Kamenný silniční most. O jeho stáří nenalezeny spolehlivé doklady. Ve střední části mostu jsou proti sobě sochy sv. Antonína Paduánského a sv. Václava. Most je dlouhý 15 metrů, široký 5,85 metru, průměrná výška 0,9 metru, mostní oblouk má rozpětí 7,85 metru. Výška nad hladinou říčky 4,65 metru.
Hlavní obrázek místa
Kamenný silniční most v Osíku
© Pavel Vítek 05/2016
Obec Osík leží na silnici č. II/359 vedoucí z Litomyšle do Proseče. Vlastní obec se nachází 4 km od Litomyšle. Kamenný most přes potok Desnou najdeme na začátku obce při příjezdu od Litomyšle po levé straně u Vesnického rybníka.
Pavel Vítek, 12.5. 2016
popis

Most je dlouhý 15 metrů. Jeho šířka mezi parapety je 5,85 metru a průměrná výška parapetů činí 0,9 metru. Jediný mostní oblouk má rozpětí 7,85 metru. Výška horního okraje parapetu nad hladinou říčky je 4,65 metru. Klenáky, desky parapetu a sochy jsou z pískovce. Zbývající materiál na mostě je opuka. Most byl restaurován v roce 1996. Sochy byly restaurovány již třikrát, v letech 1977, 1994 a 2000. Kamenný klenutý most je kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=689, 12.5. 2016

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. Most v Osíku vede přes říčku Desnou. O stáří mostu se zatím nenalezly spolehlivé doklady. Jedná se o kamenný silniční most. Ve střední části parapetu, nad vrcholem oblouku na půl metru vysokých soklech, jsou proti sobě dvě sochy. Jedna socha představuje sv. Antonína Paduánského, držícího v náručí dítě. Socha je v životní velikost a pochází z 18. století. Její autor není znám. Druhá socha představuje sv. Václava. Je novější provenience a výška sochy je 1,65 metru. Autory sochy z roku 1929 jsou J. Vašata a V. Kroupa.

Pavel Vítek – zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=689, 12.5. 2016

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Osík

Místa v okolí

 kaplička
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 hradiště Hrutov
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 židovský hřbitov
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Růžový palouček
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Mendryka
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 pomník železnice
 Killerova kaplička
 Kozlovský kopec
 Toulovcova rozhledna
 Jarošov
 skalní útvary
 barokní špýchar
 kostel sv. Jiří
 kostel Boží lásky
 Karle
 Nový hrad
 Nové Hrady
 Demelova kaple
 křížová cesta
 silniční most
 Vračovice
 zvonice s márnicí
 Toulovcovy maštale
 Zaháj
 Hrádek
 Betlém
 Kapalice
 kaple
 Andrlův chlum
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Mikuláše
 Pivnická rokle
 kostel sv. Anny
 rozhledna Terezka
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Pomezí
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Husův sbor
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 Hernychova vila
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 Dolní Libchavy
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 Domoradice
 židovský hřbitov
 Lány
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 12818
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama