejší opevnění nyní patrné ve formě valů. Obecně ztotožňováno s lokalitou Hrutov zmiňovanou písemně v 11. a 12. století.
Hlavní obrázek místa
© Miloš Gracias, 10/2010
Protáhlá obec Benátky těsně přiléhá k jižnímu okraji Litomyšle. Prochází jí silnice III. třídy sledující tok říčky Loučné, v minulosti zvané Trstenice. Hradiště se nachází na ostrožně nad pravým břehem proti obecnímu úřadu. Běžně je ztotožňováno s lokalitou Hrutov uváděnou v písemných pramenech v 11. a 12. století, zmiňuje se o ní i kronikář Kosmas.
1.5. 2015
historie

Hradiště Hrutov bylo vystavěno na nízkém výběžku nad pravým břehem říčky Loučné a dnes se nachází v katastru obce Benátky u Litomyšle. Jeho prvotním úkolem bylo střežit zemskou, později Trstenickou stezku vedoucí z Čech na Moravu v místě, kde opouštěla nebo v opačném směru vstupovala do pomezního hvozdu. Dnes zde pozůstatky opevnění ohraničují nepravidelně lichoběžníkovou plochu o rozloze zhruba 1,5 hektaru. Jižní strana opevnění je zachována v podobě valu vysokého 3 až 4 metry. Z nejpřístupnější východní strany byla fortifikace zdvojená. Vnitřní hradbě a příkopu tu předcházela ještě vnější hradba a další příkop. Vnější hradbu hradiště tvořila mohutná opuková zeď o šířce téměř 2,5 metru, stavěná nasucho bez použití malty. Vlastní hradební těleso široké 5,5 metru bylo zpevněno jednak roštovou konstrukcí zakotvenou do čelní zdi, jednak svisle zapuštěnými kůly ve třech řadách. O zástavbě opevněné plochy se neví téměř nic.…  číst dále

Miloš Gracias, 14.9. 2010

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Benátky

Místa v okolí

 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaple Panny Marie
 kaplička
 katovna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Mendryka
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 Karle
 kostel sv. Víta
 kaple
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Killerova kaplička
 pomník železnice
 Demelova kaple
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 Vračovice
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Toulovcova rozhledna
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 fara
 Zaháj
 Jarošov
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Hernychova vila
 Toulovcovy maštale
 Langrova vila
 Betlém
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 Kapalice
 kostel sv. Jiljí
 Pomezí
 kostel sv. Josefa
 Dolní Libchavy
 židovský hřbitov
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Lány
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Koclířov
 Pražská brána
 rozhledna Terezka
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
Základní informace místa
ID místa: 9364
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama