
Kostel jednolodní, bezslohový, s odsazenou apsidou. Vnitřní zařízení kostela je prosté, novogotické. Na hlavním oltáři je v kružbě s paprsky reliéf Panny Marie s Ježíškem. Dva rohové postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Pelegrínu. Dále je zde malý oltářík Pražského Jezulátka. Jedná se o práce lidových řezbářů a truhlářů zdejšího kraje. Jejich jména nejsou známa. Umělecky na velmi dobré úrovni je velký postranní novogotický oltář Kalvárie od truhláře Jahna z Horního Třešňovce z konce 19. století. Jednomanuálové varhany v novogotické skříni zčásti vsazené do balustrády kruchty mají 6 rejstříků. První hodiny na věž byly pořízeny v roce 1886. U poutních míst bývají křížové cesty. I zde bylo v roce 1886 před kostelem postaveno do půlkruhu čtrnáct kapliček. Kapličky byly zrekonstruovány ze sbírek a darů věřících v roce 1995. Poutní kostel měl 3 zvony. Ty byly v roce 1942 zabrány pro… číst dále
Katolický kostel leží v katastru převážně evangelické obce Horní Čermná. Farností proto náleží do Dolní Čermné. V roce 1857 byl na Mariánské hoře, kde se také říká Na Vrších, postaven pískovcový sloupek s obrázkem Panny Marie Zellenské. Nyní je umístěn před hlavním oltářem. V r. 1864 zde byla postavena kaple, jejíž presbytář stojí teď uprostřed kostela. Poněvadž kaple nestačila velikým zástupům poutníků, byl v r. 1875 nad jejím presbytářem postaven současný kostel. Tomu místu se začalo říkat Mariánská hora asi po zázračné události, kdy zbožný sedlák daroval v následujících letech pozemky katolické farnosti pro stavbu kostela. Slavné poutě se na Mariánské hoře se konají od roku 1885, kdy je ustanovil hradecký biskup k poctě tisícího výročí smrti sv. Metoděje. Za německé okupace pak byly poutě zakázány, po osvobození byly obnoveny, konaly se i přes nepřízeň komunistických úřadů a konají se tu nepřetržitě až do dnešních časů. Probíhá tu pásmo… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.