Secesní vila vybudována v letech 1906-1907 pro textilního průmyslníka Floriána Hernycha podle plánů ateliéru Matěje Blechy. Po 2. světové válce znárodněna a využita jako sídlo umělecké školy. Restituenti po r. 1989 nemohli stavbu udržovat, přešla na město a upravena na sídlo muzea.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vilu ze Smetanovy ulice
© Pavel Vlach, 07/2015
Město Ústí nad Orlicí bylo založeno na soutoku Tiché Orlice a Třebovky r. 1241, vzhledem k množství renesančních a barokních památek je v něm od r. 1991 vyhlášena památková zóna. Město je dopravně snadno dostupné. Prochází jím hlavní tah silnice I/14 z Rychnova nad Kněžnou do České Třebové a dále silnice II/315 z Chocně do Lanškrouna a II/360 z Litomyšle do Letohradu. Ústí nad Orlicí leží na páteřní železniční trati 010 z Prahy do České Třebové, na níž má jednak hlavní nádraží západně od centra a ještě zastávku Ústí nad Orlicí-město. Z hlavní trati tu odbočuje údolím Tiché Orlice spojka do Letohradu jako trať 024. Ústí nad Orlicí má turisticky atraktivní okolí, prochází tudy proto řada značených cest. Bývalá Hernychova vila se nachází v centru města v ul. 17. listopadu nedaleko náměstí.
11.7. 2015
historie

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí sídlí v bývalé Hernychově vile, která díky své vysoké věži dodnes patří k dominantám utvářejícím panorama města. Rodina Hernychů po několik generací působila v místním domáckém podnikání v oblasti textilní výroby, v 19. století se však vypracovala v přední průmyslnický klan v širokém okolí. Florian Hernych (1855-1923) patřil již k největším podnikatelům regionu a zaměstnával 2.500 dělníků, ve vztahu k zaměstnancům však měl značně negativní pověst. Poblíž své textilní továrny získal počátkem 20. století pozemky na návrší nad náměstím od rodiny Pitrů a Vrbických a zde nechal v letech 1906-1907 vybudovat honosné rodinné sídlo v secesním stylu. Hernychova vila je dílem pražského ateliéru architekta Matěje Blechy, výsledkem byla honosná secesní stavba obklopená zahradou. Ve všech detailech nebyl původní projekt dodržen, vile ale dodnes dominuje věž a socha sv. Floriána…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím propagačních materiálů TIC Ústí nad Orlicí), 10.7. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Ústí nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Dolní Libchavy
 Andrlův chlum
 Horní Libchavy
 Dlouhá Třebová
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Hrádek
 Horákova kaple
 České Libchavy
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Rotnek
 sokolovna
 kostel sv. Jiří
 Kyšperk
 Mostek
 Hájek
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Václava
 Hotmarova kaplička
 Vračovice
 Hradníky
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
 Orlice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Jiří
 katovna
 Koldín
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Choceň
 Zaháj
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Divišovo divadlo
 Lidový dům
 kaple sv. Rozálie
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Kateřinský špitál
 Helvíkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 radnice
 Potštejn
 Dřel
 kaple Panny Marie
 hradiště Hrutov
 Velešov
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kamenný most
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 Hvězda
 Hlavačov
 Rudoltice
 hrad u Nekoře
 kaplička
 Přestavlky
 Vrbice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Doudleby nad Orlicí
 Růžový palouček
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí
17. listopadu 72
562 01 Ústí nad Orlicí
Tel: 465 523 653
http://www.muzeum-uo.cz
info@muzeum-uo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12321
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama