Kostel pochází ze 17. stol. Dle písemných záznamů nahradil středověkou stavbu (kaple, kostelík), která se nacházela nedaleko a jejíž trámy posloužily pro novou stavbu. Ve 20. století byly objeveny zbytky hrobů. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Nekoři
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Kostel v Nekoři je významnou památkou zdejšího regionu. Jeho středověký předchůdce v podobě buď kaple či kostelíku, stával s největší pravděpodobností na protějším kopci. V minulém století se zde i nacházely zbytky hrobů. O stáří svatostánku nemůže být pochyb, neboť již v letech 1344–50 jsou písemné zprávy o zdejší plebánii (faře), kterou spravoval jistý Jan Petr z České Třebové po zemřelém Mořici. Kdy však původní (asi dřevěná) stavba vzala za své, není známo. Přesto zřejmě ještě v době výstavby nového kostela musel v nějaké podobě starý kostel stát. Svědčí o tom některé použité části trámů v nové kamenné stavbě. Roku 1651 je nekořský kostel uveden jako filiální, založení sv. Mikuláše biskupa. Nynější podoba vychází z r. 1698, kdy jej majitel Kyšperského panství hrabě František Libštejnský z Kolovrat nechal přebudovat. Dodnes tento počin připomíná orlice nad vchodem. Fara, která stojí nedaleko kostela, je z r. 1705. Farnost byla zřízena o rok později a čítala 12 obcí. Nejstarší památkou v kostele je goticko-románská křtitelnice asi ze 13. stol. Ve věži bývaly 4 zvony. Do dnešních dnů přežil zvon z r. 1576. Dalšími památkami jsou např. kříž před kostelem (1761), či věžní hodiny (1846).
Ivo Rozehnal - Zdroj web farnostnekor.cz, 7.7. 2010

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nekoř

Místa v okolí

 hrad u Nekoře
 Orlice
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 radnice
 Bystřec
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Amálka
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Mikuláše
 domek Na Sboru
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Chudoba
 kaple sv. Antonína
 Žampach
 Lusthaus
 Horákova kaple
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Lanšperk
 evangelický kostel
 Suchý vrch
 Hrádek u Lanšperka
 Helvíkovice
 Suchá
 Niemojów
 Výprachtice
 Horní Libchavy
 České Libchavy
 Międzylesie
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Dolní Libchavy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Hernychova vila
 kaple sv. Rocha
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 Křížová hora
 kostel sv. Anny
 zvonička
 Mlýnický dvůr
 Litice nad Orlicí
 Vojenské muzeum
 Dlouhá Třebová
 Švédské šance
 Pěčín
 Andrlův chlum
 Reichlova chata
 Štíty
 Šilperk
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nekoř
Nekoř 1
56163
Tel: 465625140
http://www.farnostnekor.cz/
farnost@farnostnekor.cz
Základní informace místa
ID místa: 9265
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama