V r. 1864 postavena kaple a r. 1875 nad jejím presbytářem vybudován současný kostel. Poutě se zde konají od roku 1885. Vnitřní zařízení kostela novogotické. Před kostelem postaveno čtrnáct kapliček. Kostel měl 3 zvony, nyní zachován pouze jeden ze 70. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Poutní místo Mariánská Hora nad Horní Čermnou
© Pavel Vítek 05/2017
Poutní kostel Narození Panny Marie na Mariánské hoře se nachází nad obcí Horní Čermná. Stojí vpravo u silnice vedoucí z Lanškrouna přes Horní Třešňovec do Horní Čermné. K poutnímu kostelu odbočíme vlevo při jízdě z Lanškrouna v ostré pravotočivé zatáčce. Nedaleko stojí rozhledna Mariánka.
Pavel Vítek, 12.6. 2017
popis

Kostel jednolodní, bezslohový, s odsazenou apsidou. Vnitřní zařízení kostela je prosté, novogotické. Na hlavním oltáři je v kružbě s paprsky reliéf Panny Marie s Ježíškem. Dva rohové postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Pelegrínu. Dále je zde malý oltářík Pražského Jezulátka. Jedná se o práce lidových řezbářů a truhlářů zdejšího kraje. Jejich jména nejsou známa. Umělecky na velmi dobré úrovni je velký postranní novogotický oltář Kalvárie od truhláře Jahna z Horního Třešňovce z konce 19. století. Jednomanuálové varhany v novogotické skříni zčásti vsazené do balustrády kruchty mají 6 rejstříků. První hodiny na věž byly pořízeny v roce 1886. U poutních míst bývají křížové cesty. I zde bylo v roce 1886 před kostelem postaveno do půlkruhu čtrnáct kapliček. Kapličky byly zrekonstruovány ze sbírek a darů věřících v roce 1995. Poutní kostel měl 3 zvony. Ty byly v roce 1942 zabrány pro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

historie

Katolický kostel leží v katastru převážně evangelické obce Horní Čermná. Farností proto náleží do Dolní Čermné. V roce 1857 byl na Mariánské hoře, kde se také říká Na Vrších, postaven pískovcový sloupek s obrázkem Panny Marie Zellenské. Nyní je umístěn před hlavním oltářem. V r. 1864 zde byla postavena kaple, jejíž presbytář stojí teď uprostřed kostela. Poněvadž kaple nestačila velikým zástupům poutníků, byl v r. 1875 nad jejím presbytářem postaven současný kostel. Tomu místu se začalo říkat Mariánská hora asi po zázračné události, kdy zbožný sedlák daroval v následujících letech pozemky katolické farnosti pro stavbu kostela. Slavné poutě se na Mariánské hoře se konají od roku 1885, kdy je ustanovil hradecký biskup k poctě tisícího výročí smrti sv. Metoděje. Za německé okupace pak byly poutě zakázány, po osvobození byly obnoveny, konaly se i přes nepřízeň komunistických úřadů a konají se tu nepřetržitě až do dnešních časů. Probíhá tu pásmo…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 12.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Čermná

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 radnice
 Lanškroun
 kašna s delfíny
 Krčma
 Bystřec
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 Horákova kaple
 Orlice
 Reichlova chata
 Hotmarova kaplička
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Dlouhá Třebová
 Štíty
 kaple sv. Anny
 Šilperk
 Mlýnický dvůr
 kaple sv. Anny
 hrad u Nekoře
 Suchý vrch
 Štíty
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Tatenice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Hvězda
 Hernychova vila
 kostel sv. Matouše
 Žampach
 Chudoba
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Dolní Libchavy
 sousoší Piety
 Králova Hora
 Žampach
 Křížová hora
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Horní Libchavy
 Divišovo divadlo
 fara
 Žamberk
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 muzeum celnictví
 kostel sv. Stanislava
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Helvíkovice
 Mendryka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama