Kostel pochází ze 17. stol. Dle písemných záznamů nahradil středověkou stavbu (kaple, kostelík), která se nacházela nedaleko a jejíž trámy posloužily pro novou stavbu. Ve 20. století byly objeveny zbytky hrobů. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Nekoři
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Kostel v Nekoři je významnou památkou zdejšího regionu. Jeho středověký předchůdce v podobě buď kaple či kostelíku, stával s největší pravděpodobností na protějším kopci. V minulém století se zde i nacházely zbytky hrobů. O stáří svatostánku nemůže být pochyb, neboť již v letech 1344–50 jsou písemné zprávy o zdejší plebánii (faře), kterou spravoval jistý Jan Petr z České Třebové po zemřelém Mořici. Kdy však původní (asi dřevěná) stavba vzala za své, není známo. Přesto zřejmě ještě v době výstavby nového kostela musel v nějaké podobě starý kostel stát. Svědčí o tom některé použité části trámů v nové kamenné stavbě. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální, založení sv. Mikuláše biskupa. Nynější podoba vychází z r. 1698, kdy jej majitel Kyšperského panství hrabě František Libštejnský z Kolovrat nechal přebudovat. Dodnes tento počin připomíná orlice nad vchodem. Fara, která stojí nedaleko kostela, je z r. 1705. Farnost byla zřízena o rok později a čítala 12 obcí. Nejstarší památkou v kostele je goticko-románská křtitelnice asi ze 13. stol. Ve věži bývaly 4 zvony. Do dnešních dnů přežil zvon z r. 1576. Dalšími památkami jsou např. kříž před kostelem (1761), či věžní hodiny (1846).
Ivo Rozehnal - Zdroj web farnostnekor.cz, 7.7. 2010
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nekoř

Místa v okolí

 hrad u Nekoře
 Orlice
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 radnice
 Bystřec
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Amálka
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 domek Na Sboru
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 kaple sv. Antonína
 Chudoba
 Žampach
 Lusthaus
 Horákova kaple
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Lanšperk
 evangelický kostel
 Suchý vrch
 Hrádek u Lanšperka
 Helvíkovice
 Suchá
 Niemojów
 Výprachtice
 Horní Libchavy
 České Libchavy
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Dolní Libchavy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Hernychova vila
 kaple sv. Rocha
 Litice nad Orlicí
 Křížová hora
 kostel sv. Anny
 socha sv. Anny
 zvonička
 Mlýnický dvůr
 Litice nad Orlicí
 Vojenské muzeum
 Dlouhá Třebová
 Švédské šance
 Pěčín
 Andrlův chlum
 Reichlova chata
 Šilperk
 Štíty
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nekoř
Nekoř 1
56163
Tel: 465625140
http://www.farnostnekor.cz/
farnost@farnostnekor.cz
Základní informace místa
ID místa: 9265
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama