Původní litomyšlské popraviště. Dvouramenná šibenice s kamennou podezdívkou pro dva až tři odsouzené zde stávala až do roku 1788. Poté byla stržena a další popravy se konaly už jen na jednorázově vztyčené šibenici na hranici města.
Hlavní obrázek místa
Šibeniční vrch
místo bývalého popraviště
© Jaroslav Šefčík, 01/2013

Šibeniční vrch – Nedošín – Litomyšl

Z Šibeničního vrchu vede historická cesta do Nedošínského ráje. Byla obnovena r. 2003, je vhodná pro pěší i cyklisty (cyklotrasa č. 4021). Z cesty je pěkný výhled na město a okolí.
11.1. 2013
historie

Popraviště v Litomyšli

V Litomyšli se v průběhu časů (patrně již od doby pozdního středověku) popravovalo zřejmě na více místech. Na Šibeničním vrchu (614 m n.m.) bylo jedno z městských popravišť. Poblíž silnice na Višňáry a Morašice, na návrší jižně nad městem stávala až do roku 1788 šibenice. Byla to jednoduchá dřevěná konstrukce pro dva až tři odsouzené, složená ze dvou vertikálních sloupů a příčného ráhna. Protože bylo v těchto místech oficiální městské popraviště, lze se právem domnívat, že se jednalo o konstrukci trvalého charakteru. Druhé popraviště bylo dle tradice nedaleko od Šibeničního vrchu, situováno mezi řekou a silnicí k Vysokému Mýtu. Odsouzení sem byli vedeni v průvodu z vězení za starou radnicí přes Smutný most, který dle toho získal své jméno. Většina popravených pak byla poté pohřbena hned vedle popraviště na křižovatce silnic k Morašicím. V místech, kde se dnes kříží ulice T. G. Masaryka a Sokolovská, byl před časy lidmi…  číst dále

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/popraviste/litomysl.html, 9.1. 2013

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Litomyšl

Místa v okolí

 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 Lidový dům
 Červená věž
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 kaplička
 Sedlíšťka
 hradiště Hrutov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 Vračovice
 Mendryka
 Kozlovský kopec
 Hrádek
 Zaháj
 kaple sv. Václava
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Andrlův chlum
 Jarošov
 silniční most
 zvonice s márnicí
 pomník železnice
 Toulovcova rozhledna
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Jiří
 Killerova kaplička
 Dlouhá Třebová
 Betlém
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Anny
 Kapalice
 Karle
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 městské opevnění
 Demelova kaple
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Husův sbor
 Hernychova vila
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 smírčí kříž
 Pivnická rokle
 Mostek
 Dolní Libchavy
 Choceň
 kostel sv. Mikuláše
 Hvězda
 Zítkov
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Václava
 Horní Libchavy
 Domoradice
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Kateřiny
 Zámrsk
 hřbitov
 Langrova vila
 Lanšperk
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 Horákova kaple
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Lány
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 11046
Typ místa: ostatní
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama