V r. 1864 postavena kaple a r. 1875 nad jejím presbytářem vybudován současný kostel. Poutě se zde konají od roku 1885. Vnitřní zařízení kostela novogotické. Před kostelem postaveno čtrnáct kapliček. Kostel měl 3 zvony, nyní zachován pouze jeden ze 70. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Poutní místo Mariánská Hora nad Horní Čermnou
© Pavel Vítek 05/2017
Poutní kostel Narození Panny Marie na Mariánské hoře se nachází nad obcí Horní Čermná. Stojí vpravo u silnice vedoucí z Lanškrouna přes Horní Třešňovec do Horní Čermné. K poutnímu kostelu odbočíme vlevo při jízdě z Lanškrouna v ostré pravotočivé zatáčce. Nedaleko stojí rozhledna Mariánka.
Pavel Vítek, 12.6. 2017
popis

Kostel jednolodní, bezslohový, s odsazenou apsidou. Vnitřní zařízení kostela je prosté, novogotické. Na hlavním oltáři je v kružbě s paprsky reliéf Panny Marie s Ježíškem. Dva rohové postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Pelegrínu. Dále je zde malý oltářík Pražského Jezulátka. Jedná se o práce lidových řezbářů a truhlářů zdejšího kraje. Jejich jména nejsou známa. Umělecky na velmi dobré úrovni je velký postranní novogotický oltář Kalvárie od truhláře Jahna z Horního Třešňovce z konce 19. století. Jednomanuálové varhany v novogotické skříni zčásti vsazené do balustrády kruchty mají 6 rejstříků. První hodiny na věž byly pořízeny v roce 1886. U poutních míst bývají křížové cesty. I zde bylo v roce 1886 před kostelem postaveno do půlkruhu čtrnáct kapliček. Kapličky byly zrekonstruovány ze sbírek a darů věřících v roce 1995. Poutní kostel měl 3 zvony. Ty byly v roce 1942 zabrány pro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

historie

Katolický kostel leží v katastru převážně evangelické obce Horní Čermná. Farností proto náleží do Dolní Čermné. V roce 1857 byl na Mariánské hoře, kde se také říká Na Vrších, postaven pískovcový sloupek s obrázkem Panny Marie Zellenské. Nyní je umístěn před hlavním oltářem. V r. 1864 zde byla postavena kaple, jejíž presbytář stojí teď uprostřed kostela. Poněvadž kaple nestačila velikým zástupům poutníků, byl v r. 1875 nad jejím presbytářem postaven současný kostel. Tomu místu se začalo říkat Mariánská hora asi po zázračné události, kdy zbožný sedlák daroval v následujících letech pozemky katolické farnosti pro stavbu kostela. Slavné poutě se na Mariánské hoře se konají od roku 1885, kdy je ustanovil hradecký biskup k poctě tisícího výročí smrti sv. Metoděje. Za německé okupace pak byly poutě zakázány, po osvobození byly obnoveny, konaly se i přes nepřízeň komunistických úřadů a konají se tu nepřetržitě až do dnešních časů. Probíhá tu pásmo…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Čermná

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kašna s delfíny
 Krčma
 Bystřec
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Horákova kaple
 Reichlova chata
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Dlouhá Třebová
 Štíty
 kaple sv. Anny
 Šilperk
 Mlýnický dvůr
 hrad u Nekoře
 Suchý vrch
 kaple sv. Anny
 Štíty
 Stará radnice
 Tatenice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Hvězda
 Hernychova vila
 kostel sv. Matouše
 Žampach
 Dolní Libchavy
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Králova Hora
 Žampach
 sousoší Piety
 Křížová hora
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Horní Libchavy
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 fara
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 kaple sv. Antonína
 muzeum celnictví
 kostel sv. Stanislava
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Helvíkovice
 Mendryka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama