Katovna, původní obydlí litomyšlských popravčích. Poslední kat František Jan (Pírek) Hořínek zde bydlel do r. 1808 (1810). Jeho dědicové užívali nadále stavení jako statek s příslušným hospodářstvím, později katovnu prodali panu Dočkalovi z Litomyšle, dnes je v majetku paní Dostálové.
Hlavní obrázek místa
Katovna v Litomyšli
Celkový pohled
© Jaroslav Šefčík, 01/2013
O provoz stavení se současné majitelce, paní Dostálové, stará litomyšlský rodák z Lánů, pan Koukol. Ten mi ochotně dům otevřel, vpustil mě dál a nechal mě projít celou stavbu, do které když vkročíte, ovane vás nekompromisně závan historie a tajemství. Ten dům prostě voní historií! Stejně trpělivě mi pak pan Koukol odpovídal na všechny mé otázky a bylo vidět, že má opravdu historii katovny v malíku. Když už později nesloužila mistru popravčímu, byla středně velkým statkem a některé z jejich noblesnějších místností byly pronajímány personálu a ostatním lidem. V té době už zcela jistě vymizelo z mysli lidí opovržení, kterým trpěli katové za dob své popravčí slávy. Budova samotná je rozdělena do tří obytných částí a je takřka celá v původním stavu, včetně střech a krovů, vyjma několika malých, stavebních úprav a nutnosti posunout přední zídku cca o 150 cm, kdy ustupovala rozšiřující se ulici. Výjimku tvoří jediná moderní vymoženost, a tou je splachovací WC, které je situované v pravé části budovy. Jeho vybudováním byl zaslepen jeden ze vchodů do staré kuchyňky. Veškeré inženýrské sítě, tedy odpady, jsou ale původní a vedou do ztracena pod pozemek zahrady, kde je patrně velký septik s trativodem, k říčce a ke hnojišti. Levý trakt, tvořící písmeno L je dnes malou technickou místností, která svého času sloužila jako obytná a disponuje i průlezným komínem. Je součástí levého traktu budovy a ten byl vyhrazen pomocnému personálu, tedy holomkům. Jeho součástí je zděný průchod do zahrady a k zadní části domu, kde byl původní vchod, otočený tváří od ulice. Dodnes jsou zde jasně patrné fragmenty zahradních schodů a domovního schodiště, které vede ke vchodovým dveřím v zadním traktu budovy od západu a stejně tak od východu. Část budovy vpravo od průchodu sloužila taktéž pomocnému personálu. Dům je velice důmyslně postaven, takže jeho půdorys…  číst dále
Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/katovny/litomysl.html, 9.1. 2013
historie

Katovna

Katovnu obýval do roku 1808 (kdy vykonal poslední popravu v Litomyšli), nebo snad až do roku 1810 poslední litomyšlský popravčí, František Jan (Pírek) Hořínek, který se potom pro nedostatek práce odstěhoval do Olomouce (krátce působil v HK), kde nadále vykonával svoje – už ne tak moc krvavé – řemeslo. Přesto však byl jako popravčí i v této „moderní“ době stále člověkem, který si pohled počestného občana nezasloužil. V katovně zanechal takřka všechny katovské a mučící nástroje a opustil město. Bez zajímavosti jistě není fakt, že v domě samotném nadále žila rodina Pírků, již bez druhého příjmení Hořínek. Ta prodala v roce 1901 všechny bývalé katovy „krámy“ spolku amatérských umělců, divadelních ochotníků v Litomyšli. Ti však, patrně vědomi si ceny těchto artefaktů, obratem ruky prodali věci po Hořínkovi Městskému muzeu. A že to nebyly maličkosti! Dvě oprátky, dřevěný kříž, který údajně odsouzenci před smrtí líbali a v neposlední…  číst dále

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/katovny/litomysl.html, 9.1. 2013

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Litomyšl

Místa v okolí

 Smetanův dům
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 dům U Rytířů
 Červená věž
 židovský hřbitov
 Lidový dům
 kamenný most
 hradiště Hrutov
 kaplička
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Růžový palouček
 kostel sv. Víta
 Kozlovský kopec
 Mendryka
 Vračovice
 Hrádek
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Andrlův chlum
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Nový hrad
 křížová cesta
 pomník železnice
 Jarošov
 kaple
 Toulovcova rozhledna
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Karle
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Orlík
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Betlém
 Stará radnice
 Demelova kaple
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Brandýs nad Orlicí
 Šemberovo divadlo
 Kapalice
 Husův sbor
 Pražská brána
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Dolní Libchavy
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Mostek
 Choceň
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 Horní Libchavy
 Pivnická rokle
 fara
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 rozhledna Terezka
 Lanšperk
 sousoší Pieta
 Langrova vila
 kaple sv. Vincence
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 sloup Panny Marie
 hřbitov
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
Kontaktní informace
Na Lánech 467
570 01 Litomyšl
Základní informace místa
ID místa: 11045
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama