Slovanské hradiště nálezy datované do 9.-11. století sloužilo k ochraně Trstenické stezky vedoucí z Čech na Moravu. Zaujímalo plochu 1,5 ha na ostrožně nad říčkou Loučnou, někdejší opevnění nyní patrné ve formě valů. Obecně ztotožňováno s lokalitou Hrutov zmiňovanou písemně v 11. a 12. století.
Hlavní obrázek místa
© Miloš Gracias, 10/2010
Protáhlá obec Benátky těsně přiléhá k jižnímu okraji Litomyšle. Prochází jí silnice III. třídy sledující tok říčky Loučné, v minulosti zvané Trstenice. Hradiště se nachází na ostrožně nad pravým břehem proti obecnímu úřadu. Běžně je ztotožňováno s lokalitou Hrutov uváděnou v písemných pramenech v 11. a 12. století, zmiňuje se o ní i kronikář Kosmas.
1.5. 2015
historie

Hradiště Hrutov bylo vystavěno na nízkém výběžku nad pravým břehem říčky Loučné a dnes se nachází v katastru obce Benátky u Litomyšle. Jeho prvotním úkolem bylo střežit zemskou, později Trstenickou stezku vedoucí z Čech na Moravu v místě, kde opouštěla nebo v opačném směru vstupovala do pomezního hvozdu. Dnes zde pozůstatky opevnění ohraničují nepravidelně lichoběžníkovou plochu o rozloze zhruba 1,5 hektaru. Jižní strana opevnění je zachována v podobě valu vysokého 3 až 4 metry. Z nejpřístupnější východní strany byla fortifikace zdvojená. Vnitřní hradbě a příkopu tu předcházela ještě vnější hradba a další příkop. Vnější hradbu hradiště tvořila mohutná opuková zeď o šířce téměř 2,5 metru, stavěná nasucho bez použití malty. Vlastní hradební těleso široké 5,5 metru bylo zpevněno jednak roštovou konstrukcí zakotvenou do čelní zdi, jednak svisle zapuštěnými kůly ve třech řadách. O zástavbě opevněné plochy se neví téměř nic.…  číst dále

Miloš Gracias, 14.9. 2010

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Benátky

Místa v okolí

 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaple Panny Marie
 katovna
 kaplička
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Mendryka
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 Karle
 kostel sv. Víta
 České Heřmanice
 kaple
 České Heřmanice
 Killerova kaplička
 pomník železnice
 Demelova kaple
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 Vračovice
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Toulovcova rozhledna
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 fara
 Zaháj
 Jarošov
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Hernychova vila
 Toulovcovy maštale
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 Betlém
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Kapalice
 Pomezí
 kostel sv. Josefa
 Dolní Libchavy
 židovský hřbitov
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Lány
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Husův sbor
 Koclířov
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 rozhledna Terezka
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
Základní informace místa
ID místa: 9364
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama