Katovna, původní obydlí litomyšlských popravčích. Poslední kat František Jan (Pírek) Hořínek zde bydlel do r. 1808 (1810). Jeho dědicové užívali nadále stavení jako statek s příslušným hospodářstvím, později katovnu prodali panu Dočkalovi z Litomyšle, dnes je v majetku paní Dostálové.
Hlavní obrázek místa
Katovna v Litomyšli
Celkový pohled
© Jaroslav Šefčík, 01/2013
O provoz stavení se současné majitelce, paní Dostálové, stará litomyšlský rodák z Lánů, pan Koukol. Ten mi ochotně dům otevřel, vpustil mě dál a nechal mě projít celou stavbu, do které když vkročíte, ovane vás nekompromisně závan historie a tajemství. Ten dům prostě voní historií! Stejně trpělivě mi pak pan Koukol odpovídal na všechny mé otázky a bylo vidět, že má opravdu historii katovny v malíku. Když už později nesloužila mistru popravčímu, byla středně velkým statkem a některé z jejich noblesnějších místností byly pronajímány personálu a ostatním lidem. V té době už zcela jistě vymizelo z mysli lidí opovržení, kterým trpěli katové za dob své popravčí slávy. Budova samotná je rozdělena do tří obytných částí a je takřka celá v původním stavu, včetně střech a krovů, vyjma několika malých, stavebních úprav a nutnosti posunout přední zídku cca o 150 cm, kdy ustupovala rozšiřující se ulici. Výjimku tvoří jediná moderní vymoženost, a tou je splachovací WC, které je situované v pravé části budovy. Jeho vybudováním byl zaslepen jeden ze vchodů do staré kuchyňky. Veškeré inženýrské sítě, tedy odpady, jsou ale původní a vedou do ztracena pod pozemek zahrady, kde je patrně velký septik s trativodem, k říčce a ke hnojišti. Levý trakt, tvořící písmeno L je dnes malou technickou místností, která svého času sloužila jako obytná a disponuje i průlezným komínem. Je součástí levého traktu budovy a ten byl vyhrazen pomocnému personálu, tedy holomkům. Jeho součástí je zděný průchod do zahrady a k zadní části domu, kde byl původní vchod, otočený tváří od ulice. Dodnes jsou zde jasně patrné fragmenty zahradních schodů a domovního schodiště, které vede ke vchodovým dveřím v zadním traktu budovy od západu a stejně tak od východu. Část budovy vpravo od průchodu sloužila taktéž pomocnému personálu. Dům je velice důmyslně postaven, takže jeho půdorys…  číst dále
Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/katovny/litomysl.html, 9.1. 2013
historie

Katovna

Katovnu obýval do roku 1808 (kdy vykonal poslední popravu v Litomyšli), nebo snad až do roku 1810 poslední litomyšlský popravčí, František Jan (Pírek) Hořínek, který se potom pro nedostatek práce odstěhoval do Olomouce (krátce působil v HK), kde nadále vykonával svoje – už ne tak moc krvavé – řemeslo. Přesto však byl jako popravčí i v této „moderní“ době stále člověkem, který si pohled počestného občana nezasloužil. V katovně zanechal takřka všechny katovské a mučící nástroje a opustil město. Bez zajímavosti jistě není fakt, že v domě samotném nadále žila rodina Pírků, již bez druhého příjmení Hořínek. Ta prodala v roce 1901 všechny bývalé katovy „krámy“ spolku amatérských umělců, divadelních ochotníků v Litomyšli. Ti však, patrně vědomi si ceny těchto artefaktů, obratem ruky prodali věci po Hořínkovi Městskému muzeu. A že to nebyly maličkosti! Dvě oprátky, dřevěný kříž, který údajně odsouzenci před smrtí líbali a v neposlední…  číst dále

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/katovny/litomysl.html, 9.1. 2013

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Litomyšl

Místa v okolí

 Smetanův dům
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 dům U Rytířů
 Červená věž
 židovský hřbitov
 Lidový dům
 kamenný most
 hradiště Hrutov
 kaplička
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Růžový palouček
 kostel sv. Víta
 Kozlovský kopec
 Mendryka
 Vračovice
 Hrádek
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Andrlův chlum
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Nový hrad
 křížová cesta
 pomník železnice
 Jarošov
 kaple
 Toulovcova rozhledna
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Karle
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Orlík
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Betlém
 Stará radnice
 Demelova kaple
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Vavřince
 Brandýs nad Orlicí
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Kapalice
 Husův sbor
 Pražská brána
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Dolní Libchavy
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Mostek
 Choceň
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 Horní Libchavy
 Pivnická rokle
 fara
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 rozhledna Terezka
 Lanšperk
 Langrova vila
 Horákova kaple
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 sloup Panny Marie
 hřbitov
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
Kontaktní informace
Na Lánech 467
570 01 Litomyšl
Základní informace místa
ID místa: 11045
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama