V r. 1864 postavena kaple a r. 1875 nad jejím presbytářem vybudován současný kostel. Poutě se zde konají od roku 1885. Vnitřní zařízení kostela novogotické. Před kostelem postaveno čtrnáct kapliček. Kostel měl 3 zvony, nyní zachován pouze jeden ze 70. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Poutní místo Mariánská Hora nad Horní Čermnou
© Pavel Vítek 05/2017
Poutní kostel Narození Panny Marie na Mariánské hoře se nachází nad obcí Horní Čermná. Stojí vpravo u silnice vedoucí z Lanškrouna přes Horní Třešňovec do Horní Čermné. K poutnímu kostelu odbočíme vlevo při jízdě z Lanškrouna v ostré pravotočivé zatáčce. Nedaleko stojí rozhledna Mariánka.
Pavel Vítek, 12.6. 2017
popis

Kostel jednolodní, bezslohový, s odsazenou apsidou. Vnitřní zařízení kostela je prosté, novogotické. Na hlavním oltáři je v kružbě s paprsky reliéf Panny Marie s Ježíškem. Dva rohové postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Pelegrínu. Dále je zde malý oltářík Pražského Jezulátka. Jedná se o práce lidových řezbářů a truhlářů zdejšího kraje. Jejich jména nejsou známa. Umělecky na velmi dobré úrovni je velký postranní novogotický oltář Kalvárie od truhláře Jahna z Horního Třešňovce z konce 19. století. Jednomanuálové varhany v novogotické skříni zčásti vsazené do balustrády kruchty mají 6 rejstříků. První hodiny na věž byly pořízeny v roce 1886. U poutních míst bývají křížové cesty. I zde bylo v roce 1886 před kostelem postaveno do půlkruhu čtrnáct kapliček. Kapličky byly zrekonstruovány ze sbírek a darů věřících v roce 1995. Poutní kostel měl 3 zvony. Ty byly v roce 1942 zabrány pro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

historie

Katolický kostel leží v katastru převážně evangelické obce Horní Čermná. Farností proto náleží do Dolní Čermné. V roce 1857 byl na Mariánské hoře, kde se také říká Na Vrších, postaven pískovcový sloupek s obrázkem Panny Marie Zellenské. Nyní je umístěn před hlavním oltářem. V r. 1864 zde byla postavena kaple, jejíž presbytář stojí teď uprostřed kostela. Poněvadž kaple nestačila velikým zástupům poutníků, byl v r. 1875 nad jejím presbytářem postaven současný kostel. Tomu místu se začalo říkat Mariánská hora asi po zázračné události, kdy zbožný sedlák daroval v následujících letech pozemky katolické farnosti pro stavbu kostela. Slavné poutě se na Mariánské hoře se konají od roku 1885, kdy je ustanovil hradecký biskup k poctě tisícího výročí smrti sv. Metoděje. Za německé okupace pak byly poutě zakázány, po osvobození byly obnoveny, konaly se i přes nepřízeň komunistických úřadů a konají se tu nepřetržitě až do dnešních časů. Probíhá tu pásmo…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Čermná

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kašna s delfíny
 Krčma
 Bystřec
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Horákova kaple
 Reichlova chata
 Hotmarova kaplička
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Dlouhá Třebová
 Štíty
 kaple sv. Anny
 Šilperk
 Mlýnický dvůr
 kaple sv. Anny
 hrad u Nekoře
 Suchý vrch
 Štíty
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Tatenice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Hvězda
 Hernychova vila
 kostel sv. Matouše
 Žampach
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Dolní Libchavy
 sousoší Piety
 Králova Hora
 Žampach
 Křížová hora
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Horní Libchavy
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 fara
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 kaple sv. Antonína
 muzeum celnictví
 kostel sv. Stanislava
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Helvíkovice
 Mendryka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama