Lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. Poč.19. st. upraven Valdštejny-Vartenberky a vyzdoben pavilóny. Výletní místo zpustlo v 2. pol. 19. stol. Zůstala kaplička sv. Ant. Paduánského s pramenem. R. 1949 vyhlášena přírodní rezervace, v r. 1983 zbudována naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
rybník Velký Košíř
© Simona Kidlesová 09/2020
Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starých až 300 let, habry a olšiny o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášený za státní přírodní rezervaci. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny-Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu známé studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. V 2. polovině 19. století tento význam háje upadl a stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského (viz samostatné heslo), u které se nachází i studánka. Starobylý rybník Velký Košíř je středověkého původu. Má rozlohu přes 25 ha, v současnosti je využíván k chovu ryb, v minulosti též kachen. Vzhledem ke své poloze je významnou ornitologickou lokalitou. Celý rybník obchází trasa naučné stezky.
Radmila Chalupová, 16.1. 2006
historie

Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starými až 300 let, habry a olšinami o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny - Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. Ve druhé polovině 19. století význam háje upadl, stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského, u které se nachází i studánka. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášen za státní přírodní rezervaci. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi.

Radmila Chalupová, 1.2. 2006

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 kaplička
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 barokní špýchar
 Hrádek
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Betlém
 Husův sbor
 Kapalice
 Andrlův chlum
 Kozlovský kopec
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Mendryka
 Toulovcovy maštale
 pomník železnice
 kaple sv. Václava
 Orlík
 smírčí kříž
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Pivnická rokle
 Choceň
 sokolovna
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Mostek
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 Demelova kaple
 Karle
 Sudličkova Lhota
 Dolní Libchavy
 Bílý Kůň
 Popovec
 kaple
 Pěšice
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hlavačov
 Borůvka
 hřbitov
 hasičská zbrojnice
 Horní Libchavy
 Vraclav
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Lanšperka
 Radhošť
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 3819
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama