Barokní vysoká zděná věžovitá stavba čtvercového půdorysu. Vystavěna r. 1876. Rohy kaple zaoblené, zvýrazněné protáhlými pilastry. Do výšky protáhlá střecha kapličky zakončena malou věžičkou. Střecha kryta plechem.
Hlavní obrázek místa
Kaplička v Osíku u Litomyšle
© Pavel Vítek 06/2017
Obec Osík najdeme cca 3 a půl km od centra Litomyšle jihozápadním směrem. Kaplička stojí u vedlejší cesty v mírném svahu nad říčkou Desná asi v polovině protáhlé obce.
Pavel Vítek, 26.12. 2017
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. Jedná se o vysokou zděnou barokní věžovitou stavbu čtvercového půdorysu. Vystavěna byla v roce 1876. Rohy kaple jsou zaoblené a zvýrazněné protáhlými pilastry. Hmota kapličky se s přibývající výškou zužuje. Do výšky protáhlá střecha kapličky je kryta plechem. Zakončena je malou věžičkou. Vstup do kapličky je zakončen obloukem.

Pavel Vítek, 26.12. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Osík

Místa v okolí

 kamenný most
 Lidový dům
 hradiště Hrutov
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Sedlíšťka
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Růžový palouček
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 pomník železnice
 Mendryka
 Killerova kaplička
 kaple sv. Václava
 České Heřmanice
 Toulovcova rozhledna
 České Heřmanice
 kostel Boží lásky
 Jarošov
 Karle
 skalní útvary
 Demelova kaple
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Kozlovský kopec
 Nový hrad
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Toulovcovy maštale
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Betlém
 Vračovice
 Kapalice
 Zaháj
 Hrádek
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Terezka
 Pivnická rokle
 Andrlův chlum
 kostel sv. Jiří
 Pomezí
 Dlouhá Třebová
 městské opevnění
 radnice
 Polička
 kaple sv. Václava
 Tylův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Litomyšlská brána
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Langrova vila
 Hernychova vila
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 smírčí kříž
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 Domoradice
 židovský hřbitov
 Lány
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 13735
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama