Lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. Poč.19. st. upraven Valdštejny-Vartenberky a vyzdoben pavilóny. Výletní místo zpustlo v 2. pol. 19. stol. Zůstala kaplička sv. Ant. Paduánského s pramenem. R. 1949 vyhlášena přírodní rezervace, v r. 1983 zbudována naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
rybník Velký Košíř
© Simona Kidlesová 09/2020
Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starých až 300 let, habry a olšiny o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášený za státní přírodní rezervaci. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny-Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu známé studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. V 2. polovině 19. století tento význam háje upadl a stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského (viz samostatné heslo), u které se nachází i studánka. Starobylý rybník Velký Košíř je středověkého původu. Má rozlohu přes 25 ha, v současnosti je využíván k chovu ryb, v minulosti též kachen. Vzhledem ke své poloze je významnou ornitologickou lokalitou. Celý rybník obchází trasa naučné stezky.
Radmila Chalupová, 16.1. 2006
historie

Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starými až 300 let, habry a olšinami o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny - Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. Ve druhé polovině 19. století význam háje upadl, stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského, u které se nachází i studánka. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášen za státní přírodní rezervaci. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi.

Radmila Chalupová, 1.2. 2006

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 kaplička
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 barokní špýchar
 Hrádek
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Betlém
 Husův sbor
 Kapalice
 Andrlův chlum
 Kozlovský kopec
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Mendryka
 Toulovcovy maštale
 pomník železnice
 kaple sv. Václava
 Orlík
 smírčí kříž
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Pivnická rokle
 Choceň
 sokolovna
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Mostek
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 Demelova kaple
 Karle
 Sudličkova Lhota
 Dolní Libchavy
 Bílý Kůň
 Popovec
 kaple
 Pěšice
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hlavačov
 Borůvka
 hřbitov
 hasičská zbrojnice
 Horní Libchavy
 Vraclav
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Lanšperka
 Radhošť
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 3819
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama