Secesní vila vybudována v letech 1906-1907 pro textilního průmyslníka Floriána Hernycha podle plánů ateliéru Matěje Blechy. Po 2. světové válce znárodněna a využita jako sídlo umělecké školy. Restituenti po r. 1989 nemohli stavbu udržovat, přešla na město a upravena na sídlo muzea.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vilu ze Smetanovy ulice
© Pavel Vlach, 07/2015
Město Ústí nad Orlicí bylo založeno na soutoku Tiché Orlice a Třebovky r. 1241, vzhledem k množství renesančních a barokních památek je v něm od r. 1991 vyhlášena památková zóna. Město je dopravně snadno dostupné. Prochází jím hlavní tah silnice I/14 z Rychnova nad Kněžnou do České Třebové a dále silnice II/315 z Chocně do Lanškrouna a II/360 z Litomyšle do Letohradu. Ústí nad Orlicí leží na páteřní železniční trati 010 z Prahy do České Třebové, na níž má jednak hlavní nádraží západně od centra a ještě zastávku Ústí nad Orlicí-město. Z hlavní trati tu odbočuje údolím Tiché Orlice spojka do Letohradu jako trať 024. Ústí nad Orlicí má turisticky atraktivní okolí, prochází tudy proto řada značených cest. Bývalá Hernychova vila se nachází v centru města v ul. 17. listopadu nedaleko náměstí.
11.7. 2015
historie

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí sídlí v bývalé Hernychově vile, která díky své vysoké věži dodnes patří k dominantám utvářejícím panorama města. Rodina Hernychů po několik generací působila v místním domáckém podnikání v oblasti textilní výroby, v 19. století se však vypracovala v přední průmyslnický klan v širokém okolí. Florian Hernych (1855-1923) patřil již k největším podnikatelům regionu a zaměstnával 2.500 dělníků, ve vztahu k zaměstnancům však měl značně negativní pověst. Poblíž své textilní továrny získal počátkem 20. století pozemky na návrší nad náměstím od rodiny Pitrů a Vrbických a zde nechal v letech 1906-1907 vybudovat honosné rodinné sídlo v secesním stylu. Hernychova vila je dílem pražského ateliéru architekta Matěje Blechy, výsledkem byla honosná secesní stavba obklopená zahradou. Ve všech detailech nebyl původní projekt dodržen, vile ale dodnes dominuje věž a socha sv. Floriána…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím propagačních materiálů TIC Ústí nad Orlicí), 10.7. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Ústí nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Dolní Libchavy
 Andrlův chlum
 Horní Libchavy
 Dlouhá Třebová
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Hrádek
 Horákova kaple
 České Libchavy
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Rotnek
 sokolovna
 kostel sv. Jiří
 Kyšperk
 Mostek
 Hájek
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Václava
 Hotmarova kaplička
 Vračovice
 Hradníky
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
 Orlice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Jiří
 katovna
 Koldín
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Choceň
 Zaháj
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Divišovo divadlo
 Lidový dům
 socha sv. Anny
 kaple sv. Rozálie
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Kateřinský špitál
 Helvíkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 Dřel
 hradiště Hrutov
 Velešov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Sedlíšťka
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Hvězda
 Hlavačov
 Rudoltice
 hrad u Nekoře
 Přestavlky
 kaplička
 Vrbice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Růžový palouček
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí
17. listopadu 72
562 01 Ústí nad Orlicí
Tel: 465 523 653
http://www.muzeum-uo.cz
info@muzeum-uo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12321
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama