Kostel pochází ze 17. stol. Dle písemných záznamů nahradil středověkou stavbu (kaple, kostelík), která se nacházela nedaleko a jejíž trámy posloužily pro novou stavbu. Ve 20. století byly objeveny zbytky hrobů. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Nekoři
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Kostel v Nekoři je významnou památkou zdejšího regionu. Jeho středověký předchůdce v podobě buď kaple či kostelíku, stával s největší pravděpodobností na protějším kopci. V minulém století se zde i nacházely zbytky hrobů. O stáří svatostánku nemůže být pochyb, neboť již v letech 1344–50 jsou písemné zprávy o zdejší plebánii (faře), kterou spravoval jistý Jan Petr z České Třebové po zemřelém Mořici. Kdy však původní (asi dřevěná) stavba vzala za své, není známo. Přesto zřejmě ještě v době výstavby nového kostela musel v nějaké podobě starý kostel stát. Svědčí o tom některé použité části trámů v nové kamenné stavbě. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální, založení sv. Mikuláše biskupa. Nynější podoba vychází z r. 1698, kdy jej majitel Kyšperského panství hrabě František Libštejnský z Kolovrat nechal přebudovat. Dodnes tento počin připomíná orlice nad vchodem. Fara, která stojí nedaleko kostela, je z r. 1705. Farnost byla zřízena o rok později a čítala 12 obcí. Nejstarší památkou v kostele je goticko-románská křtitelnice asi ze 13. stol. Ve věži bývaly 4 zvony. Do dnešních dnů přežil zvon z r. 1576. Dalšími památkami jsou např. kříž před kostelem (1761), či věžní hodiny (1846).
Ivo Rozehnal - Zdroj web farnostnekor.cz, 7.7. 2010
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nekoř

Místa v okolí

 hrad u Nekoře
 Orlice
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 radnice
 Bystřec
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 domek Na Sboru
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 kaple sv. Antonína
 Žampach
 Lusthaus
 Horákova kaple
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Lanšperk
 evangelický kostel
 Suchý vrch
 Hrádek u Lanšperka
 Helvíkovice
 Niemojów
 Výprachtice
 Horní Libchavy
 České Libchavy
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Dolní Libchavy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Hernychova vila
 kaple sv. Rocha
 Litice nad Orlicí
 Křížová hora
 kostel sv. Anny
 zvonička
 Mlýnický dvůr
 Litice nad Orlicí
 Vojenské muzeum
 Dlouhá Třebová
 Švédské šance
 Pěčín
 Andrlův chlum
 Reichlova chata
 Štíty
 Šilperk
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nekoř
Nekoř 1
56163
Tel: 465625140
http://www.farnostnekor.cz/
farnost@farnostnekor.cz
Základní informace místa
ID místa: 9265
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama